W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Fundusz Europejski Polska Cyfrowa Rzeczpospolita Polska Unia Europejska Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego

E-usługa OMNIS

Zbiory wszystkich bibliotek w jednym miejscu! Nawet z telefonu przeglądaj książki i czytaj czasopisma gdziekolwiek jesteś.

E-usługa OMNIS

W Polsce mamy 32 000 bibliotek, a w nich miliony książek i artykułów do odkrycia. Dzięki „e-usłudze OMNIS” kolekcje bibliotek zebrane są w jednym miejscu. Projekt zapewni wdrożenie ogólnopolskiego systemu informatycznego oferującego jeden punkt dostępu do zbiorów polskich bibliotek i aktualnej oferty wydawniczej. Poprawi jakość e-usług i zapewni szeroki dostęp do zasobów polskiego piśmiennictwa. Ułatwi również dostęp do publikacji przygotowanych do rozpowszechniania przez wydawców.

Grupa docelowa

Usługa jest stworzona z uwzględnieniem projektowania zorientowanego na użytkownika.

Jej odbiorcami są:

  • podmioty instytucjonalne (głównie biblioteki),
  • wydawcy i przedsiębiorcy działający w branży wydawniczej i kreatywnej,
  • użytkownicy indywidualni (uczniowie, studenci uczelni wyższych, pracownicy instytucji naukowych, nauczyciele oraz bibliotekarze).

Dostępność

E-usługę OMNIS mamy na wyciągnięcie ręki i możemy korzystać z niej z dowolnego miejsca zarówno na urządzeniach stacjonarnych jak i mobilnych.

Trzy e-usługi

W ramach projektu uruchomiono 3 odrębne i zintegrowane e-usługi:

  1. Zintegrowana wyszukiwarka OMNIS

Dzięki multiwyszukiwarce zintegrowano zbiory: bibliotek, muzeów, archiwów cyfrowych, instytucji, towarzystw naukowych i społecznych. W kolekcjach możemy znaleźć m.in.: rękopisy, artykuły, mapy, książki i czasopisma.

OMNIS to także:

  • wyszukiwanie wszystkich bibliotek w Polsce z jednego miejsca,
  • przeglądanie pełnotekstowych treści książek, czasopism oraz artykułów w postaci cyfrowej,
  • zintegrowane przeszukiwanie zbiorów i publikacji pochodzących z zasobów Biblioteki Narodowej i pozostałych polskich bibliotek,
  • dostęp do lokalizacji najbliższej biblioteki, w której możemy dostać fizyczny egzemplarz interesującej nas publikacji,
  • informacje przekazywane przez wydawcówo na temat planowanych publikacji analogowych i elektronicznych.
  1. Polona w Chmurze dla bibliotek

Usługa dedykowana bibliotekom publicznym, szczególnie tym w małych miejscowościach gromadzącym i przechowującym obiekty, które stanowią świadectwo historii i dziedzictwa kulturowego regionu. Biblioteki mogą bezpłatnie przekazywać swoje zasoby do repozytorium Biblioteki Narodowej, co zmniejsza koszty digitalizacji ich zbiorów. Mogą również tworzyć i zarządzać własnymi kolekcjami cyfrowymi i prowadzić długoterminową archiwizację ważnych dokumentów i publikacji.

  1. Repozytorium wydawnicze e-ISBN

Usługa dedykowana wydawcom umożliwia zbudowanie i udostępnienie jednolitej bazy danych publikacji na rynku wydawniczym. Ułatwia także wymianę informacji o publikacjach planowanych, tych dostępnych na rynku oraz tych, których nakłady już się wyczerpały. Jest powiązana z działającą od 2013 roku bazą e-ISBN.

Repozytorium umożliwia:

  • stworzenie jednolitej bazy danych dotyczącej aktualnej oferty rynku wydawniczego,
  • dotarcie z ofertą wydawniczą do szerszej grupy odbiorców,
  • zwiększenie widoczności publikacji w Internecie,
  • archiwizację elektronicznych wersji publikacji w repozytorium cyfrowym Biblioteki Narodowej.

Korzyści

Dzięki OMNIS zostały zaoszczędzone środki publiczne przeznaczone przez biblioteki na zakup i utrzymanie oprogramowania oraz zaplecza sprzętowego. Został stworzony jeden punkt dostępu do Biblioteki Narodowej i innych bibliotek w kraju, co zwiększyło widoczność ich zasobów  Internecie. Wszystkie kolekcje zostały zabezpieczone i zarchiwizowane, co poprawiło warunki pracy badawczej naukowców i stworzyło nową jakość e-usług.

Link do projektu: bn.org.pl/projekty/omnis/o-projekcie

 

Dane projektu

Nazwa projektu: e-usługa OMNIS

Beneficjent: BIBLIOTEKA NARODOWA

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.1 Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych

Wartość projektu: 63 359 669,00 zł

Wydatki kwalifikowalne: 63 359 669,00 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 53 621 287,87 zł

 

{"register":{"columns":[]}}