Zadbaj o klimat na talerzu!
23.12.2024
Bogato zastawiony świąteczny stół, pełen rozmaitych pyszności, smaki, które znamy od dzieciństwa i na które czekamy cały rok. Sam opis brzmi zachęcająco, prawda? Paradoksalnie w Polsce wciąż marnują się tony żywności, co znacząco wpływa na klimat. Jak sprawić by święta były nie tylko radosne, ale również ekologiczne?
Jak marnowanie żywności wpływa na klimat?
Niekorzystny wpływ na klimat spowodowany marnowaniem żywności wynika z szeregu elementów. Wytwarzanie produktów spożywczych wiąże się z wykorzystaniem energii elektrycznej, wytworzeniem opakowań oraz etykiet, często plastikowych, a także transportem do punktów handlowych, co powoduje zwiększenie śladu węglowego. Wzrost popytu napędza podaż, zatem rozsądne zakupy są w stanie ograniczyć negatywny wpływ na klimat. Należy mieć też na uwadze dobro środowiska, wśród marnowanej żywności znajdują się produkty mięsne. Ograniczenie diety zwierzęcej, co współgra z tradycją Bożego Narodzenia, stanowi doskonałe rozwiązanie, łącząc wartości świąt z ekologią.
Dlaczego żywność się marnuje?
Problem marnowania żywności jest powszechnym zjawiskiem, zauważalnym nie tylko od święta. Konsumpcjonizm stanowi główną przyczynę. Kolorowe, estetyczne opakowania przyciągają wzrok klientów, promocje, czerwone metki działają na wyobraźnie konsumentów. Okoliczność, którą są święta Bożego narodzenia, pobudzają bodźce, tworząc potrzebę nabywania większej ilości towarów. Często spotykanym podejściem jest to w którym lepiej kupić więcej niż żeby zabrakło, zamiast zrobić dokładny, przemyślany plan zakupów.
Jakie są inne powody marnowania żywności?
- Tworzenie zbyt dużych porcji posiłków,
- Brak planowania posiłków,
- Niewykorzystywanie nieestetycznych produktów (owoce, warzywa),
- Niezwracanie uwagi na daty przydatności,
- Nieodpowiedni sposób przechowywania,
- Impulsywne zakupy.
Święta nie na marne!
Jak sprawić by święta były nie tylko radosne, ale również ekologiczne? Dobrą praktyką jest staranne przygotowanie listy gości, uwzględniając ich preferencje dotyczące posiłków. Przydatnym narzędziem jest lista zakupów, trzymając się jej oszczędzimy pieniądze. Wybór diety bezmięsnej wspomoże środowisko. Szczelnie opakowane jedzenie, będzie dłużej świeże, zapewniając trwałość produktom. Dzielnie się nadmiarem pożywienia, pomaga nie tyko ograniczyć marnotrawienie, ale i wspiera ludzi w potrzebie!
Dobre zwyczaje nie od święta!
Problem marnowania żywności jest aktualny przez cały rok, warto uważnie podchodzić do tego zagadnienia. Dbamy nie tylko o klimat i środowisko a o własny budżet. Ministerstwo Klimatu I Środowiska wraz z telewizją TVN przygotowało materiał, z inspiracjami jak wykorzystać pozostałą żywność. Zachęcamy do obejrzenia materiału: Jak unikać marnowania żywności? Przepisy Aleksandry Juszkiewicz - Dzień Dobry TVN