W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

4 sposoby na eko-zakupy pod choinkę! Czyli o tym co zrobić, by zakupy świątecznych prezentów były przyjazne dla naszej planety i naszych budżetów

23.12.2024

Święta to piękny czas dzielenia się z bliskimi i ludźmi potrzebującymi. Dlatego w okresie przedświątecznym zwykle zwiększa się ruch w sklepach i transporcie, związany z zakupami prezentów. Mimo, że nadmierna konsumpcja nie sprzyja środowisku i naszym portfelom, to można sprawić, by świąteczne zakupy były bardziej przyjazne dla naszej planety i nie powodowały przykrych skutków dla naszych budżetów. Zobacz nasze 4 sposoby!

Grafika przedstawia wózek sklepowy, wypełniony prezentami i świątecznymi pierniczkami.

Postaw na jakość!

Produkty gorszej jakości ze względu na ich niewielką cenę cieszą się zainteresowaniem konsumentów. Niestety ich koszt dla środowiska jest ogromny. Produkcja i transport powodują wysoką emisję dwutlenku węgla i szkodliwych dla atmosfery gazów oraz pobór surowców, energii i wody. Przedmioty te szybko się zużywają i zaśmiecają planetę, a my musimy kupować nowe, pobudzając ich dodatkową produkcję.

Od święta warto zatem przerwać ten niekorzystny dla środowiska proces i kupić prezenty, które długo będą cieszyć naszych obdarowywanych. Zatrzymamy w ten sposób w obiegu zasoby naszej Ziemi, które nie są w pełni odnawialne oraz ochronimy ją przed zanieczyszczeniami. Jak to zrobić?

  • Rozważ zakup produktów lepszej jakości, które będą jak najdłużej służyły osobie, której je podarowaliśmy.  W tym celu warto sprawdzać ich skład i metki oraz robić zakupy w sklepach, które dbają o środowisko.
  • Pomyśl też, jak znaleźć trafiony prezent, aby nie znalazł się od razu w koszu – możesz wprost zapytać obdarowywanego, czy ma jakieś marzenia lub potrzeby, albo poprosić go o list do Mikołaja – tutaj każdy może znaleźć swój sposób, który może stać się zabawnym zwyczajem świątecznym.

Warto mieć plan!

W okresie przedświątecznym sprzedawcy nie mają szczególnie trudnego zadania, aby zachęcić nas do zakupów! Wystarczą świąteczne dekoracje, światełka i muzyka, aby wprowadzić w nastrój do kupowania prezentów. Niestety wtedy wpadamy w pułapkę zakupowego szaleństwa. Kupujemy zbyt dużo, pobudzając produkcję i nawet nie musimy mieć na to środków, popadając w długi. Jak tego uniknąć?

  • Nie ulegaj emocjom, przyjdź do sklepu z konkretnym celem, a najlepiej z listą zakupów, której będziesz się konsekwentnie trzymał.
  • Zaplanuj też kwoty, jakie możesz przeznaczyć na prezenty i nie wydawaj więcej niż możesz.
  • Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przestrzega m.in. przed usługą odroczonej płatności, która może prowadzić do nadmiernego zadłużenia oraz utratą zdolności kredytowej kupujących. Zobacz kampanię społeczną UOKiK >>„Sprawdź, czy Cię stać!”

Nie zawijaj w sreberka!

Po świątecznym szaleństwie zakupów, w koszach lądują tony śmieci po opakowaniach i dekoracjach prezentów. Dlatego warto już na etapie zakupów zadbać, aby można było je ograniczyć lub segregować. Na co zwracać uwagę?

Kupując produkty wybieraj te w opakowaniach, które nadają się do recyklingu lub są biodegradowalne.

Wybieraj takie produkty, które mają jak najmniej opakowań. Dobrze to widać na przykładzie kremów, które nie dość, że są już w szklanym słoiczku, to jeszcze są opakowane papierowym zdobionym pudełeczkiem i folią.

Tak samo wybieraj materiały do dekoracji prezentu (biodegradowalne lub nadające się do recyklingu), nie używaj elementów plastikowych i foliowych, np. celofanu.

Saniami po prezenty - czemu nie!

W okresie przedświątecznym zwiększa się także ruch transportowy, powodując dodatkowe zużycie paliw i emisję szkodliwych gazów do atmosfery. Jak je ograniczyć?

Aby dotrzeć do sklepu, wybierz komunikację miejską lub inny ekologiczny transport, a jeśli mieszkasz blisko sklepów rozważ spacer.

Jeśli zamawiasz zakupy przez Internet, sprawdź, czy możesz zrobić je w jednym miejscu, aby przyszły w jednej paczce lub w jednym transporcie.

Unikaj transportu produktów z odległych miejsc świata.

Ekologiczne zakupy to jak najrzadsze zakupy, ale od święta to żaden grzech. Świąteczne zakupy mogą być o wiele przyjemniejsze, gdy zadbamy o środowisko i naszą planetę! Życzymy zatem udanych eko-zakupów i trafionych prezentów pod choinką!

{"register":{"columns":[]}}