W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zainspiruj się przyrodą i przygotuj swój dom na okres grzewczy!

19.12.2024

Gdy robi się chłodniej, a dni stają się coraz krótsze, przyroda rozpoczyna przygotowania do zimy. Zwierzęta robią zapasy pożywienia, zwiększają objętość tkanki tłuszczowej, przygotowują ciepłe kryjówki, czyli magazynują zasoby by przetrwać ten trudny okres. Do tego wchodzą w tryb oszczędzania. Te działania obserwowane w naturze mogą być inspiracją dla nas. Zyska na tym nie tylko domowy budżet, ale i nasza planeta. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Widok zimowy, na ziemi śnieg, w centralnej części spaceruje rudy lis, patrzy na wprost, za nim szare wyschnięte trawy, krzewy i niskie drzewka bez liści.

Przygotuj ciepłą kryjówkę (dom) na zimę!

Kluczową kwestią w sezonie grzewczym jest utrzymanie odpowiedniej temperatury i doświetlenie pomieszczeń. Z tego powodu już jesienią warto pomyśleć o inwestycjach w większą szczelność domów i zadbać o energooszczędne rozwiązania, dzięki którym oszczędzanie będzie o wiele łatwiejsze:

  • wykonanie termomodernizacji budynku,
  • sprawdzenie stanu okien i drzwi oraz ich uszczelnienie,
  • wymiana lub ocieplenie dachu,
  • montaż oświetlenia i sprzętu energooszczędnego,
  • montaż instalacji fotowoltaicznej, magazynów energii i innych urządzeń i systemów energetyki odnawialnej.

Nie marnuj energii - zużywaj, gdy jest Ci potrzebna!

Oszczędzanie energii nie musi wiązać się z kosztami inwestycyjnymi. Wystarczy zastosować kilka prostych praktyk, które ograniczą straty ciepła i energii, jak wyłączanie światła lub urządzeń elektrycznych, gdy ich w danym momencie nie potrzebujemy! Co jeszcze można zrobić? Oto kilka prostych, a skutecznych praktyk:

  • Obniż temperaturę na noc – niższa temperatura wspomaga jakość snu i poprawia stan naszego zdrowia. Obniżenie temperatury o jeden stopień niż dotychczas to  prawie 10%  mniejsze zużycie ciepła i oszczędność na rachunkach.
  • Przykręć ogrzewanie na czas, w którym nie ma nikogo w domu (nie wyłączając całkowicie). Gdy jesteś w pracy lub w szkole, przez wiele godzin ciepło w Twoim domu jest niewykorzystywane.
  • Wyłącz zasilacze i ładowarki po zakończeniu pracy.
  • Nie zostawiaj urządzeń w stanie spoczynku/czuwania.
  • Wietrz pomieszczenia krótko i intensywnie, zawsze wtedy wyłączaj ogrzewanie.
  • Zamykaj drzwi i okna na klatkach schodowych, w piwnicach czy suszarniach.

Skorzystaj z energii natury!

Jeśli nie zdecydowałeś się jeszcze na inwestycję w instalacje OZE, które wykorzystują słońce i wiatr do produkcji energii (najlepiej z magazynem energii), to warto zadbać o możliwie efektywne wykorzystanie potencjału natury i użytkowanych pomieszczeń.

  • W czasie słonecznych dni warto odsłonić okna, pozwalając by promienie  słoneczne w naturalny sposób ogrzały i doświetliły pomieszczenie.
  • Na noc zaś warto wykorzystać zamontowane żaluzje, zasłony lub okiennice, które zasłaniając okna, zapobiegają zbędnym utratom ciepła.
  • Zastawianie grzejników meblami lub zasłanianie ich zasłonami i firankami ogranicza ilość energii, która jest dostarczana do pomieszczeń. Warto więc je odsłonić, a zanim ich użyjemy, odpowiednio odpowietrzyć.
  • Pomaluj ściany jasnymi kolorami, które odbijają światło i rozświetlają pomieszczenia.

 

W krótsze i chłodniejsze dni zużywamy więcej energii elektrycznej, gazu ziemnego, czy ciepła sieciowego. Dlatego warto podejmować wszelkie działania, które pomogą nam obniżyć zużycie energii w sezonie grzewczym i zaoszczędzić pieniądze. Przyroda rozpoczęła już przygotowania do zimy, teraz kolej na nas!

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}