Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko-pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju.
Celem projektu było zwiększenie powszechnego dostępu do wysokiej jakości informacji sektora publicznego ze źródeł nauki pozostających w dyspozycji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, a także umożliwienie ich ponownego wykorzystania.
Projekt jako efekt pracy dwóch największych uczelni publicznych z regionu kujawsko-pomorskiego
Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu oraz Biblioteka Główna Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to biblioteki naukowe dysponujące łącznie niemal 4-milionowym księgozbiorem. Istotną część tego zbioru stanowią materiały o wysokim stopniu unikatowości i ogromnym znaczeniu dla badań naukowych, dydaktyki akademickiej i dziedzictwa regionu. Biblioteka XXI wieku to miejsce spotkań tradycji z nowoczesnością. Dlatego tak ważny jest fakt, iż obydwie biblioteki zdecydowały się na udostępnienie swoich zbiorów w formie cyfrowej.
Co kryje w sobie baza cyfrowa bibliotek?
Realizacja projekt poszerzyła zasoby Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej (https://kpbc.umk.pl/) o 28 tys. obiektów cyfrowych i 15 tys. nowych elektronicznych opisów bibliograficznych!
Baza jest publicznie dostępna, zachowane zostały wszelkie standardy digitalizacji, opisywania dokumentów i upowszechniania.
Wśród zdigitalizowanych w ramach projektu zasobów znajdą się:
- czasopisma regionalne i sprawozdania regionalnych instytucji,
- czasopisma,
- biuletyny i inne materiały emigracji polskiej,
- teksty dramatyczne wydane w USA,
- materiały dotyczące życia kulturalnego Polonii amerykańskiej na przełomie XIX-XX wieku,
- Pomeranica,
- Baltica,
- Prussica,
- Polonica sięgające XVI w.,
- rękopisy,
- stare druki,
- mapy,
- grafiki,
- muzykalia, w tym pierwodruki Fryderyka Chopina z jego odręcznymi notatkami,
- zbiory fotografii artystycznej Wacława Górskiego,
- dokumenty z Pracowni „Pamięć Bydgoszczan”,
- dokumenty z kolekcji rodziny Poznańskich,
- archiwum rodzinne Josefa Trajtlera,
- programy gimnazjalne z Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu,
- prace naukowe Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Zdigitalizowanych zostanie również 11 srebrnych opraw książkowych ze Srebrnej Biblioteki księcia Albrechta Hohenzollerna i jego drugiej żony Anny Marii, które powstały w okresie 1545-1562.
Korzyści płynące z projektu
Zdigitalizowane w ramach projektu charakteryzują się znacznym potencjałem ich ponownego wykorzystania. Do oczekiwanych efektów projektu zaliczyć można:
|
Odbiorcy projektu
Z uwagi na nieograniczony zasięg rezultatów projektu, możliwe jest zidentyfikowanie odbiorców projektów zarówno w skali regionu, jak i w skali makro. Podstawową grupę docelową stanowią przedstawiciele sektora nauki i dydaktyki w Polsce: pracownicy naukowo-dydaktyczni, doktoranci i studenci. Ponadto projekt skierowany jest do wszystkich osób i podmiotów zainteresowanych korzystaniem z zasobów naukowych, w tym pasjonatów nauki, mieszkańców społeczności lokalnych, obcokrajowców z uwzględnieniem standardów dotyczących interoperacyjności.
Link do platformy Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej, na której znalazły się obiekty zdigitalizowane w ramach projektu: https://kpbc.umk.pl/
Dane projektu
Nazwa projektu: Ucyfrowienie zasobów akademickich regionu kujawsko-pomorskiego dla potrzeb nauki i dydaktyki całego kraju.
Beneficjent: UNIWERSYTET MIKOŁAJA KOPERNIKA W TORUNIU
Finansowanie
Program: Program Operacyjny Polska Cyfrowa
Działanie: 2.3. Cyfrowa dostępność i użyteczność informacji sektora publicznego, poddziałanie: 2.3.1. Cyfrowe udostępnienie informacji sektora publicznego ze źródeł administracyjnych i zasobów nauki
Wartość projektu: 4 599 042,05 zł
Wydatki kwalifikowalne: 4 599 042,05 zł
Wartość unijnego dofinansowania: 3 892 169,28 zł