W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dominikana

Stosunki dyplomatyczne między Polską a Republiką Dominikańską zostały nawiązane po 28 maja 1934 r.

Współpraca polityczna

Republika Dominikańska jest jednym z najważniejszych partnerów Polski w regionie Ameryki Środkowej i Karaibów. Oba państwa utrzymują relacje polityczne i gospodarcze oparte na wzajemnym szacunku i korzyściach. Do ostatniego spotkania na szczeblu ministrów spraw zagranicznych doszło przy okazji szczytu UE-CELAC odbywającego się w 2016 r. w Santo Domingo. W kolejnych latach oba kraje aktywnie współpracowały na forum międzynarodowym, m.in. w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, w której wspólnie zasiadały w 2019 r. Ponadto we wrześniu 2019 r. na zaproszenie Polsko-Dominikańskiej Grupy Parlamentarnej wizytę w Polsce złożyła delegacja dominikańskich parlamentarzystów. Wzięli oni udział w drugiej edycji Dnia Ameryki Łacińskiej w Sejmie oraz spotkali się z przedstawicielami Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby omówić dalsze możliwości pogłębienia współpracy gospodarczej między Polską a Dominikaną. Przywrócenie pracy Ambasady RP w Panamie w 2017 r. poszerzyło możliwości współpracy między obu państwami. Na uwagę zasługuje fakt, że Dominikana jest najczęściej odwiedzanym przez polskich turystów krajem w Ameryce Środkowej - co roku odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy Polaków - w roku 2023 było to ok. 70 tys.

Współpraca naukowa

W listopadzie 2022 r. miała miejsce wizyta Wiceministra Klimatu i Środowiska / Głównego Geologa Kraju Pana Piotra Dziadzio na Dominikanie, w której uczestniczyli  także przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego oraz Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie. Polska i Dominikana podpisały Porozumienie o współpracy pomiędzy służbami geologicznymi, które określa współpracę, finansowanie badań i projektów w obszarze pozyskiwania surowców naturalnych. Strony zapowiedziały także rozpoczęcie współpracy w zakresie wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, takich jak energia wiatrowa, słoneczna i geotermalna.

Współpraca ekonomiczna

W czerwcu 2021 r. Ambasador RP w Panamie zainaugurował swoim wystąpieniem Forum Gospodarcze Dominikana 2021, zorganizowane przez Polsko-Dominikańską Izbę Gospodarczą. Z kolei w listopadzie br. Ambasada RP w Panamie zorganizowała w Santo Domingo seminarium nt. możliwości pogłębienia współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Dominikaną.

Kształt stosunków gospodarczych pomiędzy Republiką Dominikańską i Polską nadaje Umowa o Partnerstwie Gospodarczym zawarta pomiędzy Unią Europejską i państwami CARIFORUM, obowiązująca tymczasowo od 2008 r. 

Według danych statystycznych GUS w 2023 roku polski import z Dominikany wyniósł 41 mln USD. Import dotyczył głównie wyrobów farmaceutycznych, tytoniu, przyrządów i akcesoriów medycznych oraz kakao. Eksport w tym samym okresie wyniósł prawie 53,7 mln dolarów. Eksportowane były głównie produkty mleczne, urządzenia elektryczne, maszyny, monety, meble i przetwory spożywcze. Powyższe oznacza, że Dominikana jest naszym największym partnerem w regionie pod kątem wielkości wymiany hadlowej. 

Rozwój dwustronnej współpracy gospodarczej wspiera Polsko-Dominikańska Izba Gospodarcza z siedzibą w Warszawie (www.pdig.pl). Ponadto od 2021 r. działa również Panamsko-Polska Izba Gospodarczo-Handlowa z siedzibą w Panamie, która swoim zasięgiem obejmuje kraje akredytacji Ambasady RP w Panamie, w tym Republikę Dominikańską (www.capapo.org).

{"register":{"columns":[]}}