Wiza typu C – złożenie wniosku
Gdzie załatwisz sprawę?
Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.
Czy musisz składać dokumenty osobiście?
Wniosek o wydanie wizy musisz złożyć osobiście. Placówka dyplomatyczna nie przyjmuje wniosków nadesłanych faksem, listownie lub pocztą elektroniczną.
Jak umówisz się na spotkanie?
Na wizytę w sprawie złożenia wniosku wizowego umów się w systemie e-konsulat.
Jakie dokumenty musisz złożyć?
1. Wypełniony w systemie e-konsulat, wydrukowany i podpisany formularz wizowy.
2. Kolorowa fotografia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm. Zdjęcie powinno być:
a. ostre, wykonane na białym tle i wydrukowane na papierze wysokiej jakości,
b. nie starsze niż 6 miesięcy,
c. zrobione na wprost, pokazujące wyraźnie oczy i twarz z obu stron od czubka głowy do górnej części barków tak, aby twarz zajmowała 70-80% zdjęcia. Do fotografii należy zdjąć nakrycie głowy.
3. Paszport wydany w ciągu ostatnich 10 lat, ważny co najmniej 3 miesiące od daty planowanego powrotu, posiadający minimum 2 wolne strony. W przypadku posiadania drugiego ważnego paszportu należy go dołączyć do wniosku wizowego.
4. Kopia strony w paszporcie, na której znajdują się dane osobowe i zdjęcie.
5. Osoby ubiegające się o wizę Schengen (jednolitą), uprawniającą do jedno- lub dwukrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne pokrywające wszelkie wydatki, które podczas ich pobytu(-ów) na terytorium państw Schengen mogą wyniknąć w związku z koniecznością powrotu z powodów medycznych, potrzebą pilnej pomocy medycznej, nagłym leczeniem szpitalnym lub ze śmiercią. Osoby ubiegające się o wizę wielokrotnego wjazdu wykazują, że posiadają odpowiednie, ważne podróżne ubezpieczenie medyczne obejmujące okres ich pierwszej planowanej wizyty. Ubezpieczenie musi być ważne na całym terytorium państw Schengen (wiza jednolita Schenge) , obejmować całkowity okres planowanego pobytu. Minimalna kwota ubezpieczenia wynosi 30 000 EUR.
6. Kopia dokumentu tożsamości potwierdzającego zamieszkanie na terenie okręgu konsularnego placówki, w której ubiegasz się o wizę.
7. Potwierdzenie posiadania środków finansowych w formie ustalonej przez placówkę:
a. aktualne, wydane przez bank, zaświadczenie o stanie konta,
b. ważna karta kredytowa z zaświadczeniem o możliwych do wykorzystania środkach,
c. aktualne zaświadczenie z miejsca pracy o dochodach z ostatnich 3 miesięcy
8. Dokument potwierdzający zakwaterowanie (np. oficjalne zaproszenie lub rezerwacja hotelu).
9. Dokumenty potwierdzające cel i warunki planowanego pobytu na terytorium RP
a. Dokumenty uzupełniające przedstawiane przez wszystkie osoby ubiegające się o wizę
(1) ZEZWOLENIE NA POBYT
Osoby ubiegające się o wizę zamieszkałe w Chile: zezwolenie na pobyt wydane przez Chile ważne przez okres co najmniej trzech miesięcy po planowanym terminie wyjazdu z terytorium państw członkowskich.
(2) REZERWACJA PODRÓŻY
Rezerwacja podróży umożliwiającej wjazd na terytorium państw członkowskich i opuszczenie tego terytorium.
(3) INNE WYMOGI
Zaświadczenie o środkach finansowych w Chile oraz dokumenty potwierdzające integrację w Chile (np. zaświadczenie o zatrudnieniu, dokumenty potwierdzające własność nieruchomości lub więzy rodzinne).
