Repozytorium Robotyki - cyfrowe udostępnianie zasobów nauki z obszaru robotyki.
Repozytorium Robotyki to unikatowe kompendium, dostępne powszechnie i bezpłatnie. W zdigitalizowanej formie udostępnione są zgromadzone w Łukasiewicz – PIAP prace naukowe, badawcze i rozwojowe z zakresu robotyki oraz obszarów pokrewnych, takich jak automatyka, pomiary, sztuczna inteligencja, rozpoznawanie obrazów, przetwarzanie mobilne itp. Użytkownicy repozytorium mają także dostęp do raportów z badań, czasopism, opisów projektów urządzeń oraz elementów robotycznych, a ponadto do bogatych zasobów biblioteki instytutu Łukasiewicz – PIAP.
„Doświadczenie w dziedzinie szeroko rozumianej robotyki gromadzimy od ponad 50 lat. Prowadzone w tym czasie prace, podobnie jak gromadzone biuletyny oraz czasopisma naukowe i branżowe, były skrupulatnie archiwizowane, ale przechowywane w dużej mierze w formie papierowej. To znacznie utrudnia ich znajdywanie oraz ogranicza możliwości korzystania z nich. Dzięki repozytorium te zasoby zyskają drugie życie, tym razem w obiegu cyfrowym i otwartym dla wszystkich zainteresowanych” – dr inż. Małgorzata Kaliczyńska, (kierownik projektu)
Cel
Celem Repozytorium Robotyki jest udostępnienie na portalu internetowym wiedzy o zdobyczach techniki – zarówno historycznych, jak i najnowszych – z zakresu szeroko rozumianej automatyki i robotyki.
System służy do zbierania i udostępniania informacji o osiągnięciach i działaniach w zakresie prac naukowych, badawczych i rozwojowych w obszarze robotyki za pomocą interaktywnej bazy wiedzy.
Co oferuje portal? Bezpłatne przeszukiwanie zasobów repozytoriów, dostęp do zasobów biblioteki PIAP oraz możliwość wprowadzania danych/raportów do systemu przez jednostki zewnętrzne.
Repozytorium to krok w kierunku rozwoju nauki i zwiększenia innowacyjności polskiego przemysłu.
„Polska ma wciąż wiele do nadrobienia w obszarze robotyzacji. Mamy ambicję wpłynąć na zmianę tego stanu rzeczy. Udostępnianie wiedzy o najnowszych zdobyczach techniki z zakresu automatyki i robotyki i ich świadome wykorzystanie na liniach produkcyjnych powinno przyczynić się do zwiększenia innowacyjności polskiego przemysłu. Udostępnimy zarówno wiedzę z początków rozwoju robotyki, jak i tę najnowszą, a internauci, korzystając z zasobów repozytorium, będą mogli analizować stan tego obszaru techniki” dr inż. Małgorzata Kaliczyńska (kierownik projektu).
Dla kogo?
- naukowcy
- studenci
- doktoranci
- pracownicy jednostek naukowobadawczych
- dziennikarze popularyzujący naukę
- pracownicy działów promocji instytucji naukowych
- pracownicy firm technologicznych i posiadających działy produkcji, zwłaszcza MŚP.
Link do platformy: https://roborepo.pl/
Dane projektu
Nazwa projektu: Repozytorium Robotyki - cyfrowe udostępnianie zasobów nauki z obszaru robotyki.
Beneficjent: SIEĆ BADAWCZA ŁUKASIEWICZ - PRZEMYSŁOWY INSTYTUT AUTOMATYKI I POMIARÓW PIAP
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki
Wartość projektu: 4 986 079,04 PLN
Wydatki kwalifikowalne: 4 442 118,89 PLN
Wartość dofinansowania: 4 112 855,89 PLN
Wartość unijnego dofinansowania: 3 480 709,93 PLN