W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logotyp Funduszy Europejskich dla Programu Polska Cyfrowa. Niebieska flaga z trzema gwiazdami w kolorze białym, żółtym i czerwonym Znak barw RP w wersji poziomej bez ramki zamykającej Znak Unii Europejskiej dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego bez linii zamykającej

Biblioteka cyfrowa TVP S.A.

Digitalizacja ponad 800 filmów? Proszę bardzo! Telewizja Polska stworzyła najbogatszą bibliotekę cyfrową zawierającą archiwalne produkcje telewizyjne w postaci filmów dokumentalnych, fabularnych, spektakli Teatru Telewizji, programów edukacyjnych oraz seriali. Produkcje dostępne są dla każdego na specjalnie do tego celu stworzonej platformie cyfrowej.

Biblioteka cyfrowa TVP

Dlaczego powstał ten projekt?

Głównym celem projektu było zmniejszenie barier do posiadanego dziedzictwa kulturowego będącego w zasobach Telewizji Polskiej oraz Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej. Realizacja projektu pozwoliła na polepszenie jakości cyfrowo udostępnianych zasobów powyższych instytucji oraz doprowadziła do możliwości ponownego wykorzystania zdigitalizowanych zbiorów dziedzictwa kulturowego naszego kraju.

Wielki projekt Telewizji Polskiej

Rekonstrukcja cyfrowa obrazu i dźwięku dla polskich filmów to wielki i pracochłonny projekt w którym uczestniczyło około 80 najlepszych specjalistów. Digitalizacja zrealizowana została w taki sposób aby wszelkie zasoby mogły być udostępnione nie tylko w telewizji, ale też w Internecie. Produkcje zyskały dużo lepszą jakość obrazu i dźwięku, dzięki czemu każdy z nas korzystać może z ogólnodostępnego zasobu mającego ogromną wartość kulturalną i historyczną. Warto podkreślić, że TVP posiada pełne prawa do rozpowszechniania zasobów.

To jest jedno z najpoważniejszych przedsięwzięć Telewizji Polskiej – powiedziała Anna Streżyńska (minister cyfryzacji w latach 2015-2018). Natomiast Wojciech Kołodziejski (sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji w latach 2015-2016) dodał: Gdzie, jeśli nie w TVP powinny być udostępniane dzieła po rekonstrukcji? Ważny jest dostęp do tych dóbr, to jest sens mediów publicznych.

Telewizja Polska w ramach projektu zajmuje się rekonstrukcją i opracowywaniem dostępnych źródeł na taśmie filmowej 16 milimetrów. W swoich zasobach posiada filmy fabularne, dokumentalne, spektakle Teatru Telewizji, wiekowe seriale, ale też audycje edukacyjne, publicystyczne, rozrywkowe, informacyjne, sportowe, audycje dla dzieci i młodzieży. Zasoby te mają ogromną wartość narodową, artystyczną, kulturową i historyczną i już można je zobaczyć w wersji cyfrowej na ogólnodostępnej platformie.

Magia liczb

Przed utworzeniem projektu zbiory były emitowane wybiórczo za pomocą telewizji tradycyjnej. Dzięki tej inicjatywie bariery technologiczne zostały przełamane, a rekonstrukcja cyfrowa umożliwiła dostęp w najwyższej jakości do 836 tytułów, które mogą zostać przekazane nowym pokoleniom. Projekt TVP to:

36 miesięcy pracy nad rekonstrukcją zasobów,
79 zatrudnionych do tego projektu wybitnej klasy specjalistów, w tym 36 rekonstruktorów obrazu,
836 unikatowych tytułów w tym: 41 filmów fabularnych, 75 seriali fabularnych, 30 filmów dokumentalnych, 4 seriale animowane dla dzieci, 10 Teatrów Telewizji,
152 400 GB danych,
675 godzin danych,
595 kilometrów taśm,
• najbardziej innowacyjny sprzęt do digitalizacji
• największa biblioteka cyfrowa w Polsce

Link do platformy: http://cyfrowa.tvp.pl/

Dane projektu

Nazwa Projektu: Digitalizacja Polskiej Szkoły Telewizyjnej i Filmowej z Archiwum TVP S.A.

Beneficjent: TELEWIZJA POLSKA S.A.

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: -

Wartość projektu: 66 108 029,04 zł

Wydatki kwalifikowalne: 57 290 012,37 zł

Wkład własny: 17 810 094,41 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 48 297 934,63 zł

 

{"register":{"columns":[]}}