W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs Produkt w Obiegu rozstrzygnięty

16.10.2024

Znamy zwycięzców konkursu „Produkt w Obiegu”. Innowacyjne projekty, usługi, modele gospodarcze można zobaczyć na wystawie podczas Targów POLECO w Poznaniu do 17 października 2024 r.

zwycięzcy konkursu produkt w obiegu

Konkurs wyłonił  innowacyjne rozwiązania, które mogą być inspirujące dla przedsiębiorców, projektantów, ale również dla konsumentów. Zgłoszone produkty i projekty zostały ocenione przez ekspertów w następujących kategoriach: sprzęt elektryczny/elektroniczny, odzież i obuwie, transport i komunikacja, budownictwo, meblarstwo, biogospodarka w tym w szczególności kaskadowe wykorzystanie i przetwarzanie biomasy.

I miejsce - Magazyny energii ze zregenerowanych baterii kwasowo-ołowiowych

Uzasadnienie: Recykling akumulatorów kwasowo-ołowiowych to spore wyzwanie - jednocześnie w hierarchii postępowania utrzymanie produktu w obiegu zajmuje znacznie wyższe miejsce - kapituła docenia umożliwienie wykorzystania zregenerowanych baterii jako bazy do budowy dużych i pojemnych magazynów energii (bardzo potrzebnych przy transformacji na energię ze źródeł odnawialnych)

II miejsce - EPB BIO płyta ociepleniowa

Uzasadnienie: Produkt oparty na odpadowych włóknach, w całości zdatny do recyklingu, w tym biodegradacji, dodatkowo zwiększający efektywność energetyczną budynków. Doskonała alternatywa dla syntetycznych materiałów izolacyjnych.

III miejsce - Linoleum Originale xf²

Uzasadnienie: Czyste, drewniane deski stosowane jako materiał na podłogi już odeszły do lamusa (niestety), jednak produkt firmy Tarkett oparty o włókna naturalne, często odpadowe, pozwala na wygodne i estetyczne pokrycie podłóg, a po zużyciu w całości zdatne jest do recyklingu.

WYRÓŻNIENIA:

Płyta Meblowa Kobroo Hsb Bio

Uzasadnienie: Inwencja cyrkularna tego producenta została już doceniona, wyróżniamy jednak drugi produkt, również oparty na odpadowych włóknach, w całości zdatny do recyklingu, w tym biodegradacji i będący alternatywą dla płyt laminowanych tworzywami sztucznymi.

Modułowy System Odwadniania

Uzasadnienie: Ilość zgłoszeń zawierających propozycje zagospodarowani zużytych opon samochodowych zaskoczyła kapitułę. Okazuje się, że to znaczący problem. W tym obszarze wyróżniamy produkt zastępujący surowce pierwotne, najczęściej tworzywa sztuczne surowcem pochodzącym z recyklingu. Kanały odwodnieniowe ze zużytych opon muszą być trwałe, odporne i estetyczne - takie obiecuje firma GranTech.

Autonomiczny System Monitoringu Jakości Wody i Wczesnego Ostrzegania

Uzasadnienie: W dobie nadchodzącego kryzysu ilości i jakości wody ten produkt jawi się jako szczególnie potrzebny. Ale gdzie tu GOZ? Sonda pomiarowa Waterly to projekt powstały zgodnie z zasadami ecodesignu, zastępujący dziesiątki jednorazowych testów i zestawów analitycznych, długowieczny, naprawialny, zasilany energią słoneczną analizator in-situ.

Gratulujemy wszystkim finalistom i życzymy sukcesów w dalszym kreowaniu projektów zgodnie z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym.

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej o 20 finałowych projektach

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}