W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl

Projekt Specjalizowana Polska Infrastruktura Naukowa na rzecz Laboratoriów Badawczych został zrealizowany przez Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe Politechniki Wrocławskiej w latach 2016-2019.

Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl

O projekcie

Jako przestrzeń przede wszystkim dla środowisk naukowych powstał projekt E-SCIENCE.PL, którego celem było  unowocześnienie oraz usprawnienie dotychczasowej działalności laboratoriów badawczych, w szczególności tych pracujących na nowych technologiach.

W pierwszym projekcie AZON stworzono modelowe warunki do udostępniania zasobów jednostek naukowych. Zasoby one opracowane tak, aby można je było łatwo przeszukiwać, ponownie używać i wykorzystywać w nauce, w biznesie czy w innych dziedzinach.

Punktem wyjścia była analiza potrzeb i dostępnych wówczas rozwiązań.

Koncepcja Atlasu Zasobów Otwartej Nauki narodziła się z realnych potrzeb:

- Każda uczelnia w Polsce posiada pewne zasoby, które udostępnia na platformach informatycznych. Nie ma jednak spójnego systemu, gdzie można udostępniać zasoby wypracowane w ramach prac naukowo-badawczych czy rozwojowych. Nie ma też zdefiniowanych formatów i sposobów prezentacji otrzymanych wyników - powiedział dr Waldemar Grzebyk, ówczesny kierownik projektu i obecny dyrektor CWiNT.

Atlas Zasobów Otwartej Nauki (AZON)

Prace nad AZON rozpoczęły się w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej (CWiNT) Politechniki Wrocławskiej przy współpracy z Akademią Wychowania Fizycznego, Uniwersytetem Przyrodniczym, Uniwersytetem Medycznym i Instytutem Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk.

Internetowa platforma zasobynauki.pl, zrealizowana w ramach projektu „Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl”, gromadzi, przetwarza i udostępnia zasoby nauki w otwartej formie cyfrowej wszystkim zainteresowanym.

W 2020 r. przystąpiono do kontynuacji i rozwoju projektu pod nazwą AZON 2.0

- Udostępnianie jest bardzo ważne z jednego choćby względu: te zasoby, które mają charakter otwarty pozwalają zaprezentować prace, jakie prowadzimy, ale przede wszystkim rozwijać je i szukać partnerów na świecie do wspólnych projektów rozwijających daną tematykę badawczą - powiedział dr Waldemar Grzebyk, ówczesny kierownik projektu i obecny dyrektor CWiNT.

 

W ramach pierwszej edycji Projektu AZON udostępniono ponad 40 000 materiałów różnego typu. Do 2020 r. zostały one pobrane prawie 4 miliony razy!

  • Politechnika Wrocławska upowszechniła m.in. dane badawcze, repozytoria kodów źródłowych i danych referencyjnych, naukowe bazy danych oraz zasoby Muzeum Politechniki Wrocławskiej i Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej.
  • AWF udostępnił ok. tysiąca publikacji zdigitalizowanych w ramach projektu, m.in. zdjęć, nagrań wideo, dokumentów. Książki, czasopisma, monografie, materiały z obozów dydaktyczno-sportowych dostępne są w formie cyfrowej.
  • Z kolei Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu udostępnił wyselekcjonowane zasoby uczelni umieszczając na platformie ok. 7320 dokumentów i obiektów, w skład których wchodzi m.in. interaktywna baza działalności badawczej i rozwojowej, baza oferty produktowej i technologicznej oraz platforma edukacyjna z obiektami e-learningu.
  • Pozostałą część zasobów tworzą m.in. kolekcje makroskopowe, kolekcje obrazów, rysunków i szkiców z architektury, kolekcje okazów roślinnych i zwierzęcych czy próbki glebowe.
  • Instytut Badań Systemowych PAN udostępnił prace doktorskie z lat 1988-2010, które do tej pory nie były udostępniane on-line. Kolekcje stanowią rozprawy doktorskie, obronione przez Radę Naukową IBS PAN w dziedzinie nauk technicznych z automatyki, robotyki oraz informatyki.
  • Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu udostępnił natomiast m.in. zasoby piśmiennicze, które obejmą ok. 1800 publikacji, wydanych w XIX i I poł. XX w.
    - Wybrane do zdigitalizowania publikacje stanowią dorobek uczonych i pionierów światowej i europejskiej medycyny, profesorów Uniwersytetu Wrocławskiego - powiedziała Renata Sławińska, koordynator merytoryczny do zadania zarządzający digitalizacją i upowszechnieniem z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
  •  
  • Zdigitalizowana została także baza preparatów histologicznych, która obejmuje 1500 przypadków poddanych preparatyce z wykorzystaniem różnych metod laboratoryjnych.

