Baza Informacji Naukowych Wspierających Innowacyjne Terapie - BINWIT
Chcesz odkryć w sobie duszę naukowca, fascynuję Cię świat widziany przez mikroskop? Już jest pierwsza w Polsce baza danych źródłowych o mezenchymalnych komórkach macierzystych i bakteriofagach terapeutycznych. Znajdziesz tu aż 900 plików zasobów naukowych!
Cel
Celem projektu jest zwiększenie dostępności, otwartości oraz użyteczności unikalnych zasobów kolekcji bakteriofagów i komórek macierzystych. W związku z tym Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej stworzył zintegrowaną platformę, na której udostępnione zostały zdigitalizowane unikalne zasoby Instytutu.
Projekt skierowany jest do środowiska medycznego, w szczególności lekarzy zajmujących się terapiami komórkowymi oraz zajmującymi się leczeniem zakażeń wywołanych przez antybiotykoodporne bakterie.
Niezbędną wiedzę znajdą tutaj również naukowcy, wykładowcy, oraz studenci studiów medycznych.
Wyniki i dane badawcze
Twórcy projektu prowadzili jednocześnie trzy komplementarne zadania merytoryczne, które zapewniły digitalizację, zabezpieczenie i udostępnienie w wystandaryzowanej formie wyników i danych badawczych:
1. Unikatowy zbiór preparatów komórek macierzystych
- preparatów tkankowych pozyskanych z różnych tkanek dorosłego organizmu z wybarwionymi komórkami macierzystymi dokumentujące obecność komórek macierzystych in situ (w naturalnym jej środowisku w tkance),
- preparatów komórkowych dotyczących charakterystyki biologicznej mezenchymalnych komórek macierzystych izolowanych z tkanek,
- preparatów komórkowych umożliwiających analizę ilustrującą zmianę cech biologicznych komórek.
2. Unikatowa kolekcja bakteriofagów zawierająca szczepy należące do fagów bakterii z rodzaju m. in.
- Staphylococcus
- Enterococcus
- Escherichia coli
- Klebsiella
W dalszych planach są dane dotyczące taksonomii, morfologii, ultrastruktury, biologii i sekwencji nukleotydowych.
3. Powstanie bazy danych źródłowych o mezenchymalnych komórkach macierzystych (które zostały do tej pory poddane analizie, ale ani preparaty ani wyniki badań nie zostały zarejestrowane w postaci cyfrowej i nie są udostępniane) i bakteriofagach terapeutycznych.
Realizacja oraz wyniki projektu przyczynią się do rozwoju współpracy polskich naukowców z badaczami z innych krajów (platforma BINWIT będzie dwujęzyczna), a przede wszystkim do zabezpieczenia i popularyzacji zasobów unikatowych kolekcji IITD PAN.
Korzyści z projektu:
Link do platformy: https://db.binwit.pl/pl Dane projektuNazwa Projektu: Baza Informacji Naukowych Wspierających Innowacyjne Terapie - BINWIT FinansowanieProgram: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
|