W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Sprawy spadkowe – informacja ogólna

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne (tekst jednolity Dz.U. 2023 poz. 1329), konsul wykonuje czynności dotyczące zabezpieczenia i realizacji praw majątkowych mogących przysługiwać lub przysługujących Skarbowi Państwa z tytułu spadków i darowizn. W związku z powyższym, obecnie konsulowie realizują jedynie sprawy spadkowe, które przysługują Skarbowi Państwa. Konsul nie ma możliwości prawnych do przyjęcia pełnomocnictwa i reprezentowania ani podejmowania jakichkolwiek czynności związanych z prowadzeniem sprawy spadkowej na rzecz obywatela polskiego. Takich uprawnień nie ma również Ministerstwo Spraw Zagranicznych. 

Możliwe jest natomiast poświadczenie przez konsula przygotowanego przez Ciebie oświadczenia o przyjęciu albo odrzuceniu spadku, które jako spadkobierca powinieneś złożyć do sądu. 

Możesz także złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka i poświadczyć u konsula własnoręczność podpisu pod tym oświadczeniem. Dotychczas do złożenia oświadczenia w imieniu dziecka konieczne było uzyskanie zezwolenia sądu opiekuńczego. W dniu 15 listopada 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, która pozwala rodzicowi, który odrzucił przysługujący mu spadek, złożyć oświadczenie o odrzuceniu spadku w imieniu małoletniego dziecka bez konieczności uzyskania zezwolenia sądu.

Jeżeli dziecko jest powołane do dziedziczenia wskutek uprzedniego odrzucenia spadku przez rodzica, to czynność polegająca na odrzuceniu spadku w imieniu dziecka przez rodzica, któremu w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, gdy jest dokonywana za zgodą drugiego z rodziców, któremu również w tym zakresie przysługuje władza rodzicielska, albo gdy jest dokonywana wspólnie, nie wymaga zezwolenia sądu.

Zgoda sądu nadal będzie wymagana w niektórych przypadkach w szczególności, gdy:

  • rodzice nie porozumieli się co do odrzucenia spadku w imieniu dziecka;
  • spadku nie odrzucają inni zstępni rodziców tego dziecka (np. pełnoletnie rodzeństwo dziecka).

Wniosek o udzielenie zezwolenia rodzic składa wówczas do właściwego dla miejsca zamieszkania dziecka sądu opiekuńczego.

Aby wyjaśnić kwestie związane ze spadkiem, warto skontaktować się z wyspecjalizowaną w prawie Chile kancelarią prawniczą w Polsce lub kontakt z prawnikiem w Chile. 

Materiały

PRZYKŁADOWY WYKAZ PRAWNIKÓW POLSKOJĘZYCZNYCH W SANTIAGO
PRZYKŁADOWY​_WYKAZ​_PRAWNIKÓW​_POLSKOJĘZYCZNYCH​_W​_SANTIAGO​_2021​_(2).docx 0.01MB
Lista tłumaczy
przykŁadowa​_lista​_tŁumaczy​_(10).docx 0.02MB
{"register":{"columns":[]}}