Platforma ecudo.pl – rzetelna wiedza o Bałtyku
Zweryfikowane w polskich instytucjach naukowych dane oceanograficzne w jednej internetowej bazie! Starannie opracowane, łatwe do wyszukania i dostępne za darmo! Całościowy opis środowiska morskiego Bałtyku i innych akwenów z uwzględnieniem dna, atmosfery oraz strefy brzegowej – to tylko wycinek wiedzy dostępnej na platformie eCUDO.pl.
Elektroniczne Centrum Udostępniania Danych Oceanograficznych eCUDO.pl stworzono w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk. Ten system informatyczny zapewnia dostęp do krajowych zasobów nauki z zakresu oceanografii. Dane pochodzą także z Instytutu Morskiego Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Morskiego Instytutu Rybackiego - Państwowego Instytutu Badawczego, Państwowego Instytutu Geologicznego - Państwowego Instytutu Badawczego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Szczecińskiego, Akademii Pomorskiej w Słupsku.
– Zgromadzone wyniki różnorodnych obserwacji skatalogowano w przejrzystej i ogólnodostępnej bazie danych. Integracja i scentralizowanie tych danych wyeliminuje konieczność przeszukiwania odrębnych systemów informatycznych – wyjaśnia kierownik projektu, mgr inż. Marcin Wichorowski z IO PAN. – Liczymy, że ta baza danych, wraz z dedykowanymi narzędziami eksploracji, przysłuży się nie tylko rozwojowi świadomości przyrodniczej czy wsparciu działań inwestycyjnych w obszarach brzegowych, ale również zrównoważonej eksploatacji zasobów morskich – dodaje.
– Nie tylko administracja rządowa i samorządowa ale wszystkie instytucje związane z eksploatacją i ochroną zasobów morskich zyskają informacje niezbędne podczas planowania inwestycji na obszarach morskich i w linii brzegowej oraz dane niezbędne do opracowywania zindywidualizowanych analiz eksperckich – ocenia dr hab. inż. Mirosława Ostrowska z Instytutu Oceanologii PAN.
Projekt eCUDO.pl został uznany za jedno z najbardziej innowacyjnych przedsięwzięć Międzynarodowego Forum Gospodarczego 2021. Otrzymał Nagrodę Ambasadora Innowacyjności 2021, za wkład w rozwój innowacji w Polsce, za przyszłościowe, nieszablonowe myślenie, pionierskie projekty, nowe idee i niezwykłe rozwiązania.
Szeroko dostępne
Z danych zawartych w eCUDO.pl można korzystać na kilka sposobów – najprościej, przez internetowe przeglądarki, przez aplikację mobilną, ale też wykorzystując automatyzację pobierania danych za pomocą interfejsów programistycznych. Platforma składa się z systemu centralnego, połączonego z systemami uczestników projektu. Moduł centralny gromadzi metadane oraz zapewnia ich wydajne wyszukiwanie, przeglądanie i eksportowanie. Gdy są potrzebne szczegółowe dane, następuje przekierowanie do zintegrowanych systemów uczestników projektu.
Kto skorzysta?
Z bazy danych na platformie korzystają jednostki administracji publicznej, takie jak Urzędy Morskie, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Biuro Hydrograficzne Marynarki Wojennej RP, centra zarządzania kryzysowego i ratownictwa oraz samorządy lokalne, a także jednostki naukowo-badawcze: Politechnika Gdańska, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, Narodowe Muzeum Morskie, Centrum Techniki Okrętowej S.A., Instytut Budownictwa Wodnego PAN; i przedsiębiorcy, np. przedsiębiorstwa inżynierii wodnej budujące systemy energetyki odnawialnej oraz magistrale przesyłowe, przedsiębiorstwa pogłębiarskie i te związane z budownictwem morskim. Także przemysł wydobywczy zainteresowany poszukiwaniem i wydobyciem gazu ziemnego, ropy naftowej i gazu łupkowego z dna Bałtyku. Z danych korzystać mogą także przedsiębiorstwa rybackie oraz branża turystyczna.
Adresatem platformy są także organizacje pozarządowe i osoby prywatne, bo szeroki zakres danych – od meteorologicznych, poprzez ichtiologiczne, aż po geologiczne – potencjalnie daje prawie nieograniczone możliwości wykorzystania ich w ramach samokształcenia, hobby, rekreacji, organizacji czasu czy pracy zarobkowej.
Dowiedz się więcej o platformie tutaj i odwiedź eCUDO.pl!
Dane Projektu
Nazwa projektu: Elektroniczne Centrum Udostępniania Danych Oceanograficznych eCUDO.pl
Beneficjent: Instytut Oceanologii Polskiej Akademii Nauk
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1 Cyfrowe udostępnianie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki
Wartość projektu: 15 261 546,00 zł
Wydatki kwalifikowalne: 15 256 965,79 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 12 911 970,14 zł
Wkład własny: 4 580,21 zł