(4) DODATKOWE WYMOGI DOTYCZĄCE MAŁOLETNICH (PONIŻEJ 18 ROKU ŻYCIA)
Zgoda rodziców lub opiekunów prawnych wymagana jest jedynie w przypadku, gdy małoletni podróżuje sam lub tylko z jednym z rodziców. Wyjątek od tej zasady stanowi oczywiście przypadek, w którym małoletni podróżuje z osobą sprawującą wyłączną władzę rodzicielską .
b. Dodatkowe dokumenty uzupełniające w zależności od celu podróży
I. TRANZYT LOTNICZY
Pozwolenie na wjazd na terytorium państwa, stanowiącego miejsce docelowe
Dowód pozwolenia prawnego (wiza w razie potrzeby) na wjazd na terytorium państwa będącego celem podróży.
II. TURYSTYKA
(1) Zakwaterowanie: kopia rezerwacji hotelu lub dokument potwierdzający inny rodzaj zakwaterowania przez cały okres pobytu w danym państwie.
(2) Plan podróży: w stosownych przypadkach – trasa podróży wydana przez biuro podróży.
(3) Środki utrzymania
– Wyciągi z rachunku bankowego z ostatnich 3–6 miesięcy.
– W stosownych przypadkach – dowód płatności za zorganizowany wyjazd turystyczny.
– Dowód posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (karta kredytowa ważna za granica i dostępna kwota; czeki podróżne; dostęp do rachunku bieżącego z zagranicy, itp.).
III. ODWIEDZINY U KREWNYCH LUB PRZYJACIÓŁ
(1) Zaproszenie wystosowane przez krewnego lub przyjaciela w państwie członkowskim będącym celem podróży:
Oficjalne pismo z zaproszeniem wystosowane przez krewnego lub przyjaciela, zatwierdzone przez właściwy organ państwa członkowskiego będącego celem podróży.
a) Jeśli osoba zapraszająca opłaca pobyt osoby ubiegającej się o wizę na terytorium państwa członkowskiego: oryginał potwierdzenia pokrycia kosztów pobytu i zakwaterowania zatwierdzony przez władze lokalne państwa członkowskiego będącego celem podróży:
– Polska: Zaproszenie
b) Środki utrzymania
– Wyciągi z rachunku bankowego z ostatnich 3–6 miesięcy.
– Dowód posiadania wystarczających środków finansowych na pokrycie kosztów pobytu (karta kredytowa ważna za granicą i dostępna kwota; czeki podróżne; dostęp do rachunku bieżącego z zagranicy; oficjalny dokument od krewnych/przyjaciół, w którym nadmienia się o dostępności środków finansowych na pokrycie wydatków osoby ubiegającej się o wizę, itp.).
(2) Zakwaterowanie
W przypadku gdy osoba ubiegająca się o wizę nie zatrzymuje się u osoby, która wystosowała zaproszenie – kopia rezerwacji hotelu lub dokument potwierdzający inny rodzaj zakwaterowania przez cały okres pobytu w państwie członkowskim będącym celem podróży.
IV. PODRÓŻ SŁUŻBOWA
(1) Zakwaterowanie
Kopia rezerwacji hotelu lub dokument potwierdzający inny rodzaj zakwaterowania przez cały okres pobytu w państwie członkowskim będącym celem podróży.
(2) Dokument służbowy
Oficjalny dokument wystawiony przez lokalne przedsiębiorstwo/instytucję lub przedsiębiorstwo/instytucję w państwie będącym celem podróży, opatrzony pieczęcią i podpisem.
(3) Środki utrzymania
Dokument lub pismo wystosowane przez organizatora – w przypadku gdy organizator pokrywa koszty podróży i utrzymania.
V. PODRÓŻ W CELACH KULTURALNYCH, SPORTOWYCH, EDUKACYJNYCH, BADAWCZYCH LUB W CELU ODBYCIA SZKOLENIA ZAWODOWEGO
(1) Zakwaterowanie
Kopia rezerwacji hotelu lub dokument potwierdzający inny rodzaj zakwaterowania przez cały okres pobytu w państwie członkowskim będącym celem podróży.
(2) Oficjalne zaproszenie od organizatora
Oficjalny dokument lub zaproszenie od organizatora wydarzeń kulturalnych, sportowych, edukacyjnych, badawczych lub szkolenia zawodowego, lub pismo potwierdzające od uczelni lub instytucji w państwie członkowskim będącym celem podróży, opatrzone pieczęcią i podpisem.
(3) Środki utrzymania
Dokument lub pismo wystosowane przez organizatora – w przypadku gdy organizator opłaca koszty podróży i utrzymania.
