Sat4Envi – dane satelitarne udostępnione do informacji publicznej!
Dane satelitarne na wyciągnięcie ręki. Kompleksowy system udostępniania danych satelitarnych z programu Copernicus oraz innych satelitów środowiskowych i meteorologicznych.
Cele
Głównym celem projektu jest udostępnienie danych satelitarnych za pomocą programu Copernicus oraz danych pochodzących z innych satelitów środowiskowych i meteorologicznych. Będzie to możliwe dzięki budowie kompleksowego systemu pozwalającego na powszechne i łatwe korzystanie z cyfrowej informacji satelitarnej.
Znajdą się tam zarówno istniejące, jak i modernizowane zasoby zaangażowanych instytucji.
System zapewni możliwość ciągłego gromadzenia i przetwarzania danych z satelitów nie tylko w celu monitorowania środowiska, ale także na potrzeby naukowe, strategiczne i bezpieczeństwa.
Ciekawe artykuły na stronie
Na stronie internetowej projektu w zakładce aktualności dostrzec możemy artykuły. Są one niezwykle ciekawe i w dużej mierze opowiadają o warunkach pogodowych na danych obszarach oraz ich wpływie na inne czynniki występujące w przyrodzie. Publikacje informują również o nowych zapisach zdjęć satelitarnych, o tym co przedstawiają, jaką techniką i narzędziami zostały wykonane.
W większości artykuły opisują zmiany w wyglądzie ziemi zauważalne na obszarach wykonywania zdjęć satelitarnych.
Baza wiedzy
Na stronie projektu umieszczona jest baza wiedzy, która znacząco ułatwia używanie i wykorzystanie danych satelitarnych. Udostępniona została platforma e-learningowa do nauki ich wykorzystania, na której znajdują się szkolenia na poziomie podstawowym i zaawansowanym. Ukazany jest również podręcznik online, który stanowi kompendium wiedzy teledetekcyjnej. Publikacja przeznaczona jest dla administracji publicznej, firm, a także pracowników naukowo-badawczych i studentów.
W bazie wiedzy zamieszczony jest filmik instruktażowy, który w łatwy sposób pokazuje jak poruszać się po serwisie.
Produkty projektu:
- Cyfrowa informacja satelitarna udostępniona publicznie na potrzeby:
- Monitorowania powierzchni ziemi
- Pogody i zagrożeń meteorologicznych
- Monitorowania atmosfery
- Archiwum -wieloletnie dane dostępne w łatwej do pozyskania formie służącej badaniom naukowym oraz opracowaniom.
- System obsługi klienta obejmujący Web Map Serwer oraz system obsługi danych archiwalnych, pozwalający na automatyzację dostępu (API).
- Stacjonarne i mobilne centrum szkoleniowe – infrastruktura i moduły szkoleniowe służące do poszerzania wiedzy i umiejętności w zakresie naukowo-badawczym, ogólnym (społeczeństwo) oraz do prowadzenia szkoleń w siedzibach użytkowników.
- Stacja odbioru i przetwarzania danych Sentinel pozwalająca na gromadzenie danych w czasie rzeczywistym wraz z infrastrukturą teleinformatyczną.
- Opracowane programy edukacyjno-szkoleniowe oraz moduły do e-learningu, umożliwiające pełniejsze wykorzystanie udostępnianych danych satelitarnych poprzez materiały szkoleniowe jak również promocyjne.
- System wideo-konferencyjny oraz mobilny zespół wsparcia dla wspomagania służb i instytucji kryzysowych podczas prowadzonych działań operacyjnych.
Instytucje zaangażowane w projekt:
- Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (Beneficjent – Lider)
- Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (Partner)
- Polska Agencja Kosmiczna (Partner)
- Akademickie Centrum Komputerowe CYFRONET AGH (Partner)
Link do platformy: https://sat4envi.imgw.pl/
Dane projektu
Nazwa projektu: System operacyjnego gromadzenia, udostępniania i promocji cyfrowej informacji satelitarnej o środowisku (Sat4Envi)
Beneficjent: INSTYTUT METEOROLOGII I GOSPODARKI WODNEJ - PAŃSTWOWY INSTYTUT BADAWCZY
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki
Wartość projektu: 17 903 900,00 zł
Wydatki kwalifikowalne: 17 903 900,00 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 15 152 070,57 zł