Platforma Polskich Publikacji Naukowych
W ramach projektu „Platforma Polskich Publikacji Naukowych” powstała nowa odsłona Biblioteki Nauki – serwisu udostępniającego w sposób otwarty pełne teksty i metadane artykułów oraz książek naukowych.
O projekcie
Do korzystania z Biblioteki wystarczy przeglądarka i dostęp do Internetu. Publikacje można przeglądać i pobierać bez konieczności logowania w serwisie. Publicznie dostępne są też narzędzia takie jak generowanie cytowań zgodnych z uznanymi standardami czy eksport danych do PBN.
Wykorzystanie infrastruktury informatycznej Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego UW generuje trwałą dostępność treści oraz ich długoterminową archiwizację. Serwis został przygotowany z uwzględnieniem technicznych standardów dostępności WCAG oraz standardów w zakresie udostępniania i wymiany metadanych publikacji.
Liczby mówią same za siebie
W trakcie realizacji projektu zawarto 376 umów z wydawcami. Pozyskano do udostępniania 95883 artykułów, które połączono z dotychczasowymi treściami zgromadzonymi na platformie. W grudniu 2021 roku łączna liczba udostępnianych w Bibliotece Nauki artykułów przekraczała 430 000.
Przygotowano również nowe formaty (w tym wersje mobilne) 580 książek dostępnych dotychczas w serwisie Otwórz Książkę. Obecnie są one dostępne wraz z czasopismami na jednej platformie. Kolejne książki są dodawane do Biblioteki Nauki w ramach zawieranych na bieżąco umów z ich wydawcami.
Ponadto przeprowadzono 23 szkolenia dla przedstawicieli wydawców i redakcji, w których wzięło udział 870 osób. Podczas szkoleń przekazywano uczestnikom wiedzę na temat otwartej nauki, korzyści z otwartego udostępniania publikacji naukowych, możliwych modeli biznesowych czasopism otwartych, a także uczono korzystania z nowej Platformy.
Platforma umożliwia przeszukiwanie zasobów pełnotekstowych pochodzących z pięciu baz dziedzinowych:
- AGRO (czasopisma z zakresu nauk rolniczych oraz ścisłych i przyrodniczych),
- BazTech (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych),
- CEJSH (czasopisma z zakresu nauk społecznych i humanistycznych),
- DML-PL (czasopisma z zakresu nauk inżynieryjno-technicznych),
- PSJD (czasopisma z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych oraz obszaru nauk medycznych i o zdrowiu).
Korzyści
|
Grupy docelowe:
- naukowcy i doktoranci,
- wydawcy i redakcje czasopism,
- studenci studiów pierwszego i drugiego stopnia,
- nauczyciele szkół podstawowych i średnich,
- duże przedsiębiorstwa.
Link do projektu: https://bibliotekanauki.pl/
Dane projektu
Nazwa projektu: Platforma Polskich Publikacji Naukowych
Beneficjent: UNIWERSYTET WARSZAWSKI
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki
Wartość projektu: 5 164 777,78 zł
Wydatki kwalifikowalne: 5 164 777,78 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 4 370 951,43 zł