Haiti
Bezpieczeństwo
Pamiętaj, aby przez podróżą zagraniczną zarejestrować się w systemie Odyseusz!
W przypadku wystąpienia nadzwyczajnych sytuacji podczas Twojego pobytu za granicą, MSZ będzie mógł się z Tobą skontaktować.
Jeśli masz uwagi bądź pytania do poniżej przedstawionych informacji, skontaktuj się z właściwą terytorialnie Ambasadą RP w Panamie.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do Haiti.
Sytuacja bezpieczeństwa w Haiti stale się pogarsza. Na całym terytorium Haiti, w tym w stolicy kraju, odnotowuje się bardzo wysoki poziom przestępczości zorganizowanej oraz przestępczości pospolitej obejmującej morderstwa, napady rabunkowe, porwania dla okupu, włamania do samochodów i domów. W tym najbiedniejszym w całym regionie Karaibów kraju, przemoc ze strony gangów jest powszechna do tego stopnia, że policja ani wojsko nie są w stanie zapewnić bezpieczeństwa.
Odradza się korzystanie z transportu publicznego, w tym z tzw. „tap-tap”, gdzie często dochodzi do brutalnych napadów wobec turystów, w tym z użyciem broni, a także do porwań. Zachowaj szczególną czujność podczas wypłacania pieniędzy, staraj się korzystać z bankomatu znajdującego się w banku lub w hotelu.
MSZ stanowczo odradza uczestnictwo obywateli RP w jakichkolwiek demonstracjach – udział obcokrajowców w protestach na Haiti jest nielegalny. W przypadku wystąpienia protestów, osobom przebywającym na miejscu zalecamy stosowanie się do poleceń sił porządkowych oraz śledzenie komunikatów dotyczących bezpieczeństwa.
Haiti leży w strefie aktywnej sejsmicznie. Od czerwca do listopada występuje zagrożenie huraganami. Informacje i porady jak zachować się w razie trzęsienia ziemi, tsunami lub huraganu są dostępne na poniższej stronie.
Z powodu braku polskiej placówki w Haiti, udzielenie bezpośredniej pomocy konsularnej obywatelom polskim jest ograniczone. Zgodnie z prawem Unii Europejskiej (UE), jeżeli przebywasz w państwie trzecim (poza UE), w którym nie ma polskiej placówki, jesteś uprawniony do uzyskania pomocy konsularnej w placówkach innych państw członkowskich UE. Pomoc ta może zostać udzielona na takich samych zasadach na jakich państwa te mogą udzielić jej swoim obywatelom. W celu nawiązania kontaktu z ambasadą państwa członkowskiego UE, możesz skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na stronie Komisji Europejskiej.
Numer alarmowy Policji: 114
Wjazd i pobyt
- Na jakim dokumencie podróży można przekroczyć granicę?
- paszport: TAK
- paszport tymczasowy: TAK
- dowód osobisty: NIE
- Jaka jest wymagana minimalna ważność dokumentu podróży?
Ważność paszportu przy wjeździe nie może być krótsza niż 6 miesięcy od daty planowanego wyjazdu.
- Czy trzeba wyrobić wizę?
Gdy pobyt jest dłuższy niż 90 dni, wizę otrzymasz na lotnisku w Port-au-Prince („“permis de long séjour”).
- Czy są inne, dodatkowe wymogi dotyczące wjazdu?
Brak wymogów wjazdowych związanych z COVID-19.
W dniu przyjazdu uiścisz opłatę turystyczną w wysokości 10 USD płatną gotówką.
Posiadanie szczepienia na żółtą febrę jest obowiązkowe, jeśli przyjedziesz w ciągu 6 dni od wyjazdu lub tranzytu przez kraje, w których istnieje ryzyko przeniesienia żółtej febry*. Pasażerowie muszą posiadać zaświadczenie o szczepieniach wydane co najmniej 10 dni przed przyjazdem.
*Angola, Benin, Boliwia, Brazylia, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Republika Środkowoafrykańska, Czad, Kolumbia, Kongo (Republika Demokratyczna), Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Ekwador, Gwinea Równikowa, Etiopia, Gujana Francuska, Gabon, Gambia, Ghana, Gwinea, Gwinea Bissau, Gujana, Kenia, Liberia, Mali, Mauretania, Niger, Nigeria, Panama, Paragwaj, Peru, Senegal, Sierra Leone, Sudan Południowy, Sudan, Surinam, Togo, Trynidad i Tobago, Uganda lub Wenezuela.
Wyjątki:
- Pasażerowie podróżujący przez kraje, w których istnieje ryzyko przeniesienia żółtej febry, w ciągu 12 godzin bez opuszczania obszarów tranzytowych.
