W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusze Europejskie Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

E-Puszcza - Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych

Repozytorium naukowe w dostępie dla użytkowników z całego Świata!

E-puszcza

Lider

Liderem przedsięwzięcia jest Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk (IBS PAN) w Białowieży, a parterami dwie jednostki Politechniki Białostockiej: Zamiejscowy Wydział Leśny w Hajnówce (ZWL PB) oraz Centrum Komputerowych Sieci Rozległych (CKSR). Wartość projektu finansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa to prawie 8 mln złotych.

 

Cel

Projekt „e-Puszcza” ma w zamyśle stworzenie spójnej platformy informatycznej z repozytorium do zamieszczania danych przyrodniczych, w tym danych naukowych z obszaru Puszczy Białowieskiej. W planach jest również stworzenie dodatkowych narzędzi informatycznych umożliwiających społeczeństwu i naukowcom ponowne ich wykorzystywanie.

 

E-Puszcza

Repozytorium danych dotyczy polskiej przyrody oraz udostępniania informacji naukowych i rozpowszechniania wiedzy w tym temacie. Głównym produktem projektu jest platforma OpenForestData.pl, która ukazuje otwartą i nowoczesną naukę online. Realizacja projektu pozwoli na lepsze poznanie jedynego w Polsce obszaru przyrodniczego, który wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

 

Wolny dostęp do dziedzictwa nauki

Od lat materiały naukowe zbierane są w laboratoriach Instytutu Biologii Ssaków. Posiadane zasoby obejmują takie dane z terenu Puszczy Białowieskiej jak: materiały biologiczne, zdjęcia satelitarne, nagrania z fotopułapek, dane z GPS, dane pomiarowe czy notatki ze zwiadów, szkice i rysunki. Obecnie dane te upubliczniane są za pomocą platformy OpenForestData.pl, gdzie można je dowolnie wyszukiwać i przeglądać. Zależnie od poziomu dostępu można je również pobierać i kopiować. Bardzo dużo pozycji podlega upublicznieniu, co oznacza, że są dostępne dla każdego zainteresowanego.

 

Puszcza Białowieska jest obiektem unikatowym, jednym z ostatnich w Europie lasów naturalnych. Jednocześnie jest jednym z najlepiej poznanych kompleksów leśnych w Europie. Na jej temat opublikowano ponad 2 tys. artykułów naukowych, w związku z tym zgromadzono obszerne dane, które są jednak mało dostępne dla innych naukowców, czy zwykłych obywateli. W Polsce i Europie wzrasta zainteresowanie zasobami przyrodniczymi, ochroną i monitorowaniem przyrody. Te informacje są chętnie wykorzystywane przez instytucje zajmujące się przyrodą. Wychodzimy więc naprzeciw oczekiwaniom, z wykorzystaniem najnowocześniejszych narzędzi udostępnimy te dane jak najszerszemu kręgowi odbiorców. – mówi prof. Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków PAN w Białowieży.

 

Dla kogo platforma?

Repozytorium zaprasza do korzystania z platformy takich użytkowników jak:

  • polscy oraz zagraniczni naukowcy,
  • studenci,
  • specjaliści ds. ochrony przyrody,
  • urzędnicy,
  • leśnicy,
  • a także wszyscy pasjonaci i osoby zainteresowane tematyką przyrodniczą.

 

To nie koniec!

Platforma zasilana jest obecnie w zbiory Puszczy Białowieskiej, ale docelowo ma być najważniejszą bazą o tematyce przyrodniczej w całym kraju.
 

Link do platformy: https://openforestdata.pl/

Dane projektu

Nazwa projektu: e-Puszcza. Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych

Beneficjent: INSTYTUT BIOLOGII SSAKÓW POLSKIEJ AKADEMII NAUK

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki

Wartość projektu: 7 846 937,80 zł

Wydatki kwalifikowalne: 7 822 628,86 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 6 620 290,80 zł

Wkład własny: 24 308,94 zł

 

{"register":{"columns":[]}}