Marsz Żywych 2020 – ruszył nabór uczestników
02.03.2020
Dziś, 2 marca br. rusza nabór uczestników do projektu „Marsz Żywych 2020”. To międzynarodowe wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas VII i VIII szkół podstawowych, mające na celu uczczenie pamięci ofiar Holocaustu i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. „Marsz Żywych 2020” odbędzie się 21 kwietnia br. na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau. Na zgłoszenia szkół czekamy do 6 marca br.
Formularz zgłoszeniowy
Zgłoszenia przyjmowane będą przez formularz zgłoszeniowy. Wypełniony formularz należy przesłać drogą elektroniczną na adres: marsz.zywych@men.gov.pl, podając w tytule korespondencji: nazwę miejscowości oraz nazwę szkoły/placówki.
Najważniejsze informacje
- Zgłoszenia będą rejestrowane w kolejności odpowiadającej terminowi ich przekazania do ministerstwa. Zgłoszenia przesłane po 6 marca br. lub te, które nie zawierają pełnych informacji, nie będą podlegały rejestracji.
- Lista szkół/placówek zakwalifikowanych do udziału w Marszu Żywych 2020 będzie przygotowana na podstawie informacji przekazanych w zgłoszeniach, w tym o braku uczestnictwa we wcześniejszych edycjach projektu, oraz z uwzględnieniem terminu przesłania wniosku do ministerstwa i limitu miejsc – corocznie wskazywanego przez organizatorów.
- Informacja o zakwalifikowaniu danej grupy (wraz ze szczegółowymi informacjami natury organizacyjnej) lub niezakwalifikowaniu danej grupy, będzie przesłana na wskazany we wniosku adres e-mailowy kierownika grupy – w terminie do 12 marca br.
- Szkoły zakwalifikowane do udziału w Marszu otrzymają zwrot kosztów podróży do i z Oświęcimia (zgodnie z informacjami przedstawionymi w zgłoszeniu, w zakładce „Informacje o podróży”).
- Seminarium przygotowawcze dla kierowników grup szkolnych zakwalifikowanych do udziału w Marszu Żywych 2020 odbędzie się 14 marca br. w Warszawie.
- Przypominamy o obowiązku posiadania przez uczestników Marszu ważnych dokumentów tożsamości ze zdjęciem (legitymacja szkolna lub dowód osobisty).
- Wszystkie zakwalifikowane do udziału w Marszu grupy są zobowiązane do przybycia do Muzeum najpóźniej do godz. 11:15. Wejście na teren Muzeum będzie możliwe wyłącznie za okazaniem indywidualnych identyfikatorów.
Oferta edukacyjna miejsc pamięci o Holokauście
Zachęcamy nauczycieli i uczniów ze szkół oraz placówek oświatowych do pogłębiania wiedzy historycznej w zakresie edukacji o Holocauście i korzystanie z oferty edukacyjnej takich miejsc pamięci, jak m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej, Muzeum Getta Warszawskiego czy Muzeum Pollin.
Projekt „Marsz Żywych”
To międzynarodowy projekt edukacyjny, w ramach którego Żydzi z różnych krajów, w głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady, które Niemcy utworzyli podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Dzięki uczestnictwu w Marszu młodzi ludzie poznają historię polskich Żydów, spotykają się z polskimi rówieśnikami oraz polskimi Sprawiedliwymi wśród Narodów Świata.
Przemarsz między byłymi obozami Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau to kulminacja projektu na terenie Polski. Druga jego cześć jest realizowana w Izraelu. Inicjatorem i organizatorem Marszu Żywych jest International March of the Living (www.motl.org). Ministerstwo Edukacji Narodowej koordynuje udział polskiej młodzieży szkolnej w projekcie.
Przewidujemy, że w tegorocznym „Marszu Żywych weźmie udział ok. 10 tysięcy osób z ponad 40 krajów i regionów świata, w tym ponad 1 tys. polskich uczniów.
Dodatkowe pytania?
Szczegółowych informacji udziela Departament Współpracy Międzynarodowej – koordynator udziału polskiej młodzieży szkolnej w programie „Marsz Żywych”, tel. 223474312, e-mail: marsz.zywych@men.gov.pl
Zachęcamy szkoły do zgłoszenia się do akcji!
Materiały
Formularz zgłoszeniowyMARSZ_ZYWYCH_2020_-_Formularz_zgłoszeniowy.xls 0.13MB Klauzula informacyjna
Marsz_Żywych_2020_–_KLAUZULA_INFORMACYJNA.docx 0.01MB