- Czy jest wymagana pisemna zgoda rodziców/opiekunów prawnych na podróż dziecka z osobą trzecią?
Brak danych
- Zasady pobytu
Jeżeli planujesz pobyt dłuższy niż 90 dni, wizę otrzymasz na lotnisku w Port-au-Prince. Wypełnisz stosowny formularz i uiścisz opłatę, przedstawiając ważny dokument podróży, 2 zdjęcia, bilet powrotny lub wyjazdowy do innego państwa.
Zdrowie
Poziom opieki medycznej jest poniżej przeciętnych standardów, podobnie jak i poziom sanitarny kraju.
Korzystając z usług medycznych powinieneś liczyć się z koniecznością wniesienia bezpośredniej opłaty gotówką. Koszt standardowej wizyty lekarskiej wynosi od 60 do 100 USD. Kupując farmaceutyki, zwróć uwagę na termin ich ważności, gdyż często sprzedawane są leki przeterminowane.
Na Haiti występuje zagrożenie żółtaczką oraz wścieklizną. Zalecamy posiadanie szczepienia przeciwko tężcowi i żółtaczce. Przed wyjazdem sprawdź aktualną informację dotyczącą szczepień kontaktując się z wojewódzką stacją sanitarno–epidemiologiczną lub specjalistą ds. medycyny tropikalnej.
Zagrożenie malarią występuje przez cały rok na terenie całego kraju. Malaria to poważna i czasami śmiertelna choroba, którą roznoszą komary. Chroń się przed ukąszeniami komarów stosując przede wszystkim środki odstraszające owady oraz stosowne ubranie. Staraj się przebywać w dobrze osłoniętych, klimatyzowanych pomieszczeniach. Możesz również rozważyć spanie pod moskitierą nasączoną środkiem owadobójczym lub spryskanie sprzętu podróżnego środkami owadobójczymi.
W roku 2015 i 2016 zdarzały się przypadki zarażenia wirusem Zika. Kobietom w ciąży lub planujących zajście w ciążę, zalecamy stosowanie się do zaleceń Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Unikaj kontaktu ze zwierzętami, w tym z psami, małpami, wężami, gryzoniami, ptakami i nietoperzami. Część występujących na Haiti infekcji lub chorób (np. wścieklizna), może być przenoszona ze zwierząt na ludzi.
Wskaźnik infekcji HIV/AIDS jest bardzo wysoki. Podejmij środki ostrożności, jeśli angażujesz się w czynności wysokiego ryzyka.
Aby uniknąć problemów (w postaci konfiskaty lekarstw oraz odpowiedzialności karnej w przypadku lekarstw z rodzaju psychotropowych lub opioidowych), weź ze sobą przetłumaczone, przynajmniej na język angielski lub francuski, zaświadczenie lekarskie. Zaświadczenie to musi potwierdzać, że stosujesz lekarstwa, które przewozisz. Nie zabieraj zbyt wielu dawek lekarstw – tylko tyle, ile potrzebujesz w czasie pobytu na Haiti.
Informacje dla kierowców
Uznawane jest międzynarodowe prawo jazdy. Obowiązuje ruch prawostronny. Podróżujący samochodem powinni wziąć pod uwagę bardzo zły stan dróg, które są nie oznakowane, a w miastach zatłoczone. Na Haiti nie ma zorganizowanej sieci pomocy drogowej.
Cło
Na Haiti można wwieźć 1/4 litra napojów alkoholowych, karton papierosów, 50 szt. cygar. Broń palna oraz sprzęt myśliwski muszą być zarejestrowane zarówno przez służby celne, jak i migracyjne. Wwiezienie lub wywiezienie kwoty przekraczającej 4500 USD wymaga zgłoszenia. Należy również zgłosić wszelkie artykuły o wartości handlowej.
Przydatne informacje
Haiti jest jednym z najsłabiej rozwiniętych krajów basenu Morza Karaibskiego. Dostępność towarów i usług na rynku jest niedostateczna ze względu na klęski żywiołowe, które okresowo dotykają Haiti (huragany, powodzie). Haiti leży w strefie huraganowej.
Karty kredytowe z reguły są akceptowane w większości hoteli i restauracji.
Turyści fotografujący mieszkańców bez ich zgody mogą spotkać się z agresywnymi reakcjami.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych dokłada wszelkich starań, aby informacje dla podróżujących publikowane na stronach MSZ były rzetelne, wyczerpujące i aktualne. Jednocześnie podkreślamy, że publikowane przez MSZ treści należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. Należy pamiętać, że MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa.