W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czym jest bioróżnordność?

Różnorodność biologiczna to, najprościej rzecz ujmując, zróżnicowanie życia na Ziemi i to na wszelkich poziomach. Im więcej elementów widzimy wokół siebie, tym bogatszy jest ekosystem, na który patrzymy. A im bogatszy, tym lepiej.

Park miejski czy skrawek powierzchni na wsi, jest tym bardziej zróżnicowany biologicznie, im więcej różnych gatunków roślin na nim występuje, im więcej jest gatunków zwierząt czy grzybów. To oznacza też więcej mikroorganizmów oraz różnych form nieożywionych. Jeśli widzimy oczko wodne, jakąś skałę, fragmenty różnych rodzajów gleby, tym ciekawiej. Jeśli mamy małe i średnie rośliny oraz wielkie drzewa i to w różnym wieku, tym bardziej bogata jest różnorodność tego obszaru.

Fachowo mówiąc, bioróżnorodność obejmuje zróżnicowanie genetyczne, gatunkowe oraz ekosystemowe.

Co nam daje bioróżnorodność?

Różnorodność biologiczna wspiera ekosystemy i zdolność do ich przetrwania. Dla nas i naszego środowiska oznacza to między innymi, że dzięki bioróżnorodności świat jest bardziej odporny na zmianę klimatu.

Zróżnicowane biologicznie ekosystemy pozwalają nam między innymi łatwiej przetrwać ekstremalne zjawiska pogodowe. Dają nam więcej żywności, składników leków i materiałów dla gospodarki.  

Zdrowe ekosystemy, a więc te bioróżnorodne, mogą zatrzymać więcej wody przy powodzi, mogą lepiej oczyścić powietrze i pochłaniać więcej gazów cieplarnianych. Właśnie dlatego powinniśmy dbać o bioróżnorodność!

Zobacz jak możesz pomóc chronić bioróżnorodność?