Lekcja przyrody w rezerwacie Bagno Kusowo z udziałem wiceminister Małgorzaty Golińskiej
15.05.2023
W ramach ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Chroń bioróżnorodność” uczniowie 4 klasy Szkoły Podstawowej nr 6 w Szczecinku w Dniu Polskiej Niezapominajki uczestniczyli w warsztatach bioróżnorodności poprowadzonych przez edukatora z Nadleśnictwa Szczecinek. W spotkaniu zorganizowanym w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej (22 maja) wzięła udział wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska, Główny Konserwator Przyrody.
Bagno Kusowo w Nadleśnictwie Szczecinek, to jedno z najpiękniej wykształconych i najlepiej zachowanych torfowisk typu bałtyckiego w Polsce. Staraniem leśników i przyrodników w 2005 roku utworzono rezerwat przyrody i zgłoszono torfowisko do sieci Natura 2000, oddalając niebezpieczeństwo eksploatacji torfu. Dziś w tym miejscu króluje przyroda. Dzięki utworzeniu w części rezerwatu ścieżki edukacyjnej, każdy może poznać to niezwykłe miejsce
– mówiła witając uczniów wiceminister Małgorzata Golińska.
Nadleśnictwo Szczecinek czynnie uczestniczy w ochronie cennych przyrodniczo siedlisk związanych z wodą, jak torfowiska czy bory i lasy bagienne. Tematem warsztatów była ochrona torfowisk i terenów mokradłowych oraz ich wpływ na różnorodność biologiczną na przykładzie rezerwatu przyrody „Bagno Kusowo” w Nadleśnictwie Szczecinek. Uczniowie podczas wydarzenia wzięli udział w wycieczce po torfowisku (ścieżce edukacyjnej wytyczonej w rezerwacie), poznawali cenne gatunki roślin i zwierząt występujących w rezerwacie, a edukator omówił rolę torfowisk i ich wpływ na różnorodność biologiczną.
Kilka lat temu, Nadleśnictwo Szczecinek wybudowało 34 przegrody drewniano-ziemne powstrzymujące odpływ wody starymi rowami z części obszaru Natura 2000 „Jeziora Szczecineckie”. Zasięg oddziaływania tych przetamowań liczy blisko 380 hektarów.
Od momentu wybudowania przegród i zablokowania rowów na mokradłach zrobiło się naprawdę mokro. Nawet podczas ubiegłorocznego, suchego lata na torfowiskach było mnóstwo wody! Bagna z powrotem stają się rezerwuarem wody dla wszystkich okolicznych drzewostanów
– dodała wiceminister Małgorzata Golińska.
W północnej, niedostępnej części rezerwatu, prowadzone są badania naukowe dotyczące akumulacji węgla pierwiastkowego przez torfowiska oraz emisji metanu w kontekście zmian klimatycznych. Wybudowano tam kładkę transportową, która służy, prowadzącym badania naukowcom, do montażu specjalistycznego sprzętu pomiarowego. Dzięki niej kopuła torfowiska nie jest w żaden sposób naruszana podczas prowadzenia monitoringu stanu torfowiska.
Na terenie Nadleśnictwa Szczecinek prowadzona jest także czynna ochrona nietoperzy – mopka zachodniego. Tej wiosny, na terenie Leśnictwa Buczyny wywieszono drewniane schrony dla nietoperzy. Nie są to jednak konstrukcje, które można spotkać w parkach czy innych lasach regionu, tylko zaprojektowane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy budki szczelinowe dla szczególnie zagrożonego mopka zachodniego. Mopek zachodni objęty jest ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony czynnej. Podlega zapisom Konwencji Berneńskiej, Konwencji Bońskiej oraz Porozumienia o ochronie populacji europejskich nietoperzy (EUROBATS), jest gatunkiem wskaźnikowym w procesie wyznaczania obszarów Natura 2000.
Inwestycje w ochronę torfowisk i mokradeł oraz ich bioróżnorodności dofinansowuje projekt Wetlands Green Life, którego inauguracja odbyła się 9 maja. Pieniądze pochodzą z unijnego programu LIFE (22 mln euro) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (13 mln euro). Celem jest odtworzenie oraz zachowanie obszarów bagiennych, torfowisk i terenów podmokłych na obszarach Natura 2000 i Zielonej Infrastruktury. Przez 10 lat prowadzić go będzie konsorcjum złożone z trzech instytucji – Przedsiębiorstwo Państwowe Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.
Spotkanie z uczniami popularyzuje trwający od 15 do 26 maja 2023 r. nabór wniosków w ramach pilotażowego programu „EKOPRACOWNIA – zielone serce szkoły”. Dofinansowanie do budowy nowoczesnych ekopracowni w szkołach jest realizowane przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚGIW) w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Dofinasowanie dla szkół na rozwój ich infrastruktury edukacyjnej umożliwi uczniom dostęp do przyjaznych miejsc do nauki i rozwijania zainteresowań z zakresu przedmiotów przyrodniczych. Rozwijanie ekopracowni to szansa dla polskich szkół na podniesienie atrakcyjności i unowocześnienie procesu nauczania w zakresie przedmiotów związanych ze środowiskiem.
To także wyraz naszej troski o wychowanie dzieci i młodzieży w poczuciu sprawczości oraz ekologicznej odpowiedzialności za działania podejmowane na rzecz środowiska przyrodniczego
– zaznaczyła wiceminister Małgorzata Golińska.
O udział w tegorocznej edycji programu „Ekopracownie – zielone serce szkoły”, wnioskują szkoły. W 2023 r. na terenie każdego powiatu powstaną co najmniej dwie pracownie szkolne: przyrodnicza oraz dotycząca odnawialnych źródeł energii. Na utworzenie ekopracowni w całym kraju ze środków NFOŚiG przeznaczonych zostanie łącznie ponad 50 mln zł.