Maraton Chopinowski w Święto Niepodległości - 11 listopada 2023
31.10.2023
Polskie Radio Chopin celebruje 6. rocznicę swego powstania: Maraton Chopinowski w Święto Niepodległości
11 listopada 2023 o godzinie 12.00 minie szósta rocznica od momentu rozpoczęcia emisji Polskiego Radia Chopin, jedynej anteny radiowej w polskiej przestrzeni publicznej, która przez 24 godziny na dobę nadaje muzykę klasyczną. Z tej okazji redakcja Polskiego Radia Chopin organizuje Maraton Chopinowski w Święto Niepodległości, który stanie się kolejną po ubiegłorocznym sukcesie okazją do celebracji kompletu autoryzowanych kompozycji patrona anteny prezentowanych na żywo zarówno przed publicznością stacjonarną, jak i wirtualną. Wydarzenie rozegra się w Studiu im. W. Lutosławskiego i rozpocznie 10 listopada o godzinie 19.00; jego zakończenie planowane jest dzień później – na 11 listopada około godziny 21.00.
Formuła tegorocznego Maratonu Chopinowskiego nie będzie repliką wydarzenia sprzed roku i w kilku istotnych punktach – poza oczywistą zmianą garnituru wykonawców – zostanie znacząco zmodyfikowana. Dzieła Chopina wykonywane będą tym razem w odwróconej chronologii, od ostatniego opusu dojrzałego mistrza, jakim jest Sonata wiolonczelowa, po młodzieńcze Rondo op. 1 napisane przez kilkunastoletniego geniusza. Takie rozwiązanie pozwoli zupełnie inaczej ująć fenomen bezprecedensowego dla światowej muzyki artystycznego rozwoju Chopina: jego biografię twórczą, przybliżaną słuchaczom w krótkich przerwach pomiędzy poszczególnymi utworami przez dziennikarzy Polskiego Radia Chopin i radiowej Jedynki, poznawać będziemy począwszy od dramatycznych i mrocznych dni ostatnich aż po pierwsze, tchnące młodzieńczym optymizmem lata nauki w liceum.
Pomiędzy poszczególnymi opusami prezentowane będą wizytówki video blisko sześćdziesięciorga wykonawców, a wszystkie kompozycje stanowiące kwintesencję Chopinowskiej polskości – a więc mazurki i polonezy, poprzedzone zostaną mini-wykładami prof. Tomasza Nowaka, autora kultowej, wielokrotnie nagradzanej monografii Taniec narodowy w polskim kanonie kultury. Większość wykonawców wywodzić się będzie w tym roku z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Na estradzie pojawią się tacy artyści, jak np. nestor pomorskich wirtuozów prof. Bogdan Czapiewski, który o godzinie 19.00 rozpocznie maraton krótkim recitalem; natomiast pod koniec maratonu pieśni Chopina zaprezentują wybitni gdańscy śpiewacy operowi Anna Fabrello, Stanisław Bobrzecki i sam rektor gdańskiej Akademii Muzycznej, światowej sławy tenor – Ryszard Minkiewicz [znany chociażby ze współpracy z Sir Simonem Rattlem przy legendarnym nagraniu opery Król Roger Karola Szymanowskiego dla wytwórni EMI]. Poza przeważnie bardzo młodymi artystami z Gdańska wystąpią tak uznani artyści, jak Janusz Olejniczak, Joanna Ławrynowicz czy jazzman Filip Wojciechowski. Duchowym patronem Maratonu Chopinowskiego będzie natomiast bezapelacyjny zwycięzca Konkursu Chopinowskiego z 2005 roku Rafał Blechacz, który w samo południe 11 listopada, tuż po krótkim zawieszeniu „Chopinowskiej narracji” i odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego (zachowana zostanie tradycja Polskiego Radia pod nazwą Niepodległa do Hymnu, polegająca na równoczesnej prezentacji Hymnu Rzeczpospolitej na wszystkich antenach), wykona jedno „wielkoformatowe” arcydzieło Chopina i wygłosi przesłanie adresowane do wszystkich, czynnych i biernych, stacjonarnych i wirtualnych uczestników Maratonu Chopinowskiego.
Co niezwykle istotne, każdemu wykonaniu pojedynczego dzieła Chopina będzie towarzyszyć stosowna animacja odpowiadającego mu ściśle obrazu autorstwa Jerzego Dudy Gracza, pochodzącego z bezprecedensowego w skali świata cyklu malarskich ekfraz – wizualizacji wszystkich kompozycji polskiego romantyka. Poetyka malarska Dudy Gracza, świadomie nawiązująca do stylistyki Witolda Wojtkiewicza i Jacka Malczewskiego, zbuduje zupełnie niepowtarzany i odrębny nastrój dla odbioru każdej z ponad dwustu kompozycji patrona anteny. Maraton Chopinowski stanie się zatem również swoistą wirtualną galerią polskiego malarstwa XX i XXI wieku, ukazującą najważniejsze mity z naszej historii i kultury widziane oczami jednego z najbardziej wizjonerskich polskich malarzy w historii.
Na trwający około 26 godzin Maraton Chopinowski złoży się w sumie 11 koncertów. Podczas przerw na strojenie emitowane będą w studiu, dostępne także dla odbiorców streamingu, materiały video: rozmowy z luminarzami życia polskiego muzycznego, dokonywane przez autorów prezentacje najważniejszych książek poświęconych Chopinowi, a także relacje z istotnych w ostatnim roku wydarzeń związanych z twórczością lub osobą patrona anteny.
Tegoroczna edycja wydarzenia nie będzie biletowana. Osoby zainteresowane tym, co się dzieje na sali będą mogły swobodnie odwiedzać studio koncertowe lub je opuszczać pomiędzy poszczególnymi opusami (a nie tylko pomiędzy koncertami), co nada wydarzeniu jeszcze bardziej „happeningowy” charakter niż przed rokiem.
Maraton Chopinowski w Święto Niepodległości będzie transmitowany antenie Polskiego Radia Chopin, a w wersji z obrazem równolegle na YouTube Polskiego Radia oraz specjalnie utworzonej platformie www.chopinmaraton.pl