W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Gwatemala

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Gwatemalą zostały nawiązane w 1934 r.

Współpraca polityczna

Gwatemala jest ważnym partnerem Polski w regionie. Oba państwa utrzymują relacje polityczne oparte na wzajemnym szacunku. Przywrócenie pracy Ambasady RP w Panamie w 2017 r. zwiększyło możliwości zacieśnienia współpracy polsko-gwatemalskiej. Do ostatniego spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych doszło w lipcu 2022 r. w Warszawie, gdzie szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau sprzyjął ministra spraw zagranicznych Republiki Gwatemali Mario Adolfo Búcaro Floresa oraz ministra obrony tego kraju, Henry'ego Yovani Reyesa Chiguę.

Z kolei w październiku 2022 r. Dyrektor Polityczny MSZ Witold Sobków oraz Zastępca Dyrektora Departamentu Ameryki Dorota Barys, reprezentujący MSZ na spotkaniu ministerialnym UE-CELAC w Buenos Aires, odbyli rozmowę z przedstawicielami delegacji Gwatemali, której przewodniczył minister Mario Adolfo Búcaro Flores. Natępnie w czerwcu 2024 r. w Warszawie odbyły się dwustronne konsultacje na szczeblu wiceministrów. Stronę polską reprezentował Jakub Wiśniewski, a gwatemalską Monica Bolaños. Zacieśnianiu wzajemnych relacji sprzyja fakt, że od lipca 2023 r. Gwatemala posiada swoją placówkę dyplomatyczną w Warszawie. 

Współpraca ekonomiczna

Kształt stosunków gospodarczych między Gwatemalą i Polską nadaje Układ Stowarzyszeniowy między Unią Europejską i Ameryką Środkową z 2012 r. W 2023 r. polski import z Gwatemali wyniósł 90 mln USD i obejmował głównie produkty roślinne: owoce, tytoń i cukier. Jest to duży wzrost w stosunku do 2022 r. gdy import opiewał na 57 mln USD. Polski eksport do Gwatemali osiągnął wartość 13,5 mln USD i opierał się głównie na monetach, produktach papierniczych, maszynach a także na wyrobach piekarniczych.

W kwietniu 2022 r. przedstawiciele Ambasady RP w Panamie przeprowadzili w stolicy Gwatemali seminarium nt. możliwości rozwoju współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Gwatemalą, skierowane do gwatemalskich przedsiębiorców reprezentujących różnorodne sektory, zainteresowanych nawiązaniem współpracy z polskimi partnerami. 

Z kolei w maju 2022 r. Ambasador RP Leszek Biały wziął udział w seminarium z cyklu „Ameryka Łacińska: ¡Vamos a Guatemala”, zorganizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą, Polsko-Latynoamerykańską Radę Biznesu oraz Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii, podczas którego zaprezentował polskim przedsiębiorcom możliwości biznesowe w Gwatemali. 

Współpraca naukowa

Polscy archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego już od kilkunastu lat badają ruiny starożytnego miasta Majów w Nakum. Ich najbardziej spektakularnym sukcesem było odnalezienie w 2006 r. nietkniętego grobowca królewskiego sprzed ok. 1300 lat. Z kolei w 2019 r. odkryli oni unikatową łaźnię parową wykutą w skale ponad 2500 lat temu. 

{"register":{"columns":[]}}