AMU Nature Collections - online (AMUNATCOLL)
AMU Nature Collections - online (AMUNATCOLL): digitalizacja i udostępnianie zasobu danych przyrodniczych Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama mickiewicza w Poznaniu
Czy możliwy jest dostęp do zbiorów przyrodniczych Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zza własnego biurka, gdziekolwiek byłoby ono usytuowane? Jak najbardziej. Platforma AMU Nature Collections – online (AMUNATCOLL) już działa!
Wydział Biologii UAM przez dekady swojej działalności zebrał jedne z największych w kraju, a w niektórych dziedzinach także w Europie, kolekcje roślin, grzybów i zwierząt, które do tej pory zamknięte były w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach i dostępne w bardzo ograniczonym stopniu. Okazy zdeponowane w Zbiorach Przyrodniczych UAM pochodzą ze wszystkich kontynentów, a najstarsze z nich zbierano 200 lat temu. Mają one znaczenie nie tylko archiwalne, lecz posiadają również bezcenną wartość naukową, dając bardzo duży potencjał do prowadzenia badań.
Projekt powstał w celu digitalizacji i udostępniania tych unikatowych zasobów danych w Internecie wszystkim zainteresowanym.
Czym jest AMUNATCOLL?
System informatyczny AMUNATCOLL gromadzi i opracowuje cyfrowo dane o różnorodności biologicznej. Z portalem powiązana jest też aplikacja mobilna AMUNATCOLL, za sprawą której możliwe stało się stworzenie własnej bazy danych z obserwacji przyrodniczych! Pozyskane informacje można umieścić na koncie użytkownika portalu.
Tym sposobem każdy zainteresowany może wykonać analizę porównawczą własnych danych przyrodniczych z zasobem bazy AMUNATCOLL np. w zakresie dynamiki zmian w czasie i przestrzeni.
W ramach portalu udostępniono dane z 54 kolekcji roślin, grzybów i zwierząt oraz 12 kolekcji specjalistycznych i ikonograficznych, tworząc łącznie ponad 2 miliony unikalnych rekordów. Zasoby zgrupowane zostały w trzech głównych kolekcjach:
- botanicznej (glony i rośliny),
- mikologicznej (grzyby i porosty),
- zoologicznej (zwierzęta).
Tworzą one największą w Polsce cyfrową bazę danych prezentujących różnorodność biotyczną wielu miejsc świata!
Partner Projektu - Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego - zapewnia infrastrukturę teleinformatyczną utrzymującą bazę spójną ze standardami międzynarodowymi Global Biodiversity Information Facility (GBIF) i dającą dostęp do zbiorów użytkownikom z całego świata.
Planowane jest dołączenie w przyszłości do bazy także innych instytucji krajowych dysponujących udokumentowanymi w formie zbiorów informacjami o różnorodności biologicznej.
AMUNATCOLL adresuje informację o różnorodności biotycznej udokumentowaną w formie zbiorów przyrodniczych i przy pomocy wielu multimediów do wszystkich zainteresowanych, a w szczególności do:
- pracowników naukowych i doktorantów,
- nauczycieli i uczniów,
- administracji państwowej i samorządowej zaangażowanej w ochronę przyrody,
- służb i funkcjonariuszy państwowych odpowiedzialnych za ochronę gatunków,
- organizacji pozarządowych,
- oraz wszystkich innych miłośników przyrody.
Link do platformy: https://amunatcoll.pl/
Dane projektu
Nazwa projektu: AMU Nature Collections – online (AMUNATCOLL): digitalizacja i udostępnianie zasobu danych przyrodniczych Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Beneficjent: UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA W POZNANIU
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki
Wartość projektu: 10 358 253,45 zł
Wydatki kwalifikowalne: 10 358 253,45 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 8 766 189,89 zł