Aktualności
-
12.10.2023Jak mądrze dokarmiać zwierzęta?Zima to okres mniejszej dostępności pokarmu. Co prawda gatunki zimujące w kraju są doskonale przystosowane do przetrwania tego trudnego czasu, ale mądrze realizowane dokarmianie jest bez wątpienia dużą pomocą. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą nam pomagać odpowiedzialnie.
-
12.10.2023Podsumowanie kampanii "Chroń bioróżnorodność"Ministerstwo Klimatu i Środowiska podsumowało ogólnopolską kampanię informacyjno-edukacyjną „Chroń bioróżnorodność”, poprzez którą wyjaśniało czym jest różnorodność biologiczna, jaką pełni rolę i jakie zagrożenia wynikają z jej utraty.
-
05.10.2023Ginąca bioróżnorodność - zagrożone gatunki zwierząt w PolsceZróżnicowanie gatunkowe na naszej planecie sprawia, że jest ona absolutnie unikatowa. Niestety postępujące zmiany w środowisku naturalnym powodują, iż lista zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt systematycznie się wydłuża. Możemy jednak aktywnie działać i wspierać te ekosystemy, których różnorodność biologiczna znacząco spada.
-
29.09.2023Jak świadomie zbierać grzyby?Zbieranie grzybów to czysta przyjemność i wspaniała aktywność dla całej rodziny – warto jednak poznać, jak zbierać grzyby, aby w ten sposób nie zaburzać leśnej bioróżnorodności. Dowiedz się więcej o odpowiedzialnym grzybobraniu i o czym pamiętać podczas wędrówek po okolicznych lasach.
-
19.09.2023Jak przygotować ogród do zimy?Ostatnie dni lata coraz bardziej przypominają, że zima zbliża się wielkimi krokami. W świecie przyrody to wielkie wydarzenie, które wymaga stosownych przygotowań. Jakie rośliny możesz posadzić jesienią w ogródku, aby zadbać o owady zapylające i tym samym wspierać bioróżnorodność okolicznych ekosystemów?
-
06.09.2023Webinary dla pracowników urzędów gminZapraszamy na bezpłatne webinary dla pracowników urzędów gmin poświęcone ochronie różnorodności biologicznej w miastach. Szkolenia online odbędą się w dniach 19-21.09.2023 r. w godzinach 9.00-16.00
-
31.08.2023Jak urządzić oczko wodne, aby wspierało bioróżnorodność w naszym otoczeniu?Oczka wodne i inne tego typu niewielkie zbiorniki wodne prezentują się bardzo estetycznie i istotnie wpływają na harmonię i aranżację ogrodu czy parku. Tafla wody odbijająca kolory sprawia, że okoliczne rośliny prezentują się jeszcze lepiej – i to o każdej porze roku. W szerszej perspektywie oczka wodne mogą pełnić jednak znacznie ważniejsze funkcje, niż tylko efektowny wygląd. Nawet mały zbiornik wodny wpływa zarówno na mikroklimat najbliższego otoczenia, jak i na zachowanie bioróżnorodności.
-
11.08.2023Bioróżnorodny ogród – naturalnie!Masz ogród lub balkon, ale nie wiesz co zrobić, żeby Twój azyl był przyjazny środowisku i jego mieszkańcom? Warto urządzić go mądrze, aby w pełni skorzystać z jego uroków i sprzyjać środowisku i jego różnorodności! Poznaj kilka prostych zasad na zagospodarowanie go w zgodzie z naturą.
-
26.07.2023Grusza na miedzyOgromne grusze na miedzach to, obok ogławianych, dziuplastych wierzb przy drogach, lip i sosen z kapliczkami na pniach, jeden z typowych elementów tradycyjnego, polskiego krajobrazu. W ich cieniu wypoczywano po sianokosach i żniwach. Poszczególne części drzewa wykorzystywano w domu i zagrodzie. Liśćmi barwiono tkaniny na żółto, a korą garbowano skóry. Ciężkie, ale nie ulegające paczeniu drewno doskonale nadawało się na łyżki, heble, pionki do planszówek i prasy do dawnych warsztatów.
-
19.07.2023Martwe drewno pełne życiaOd dekad rośnie świadomość, dlaczego w lasach warto zostawiać martwe drewno. Jego obecność jest niezwykle ważna nie tylko na terenach chronionych - w parkach narodowych i rezerwatach, lecz również w drzewostanach gospodarczych. Nie brak też prac naukowych i popularnych, tłumaczących rolę pozornie marnującego się zasobu w funkcjonowaniu całego ekosystemu leśnego.