Zgodnie z artykułem 14(6) Kodeksu Wizowego konsulat może odstąpić od egzekwowania jednego lub kilku wymogów, jeżeli wiadomo, że osoba ubiegająca się o wizę wcześniej udowodniła, że jest uczciwa i wiarygodna, a zwłaszcza że z poprzednich wiz korzystała zgodnie z prawem, i jeżeli nie ma wątpliwości co do tego, że w chwili przekraczania zewnętrznych granic państw członkowskich będzie spełniała wymogi art. 5 (1) Kodeksu Granicznego Schengen.
Zgodnie z artykułem 21 (8) kodeksu wizowego podczas rozpatrywania wniosku konsulat może w uzasadnionym przypadku zaprosić osobę ubiegającą się o wizę na rozmowę i poprosić o dodatkowe dokumenty, które nie były wskazane w wymienionym wyżej wykazie.
Dodatkowo, przy wnioskach wizowych dla osób niepełnoletnich przedstaw:
- Pisemną, poświadczoną notarialnie zgodę rodzica/rodziców na złożenie wniosku wizowego. Jeżeli jest tylko jeden opiekun, należy to udokumentować, przedkładając akt urodzenia, orzeczenie sądowe o przyznaniu wyłącznej władzy rodzicielskiej lub akt zgonu drugiego rodzica;
- Paszporty rodziców – oryginał i kopia;
- Akt urodzenia – oryginał i kopia.
Jeśli dziecko jest wpisane do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego – złóż oddzielny wniosek wizowy. Wiza zostanie wklejona do paszportu rodzica lub opiekuna prawnego.
Pamiętaj:
- Wniosek o wizę musisz składać w placówce dyplomatycznej, której okręg konsularny obejmuje miejsce Twojego stałego zamieszkania.
- Z reguły wyżej wymienione dokumenty są wystarczające do wydania decyzji, ale konsul może zażądać dodatkowej dokumentacji.
- Wniosek wizowy złóż nie wcześniej niż na 3 miesiące przed zaplanowaną podróżą.
- Konsul ma prawo zaprosić aplikującego o wizę na rozmowę do urzędu, ale nie musi tego robić.
- Przedłożenie podrobionych dokumentów oraz udzielenie fałszywej informacji może spowodować zakaz wjazdu do państw układu Schengen.
- Wiza nie gwarantuje wjazdu na terytorium strefy Schengen – ostateczną decyzję zawsze podejmują służby państwa, w którym planujesz przekroczyć granicę strefy.
Wizowy System Informacyjny (VIS) ma służyć m.in. wymianie pomiędzy państwami członkowskimi danych o wnioskach wizowych i o związanych z nimi decyzjach. W związku z osiągnięciem przez niego pełnej sprawności operacyjnej w dokumencie podróży cudzoziemca ubiegającego się o wydanie wizy Schengen nie umieszcza się stempla świadczącego o dopuszczalności wniosku, o którym mowa w art. 20 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy).
Ile zapłacisz?
Opłata za przyjęcie i rozpatrzenie wniosku o wizę Schengen wynosi 100 USD, a dla wnioskodawców w wieku 6-12 lat - 50 USD.
Akceptowane formy płatności: gotówka, wyłącznie banknoty USD.
UWAGA: Nie przyjmujemy banknotów zniszczonych ani zużytych. Od 1 grudnia 2019 r. nie przyjmujemy banknotów starych serii, wprowadzonych do obiegu przed 1996 r.
Opłata za wniosek wizowy nie podlega zwrotowi niezależnie od decyzji konsula.
Jaki jest termin realizacji?
Konsul ma 15 dni kalendarzowych na podjęcie decyzji wizowej. W wyjątkowych przypadkach termin ten może zostać wydłużony do 30 lub 60 dni.
Jak odbierzesz dokumenty?
Na wizytę w sprawie odbioru dokumentów umów się w systemie e-konsulat.
Jak możesz się odwołać?
Jeśli nie zgadzasz się z decyzją konsula, przysługuje Ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie aplikacji wizowej. Musisz złożyć go w siedzibie urzędu, który wydał decyzję wizową, w przeciągu 14 dni od jej otrzymania.
