W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót
Logotyp Funduszy Europejskich dla Programu Polska Cyfrowa. Niebieska flaga z trzema gwiazdami w kolorze białym, żółtym i czerwonym Znak barw RP w wersji poziomej bez ramki zamykającej Znak Unii Europejskiej dla Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego bez linii zamykającej

Leopoldina - Otwarty dostęp do zasobów naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego

Projekt Leopoldina online to przede wszystkim zwiększenie dostępności oraz poprawa jakości zasobów naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego, a także zwiększenie możliwości ich ponownego wykorzystania. Udostępnione zasoby powstały w wyniku prowadzonych na uczelni prac badawczych, dokumentacyjnych, inwentaryzacyjnych і archiwizacyjnych.

Leopoldina - Otwarty dostęp do zasobów naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego

Czym jest Leopoldina?

Leopoldina kojarzyć się może z historią, ponieważ w 1786 roku nazwano tak kodeks karny wydany przez Leopolda Habsburga, wielkiego księcia Toskanii. W ten sam sposób nazwano nowoczesną, zintegrowaną platformę, która udostępnia elektroniczne zasoby Uniwersytetu Wrocławskiego. Za pomocą projektu udało się stworzyć środowisko cyfrowe dające wsparcie technologiczne i kompetencyjne podczas digitalizacji informacji, analizy danych i ich wyszukiwania.

Co znajdziemy w zasobach Leopoldiny?

  1. Bibliotekę Cyfrową obejmującą zbiory Uniwersytetu Wrocławskiego,
  2. Repozytorium Cyfrowe zawierające zbiory Uniwersytetu Wrocławskiego,
  3. Archiwum Cyfrowe zawierające akta i dokumenty wytworzone w Uniwersytecie od 1918 roku,
  4. Muzeum Cyfrowe zawierające eksponaty z następujących jednostek UWr: Muzeum MineralogiczneOgród BotanicznyZakład Geografii Fizycznej .
  5. System Informacji Naukowej z wygodną wyszukiwarką pozwalającą na szybkie odnalezienie pożądanej treści.

Wykorzystywane narzędzia badawcze

Wirtualne Laboratorium Transkrypcji jest narzędziem, które pozwala tworzyć cyfrowy tekst na podstawie skanów. Wyniki można wykorzystać do przygotowania obiektu cyfrowego w takich standardach jak: hOCR, TEI, PDF, eBook. Narzędzie pozwala na transkrypcję obiektów importowanych z Bibliotek Cyfrowych, także z wykorzystaniem standardu IIIF.

Tezaurus dziedzictwa kulturowego powstał w ramach projektu 'Słownik hierarchiczny pojęć dla dziedzictwa kulturowego – narzędzie wspomagające tworzenie i wykorzystywanie baz danych obejmujących zabytki sztuki', realizowanego przez Pracownię Dokumentacji Zabytków Sztuki Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 2007-2009 pod kierunkiem prof. dr. hab. Jana Harasimowicza. Celem projektu było opracowanie i udostępnienie online słownika hierarchicznego pojęć, służących opisowi dzieł sztuk plastycznych, oraz narzędzi umożliwiających jego dalszą rozbudowę w oparciu o współpracę instytucji związanych z dokumentacją dziedzictwa kulturowego.

Uniwersytet Wrocławski laureatem...

...Nagrody Inteligentnego rozwoju 2020 w kategorii Uczelnia Przyszłości za zrealizowanie projektu Leopoldina online - platforma integracji i udostępniania elektronicznych zasobów UWr dla nauki, edukacji i popularyzacji wiedzy. To duży sukces i wyróżnienie, ponieważ nagroda przyznawana jest inwestorom, innowatorom, organizacjom i osobom, które w szczególny sposób wpływają na zrównoważony i integralny rozwój życia. Jednostki, które otrzymały nagrodę są docenione za innowacja technologicznych i społeczne, które podnoszą codzienny standard życia.

Kliknij i poznaj Leopoldinę!

 

Dane projektu

Nazwa projektu: Leopoldina online – platforma integracji i udostępniania elektronicznych zasobów Uniwersytetu Wrocławskiego dla nauki, edukacji i popularyzacji wiedzy

Beneficjent: Uniwersytet Wrocławski

Finansowanie

Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa

Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki

Wartość projektu: 14 040 293,84 zł

Wydatki kwalifikowalne:  14 040 293,84 zł

Wartość unijnego dofinansowania: 11 882 300, 67 zł

 

Wideo

{"register":{"columns":[]}}