 

AZON korzysta ze zdobyczy informatyki w zakresie oprogramowania i infrastruktury sprzętowej

Wykorzystuje i buduje takie mechanizmy jak słowniki, standardowe interfejsy wymiany danych i wydajne metody wyszukiwania. Te ostatnie są szczególnie ważne przy tak różnorodnych zasobach ­– od książek po wyniki pomiarów ze specjalistycznych urządzeń.

JAKIE NARZĘDZIA OFERUJE AZON?

  • E-DRIVE: jest usługą umożliwiającą użytkownikom oraz zaproszonym, uprawnionym osobom składowanie, udostępnianie, wyszukiwanie oraz synchronizację zgromadzonych danych za pomocą dysku sieciowego oraz wyszukiwarki;
  • E-DOCS: jest usługą umożliwiającą wspólną pracę na jednym i tym samym dokumencie. Za pomocą tej usługi można utworzyć dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne oraz prowadzić obliczenia w języku Python. Posiada też następujące narzędzia: notatnik elektroniczny, notatnik matematyczny, arkusz kalkulacyjny, menadżer projektów LaTeX;
  • E-REPO: jest usługą umożliwiającą współtworzenie i gromadzenie informacji, wiedzy oraz danych bibliograficznych i załączników. Pozwala również na zarządzanie zasobami cyfrowymi za pomącą narzędzi takich jak: mediaWiki, repozytorium cyfrowe, repozytorium kodu i menadżer bibliografii;
  • E-TEAM: jest usługą pozwalającą na organizację pracy zespołu, umożliwia przeprowadzanie ankiet i spotkań online oraz publikowanie informacji badawczych za pomocą narzędzi: kalendarz, książka adresowa, ankiety, wideokonferencje, listy mailingowe, zarządzanie zespołem oraz micro cms;
  • E-LAB: jest usługą wspomagającą pracę i zarządzanie zasobami za pomocą narzędzi ELN Online oraz LIMS Online.

Beneficjenci platformy AZON

Grupą docelową, oprócz pracowników naukowych, studentów i doktorantów, są wszyscy zainteresowani, w tym przedsiębiorcy.

Platforma została przystosowana do potrzeb osób niewidzących, niedowidzących i niesłyszących dzięki zastosowaniu m.in. transkrypcji, syntezy mowy, lektora języka migowego czy napisów.

Link do projektu AZON 2.0: https://zasobynauki.pl/projekt-azon-1/

Link do platformy na której znajdują się zasoby z pierwszego projektu, a także z projektu AZON 2.0 który jest kontynuacją:  https://zasobynauki.pl

Dane projektu

Nazwa projektu: Aktywna Platforma Informacyjna e-scienceplus.pl

Beneficjent: POLITECHNIKA WROCŁAWSKA

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki

Wartość projektu: 29 646 367,15 zł

Wydatki kwalifikowalne: 29 645 634,24 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 25 089 100,25 zł

Wkład własny: 732,91 zł

 

{"register":{"columns":[]}}