Opłata za złożenie takiego wniosku jest zgodna z tabelą opłat konsularnych.
Wnioski o ponowne rozpatrzenie aplikacji przyjmowane są bez konieczności wcześniejszego umówienia terminu wizyty, w środy od 15:00 do 17:00 i w czwartki od 10:00 do 12:00. Konsulat nie obsługuje interesantów w dni wolne od pracy w Polsce i w Chile.
Cofanie lub unieważnianie wizy Schengen
Jeśli otrzymałeś decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen, z którą się nie zgadzasz, przysługuje ci prawo do złożenia wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Jeśli jednak sam wystąpiłeś o cofnięcie wizy Schengen i konsul przychylił się do tego wniosku nie przysługuje Ci prawo do odwołania się od takiej decyzji.
Wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez konsula powinien być złożony w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji o unieważnieniu lub cofnięciu wizy Schengen w siedzibie urzędu, który wydał decyzje.
Wnioski o ponowne rozpatrzenie aplikacji przyjmowane są bez konieczności wcześniejszego umówienia terminu wizyty, w środy od 15:00 do 17:00 i w czwartki od 10:00 do 12:00. Konsulat nie obsługuje interesantów w dni wolne od pracy w Polsce i w Chile.
Wniosek po ponowne rozpatrzenie sprawy w przypadku cofnięcia lub unieważnienia wizy Schengen jest bezpłatny.
Skarga na odmowę wydania wizy Schengen, decyzję o cofnięciu lub unieważnieniu wizy Schengen oraz na działalność konsula w tym zakresie
Jeśli konsul po rozpatrzeniu Twojego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy wydał ponowną decyzję o odmowie wydania wizy, jej unieważnieniu lub cofnięciu, z którą się nie zgadzasz przysługuje Ci skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Skargę należy przekazać za pośrednictwem konsula, który podjął decyzję w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji podjętej w wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy.
Przekazując skargę konsulowi nie wnosisz do konsula żadnej opłaty, jednak postępowanie przed sądami administracyjnymi podlega opłatom. Musisz więc liczyć się z tym, że zostaniesz wezwany przez sąd do uiszczenia opłaty sądowej. Informacje dotyczące wysokości opłat sądowych w przypadku wniesienia skargi do sądu administracyjnego oraz możliwości ubiegania się o zwolnienie z kosztów postępowania oraz języka postępowania znajdują się na poniższej stronie:
http://bip.warszawa.wsa.gov.pl/133/wpis-sadowy-zasady-dokonywania-wpisu.html
Konsultacje publiczne - digitalizacja procesu wizowego
Komisja Europejska chciałaby poznać Twoje zdanie.
Podczas otwartych konsultacji publicznych można wyrazić swoje poglądy na temat poszczególnych aspektów prawa i polityki UE, zanim Komisja zakończy prace nad wnioskami ustawodawczymi.
Celem konsultacji jest uzyskanie opinii obywateli i zainteresowanych stron na temat planowanej inicjatywy, w szczególności na temat tego, czy przydatne byłoby wprowadzenie internetowego procesu składania wniosków i stworzenie unijnego/krajowego portalu składania wniosków, a także zastąpienie naklejki wizowej wizą cyfrową.
Informacje dotyczące konsultacji społecznych dostępne są na stronie Komisji Europejskiej (strona dostępna jest w językach urzędowych UE).
Materiały
Information of the Minister of Foreign Affairs about the insurers and the insurances that they offer, which meet the necessary conditions referred to in Article 25 (1) (2) (a) and Article 25 (1b) of the Act of 12 December 2013 on ForeignersENG_Lista_ubezpieczycieli_i_oferowanych_produktów_ubezpieczeniowych_nowelizacja_uocdocx_(13).pdf 0.92MB
Podstawa prawna
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 810/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. ustanawiające Wspólnotowy Kodeks Wizowy (kodeks wizowy)
Ustawa z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach (Dz. U. z dnia 30 grudnia 2013 r. poz. 1650 z późn. zm.)
Ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. Prawo konsularne (Dz. U. z dnia 31 sierpnia 2015 r. poz. 1274)
[ewentualna umowa dwustronna o ułatwieniach wizowych]