W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak przemysł tekstylny wpływa na środowisko?

13.01.2025

Produkcja tekstyliów wiąże się z wysoką emisją dwutlenku węgla i zużyciem ogromnych ilości wody. Kupując odzież w nadmiarze dokładamy więc swoją cegiełkę do niszczenia środowiska. Aby temu zapobiec, warto stosować dobre praktyki zakupowe i segregować zużyte tekstylia.

ubrania, torby, w tym skórzane

Przemysł tekstylny zanieczyszcza środowisko

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak negatywne odziaływanie na środowisko ma rynek tekstylny. Otóż jest on odpowiedzialny za 10% światowej emisji gazów cieplarnianych. To więcej niż z emisji pochodzących z przelotów międzynarodowych oraz żeglugi morskiej łącznie (dane Biura Analiz Parlamentu Europejskiego z 2020 r.).

Ilość zasobów naturalnych wykorzystywana do produkcji odzieży jest ogromna. Wytworzenie jednej koszulki pochłania 2700 litrów wody! To tyle, ile średnio jedna osoba wypija w ciągu 2,5 roku (dane Biura Analiz Parlamentu Europejskiego z 2020 r.).

Każdy z nas dokonując nieprzemyślanych zakupów odzieżowych zostawia ogromny ślad węglowy. Według analiz Europejskiej Agencji Środowiska zakupy tekstyliów w UE w 2020 r. spowodowały około 270 kg emisji CO2 na osobę, co przełożyło się na emisję gazów cieplarnianych w wysokości 121 mln ton!

Co możemy zrobić, aby zmniejszyć wpływ przemysłu tekstylnego na środowisko?

W wirze rabatów i promocji łatwo jest wpaść w pułapkę nieprzemyślanych zakupów. Kiedy z każdej strony atakują hasła informujące o niepowtarzalnej okazji, często zapominamy o zdrowym rozsądku i kupujemy kolejny t-shirt czy spodnie, które lądują na dnie szafy.

Według szacunków Europejskiej Agencji Środowiska ok. 1/3 szafy przeciętnego Europejczyka nie jest używana przez co najmniej rok. Dlatego warto stosować dobre praktyki, które pozwolą nam uchronić się przed niepotrzebnymi zakupami. Oto kilka z nich:

  • Nie ulegaj emocjom, przeanalizuj jakich ubrań faktycznie brakuje w twojej szafie.
  • W dobie zakupów online nie zamawiaj masowo, pamiętaj że od 22% do 43% zwróconej odzieży w sklepach online jest niszczona (dane Europejskiej Agencji Środowiska z 2024 roku).
  • Czytaj składy, staraj się wybierać tkaniny naturalne, które posłużą dłuższy czas. Rób zakupy w sklepach, które nie należą do branży fast fashion.
  • Częściej wybieraj ubrania z „drugiej ręki”. Dzięki takim decyzjom dajesz rzeczom nowe życie!

Dlaczego warto kupować z głową i segregować tekstylia?

Przemyślane zakupy wpływają pozytywnie nie tylko na nasz budżet, mają także ogromny wpływ na planetę. Kupując rozsądnie zmniejszamy popyt na masową produkcję rynku tekstylnego, który jak wiemy, generuje ogromne ilości CO2. Nie uczestniczymy również w machinie konsumpcjonizmu, który napędzany jest impulsywnymi zakupami.

Selektywna zbiórka tekstyliów jest najskuteczniejszym sposobem na nowe życie dla ubrań. Dotychczas większość tekstyliów trafiała na składowiska i zanieczyszczała środowisko. Dlatego tak ważna jest ich segregacja i przetwarzanie. Dzięki recyklingowi jesteśmy w stanie odzyskać surowce, które mogą być wykorzystane do produkcji nowych produktów.

Czas na segregację!

Od 1 stycznia 2025, zgodnie z przepisami UE gminy mają obowiązek selektywnego zbierania odpadków tekstylnych. W PSZOK-ach, czyli Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, można oddać zużyte materiały tekstylne, odzież i obuwie. Gminy będą także organizować inne formy wspierające segregację tekstyliów. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w zakładce >> #SegregujeMYtekstylia.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}