OECD - Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju
Współpraca realizowana przez ministerstwo w ramach inicjatyw OECD jest koordynowana przez Departament Współpracy Międzynarodowej. W działaniach niektórych gremiów OECD jako eksperci uczestniczą przedstawiciele środowisk naukowych.
Współpraca realizowana przez ministerstwo w ramach inicjatyw OECD jest koordynowana przez Departament Współpracy Międzynarodowej. W działaniach niektórych gremiów OECD jako eksperci uczestniczą przedstawiciele środowisk naukowych.
Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organisation for Economic Cooperation and Development – OECD) jest organizacją międzyrządową, której podstawowym celem jest promowanie polityki nastawionej na:
- osiągnięcie możliwie najwyższego, trwałego wzrostu gospodarczego, zatrudnienia oraz standardu życia w państwach członkowskich, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilizacji finansowej, przyczynianie się do „zdrowej ekspansji gospodarczej” w państwach członkowskich, jak również w państwach trzecich, co oznacza współdziałanie na rzecz równomiernego rozwoju gospodarczego, oraz promowanie rozwoju handlu światowego, opartego na wielostronnych niedyskryminacyjnych zasadach, zgodnie ze zobowiązaniami międzynarodowymi.
OECD rozpoczęła działalność 30 września 1961 r. na podstawie Konwencji Paryskiej, podpisanej 14 grudnia 1960 r.
Obecnie OECD grupuje 36 państwa. Są to: Australia, Austria, Belgia, Chile, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Izrael, Japonia, Kanada, Republika Korei, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Meksyk, Niemcy, Norwegia, Nowa Zelandia, Polska, Portugalia, Słowacja, Słowenia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szwecja, Turcja, Węgry, Wielka Brytania i Włochy.
Polska stała się członkiem OECD 22 listopada 1996 r., kiedy to Instrument ratyfikacji i przystąpienia RP do Konwencji o OECD został złożony we francuskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych, będącym depozytariuszem tej Konwencji.
Za koordynację współpracy Polska – OECD odpowiada minister właściwy do spraw gospodarki, zaś krajowym koordynatorem współpracy z OECD jest właściwy podsekretarz stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
Siedziba główna OECD mieści się w Paryżu.
Od 1997 r. działa tam Stałe Przedstawicielstwo RP przy OECD:
Stałe Przedstawicielstwo RP przy OECD
136, rue de Longchamp, 75116 Paris
https://paryzoecd.msz.gov.pl/pl/
E-mail