W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Uzyskanie (wydobycie) zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo, na potrzeby małżeństwa w państwie trzecim

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

W przypadku zamiaru zawarcia małżeństwa w państwie trzecim sugerujemy skorzystanie z możliwości wydobycia (a nie wydania przez konsula) zaświadczenia z polskiego urzędu stanu cywilnego. Zaświadczenia wystawionego przez konsula nie można legalizować. Natomiast zaświadczenie wystawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego może być przedmiotem legalizacji. Dlatego jeżeli urzędnik w kraju, w którym ma zostać zawarty związek małżeński, będzie wymagał zalegalizowanego zaświadczenia, to powinno być ono wystawione przez kierownika urzędu stanu cywilnego, a nie przez konsula.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Tak, dokumenty musisz złożyć osobiście.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę umów się za pomocą systemu e-konsulat, telefonicznie lub mailowo z wybraną placówką.

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  1. ważny polski paszport lub dowód osobisty,
  2. wniosek o wydanie zaświadczenia,
  3. zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa,
  4. dokument potwierdzający stan cywilny przyszłego małżonka. W przypadku dokumentów obcojęzycznych - wraz z tłumaczeniem dokonanym przez tłumacza przysięgłego lub konsula oraz legalizacją, o ile nic innego nie wynika z odrębnych przepisów.

UWAGA: Chińskie dokumenty urzędowe wykorzystywane przy rejestracji / transkrypcji spraw z zakresu stanu cywilnego (i pokrewnych) wymagają uprzedniej legalizacji w chińskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych lub lokalnych Biurach Spraw Zagranicznych (Foreign Affairs Offices 外事办公室 Wàishì bàngōngshì).

Ile zapłacisz?

Opłata wg. aktualnej Tabeli opłat konsularnych (pozycja 7.04). Przyjmowaną formą płatnosci jest gotówka w walucie lokalnej CNY lub HKD w przypadku KG RP w Hongkongu. 

Jaki jest termin realizacji?

Konsul niezwłocznie przekaże Twój wniosek do wskazanego przez Ciebie kierownika urzędu stanu cywilnego.

Jak odbierzesz dokumenty?

Zaświadczenie odbierzesz osobiście.
Pamiętaj! Zaświadczenie stwierdzające, że zgodnie z prawem polskim można zawrzeć małżeństwo jest ważne sześć miesięcy od daty jego wystawienia

Najczęściej zadawane pytania

Czy przyszły małżonek musi być obecny w czasie wizyty związanej ze złożeniem wniosku o wydanie zaświadczenia, że zgodnie z prawem polskim możemy zawrzeć związek małżeński?

Nie ma takiej potrzeby, ale treść dokumentu potwierdzającego  stan cywilny przyszłego małżonka nie powinna budzić wątpliwości i pozwalać na uzupełnienie wszystkich danych, które powinny się znaleźć na zaświadczeniu, że zgodnie z prawem polskim możecie zawrzeć związek małżeński. Dokument powinien np. pozwalać zidentyfikować płeć przyszłego małżonka.

{"register":{"columns":[]}}