W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa

Gdzie załatwisz sprawę?

Wniosek możesz złożyć we właściwym terytorialnie urzędzie konsularnym RP.

Czy musisz składać dokumenty osobiście?

Tak, dokumenty musisz złożyć osobiście. 

Pamiętaj! Oświadczenie musisz złożyć w nieprzekraczalnym terminie 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądu o rozwodzie.

Jeśli w tym terminie nie złożysz takiego oświadczenia, nie możesz później go złożyć i powrócić do nazwiska noszonego przed ślubem. Wtedy będzie możliwa tylko administracyjna zmiana nazwiska.

Jak umówisz się na spotkanie?

Na wizytę umów się za pomocą systemu e-konsulat / telefonicznie pod numerem +358 961828103.

Jakie dokumenty musisz złożyć?
  1. odpis prawomocnego wyroku sądu o rozwiązaniu małżeństwa,
  2. odpis skrócony lub zupełny aktu małżeństwa (wydany przez polski urząd stanu cywilnego),
  3. ważny polski paszport lub dowód osobisty.
Ile zapłacisz?

Opłata wynosi 50 EUR.

Jaki jest termin realizacji?

Konsul przyjmie oświadczenie w czasie Twojej wizyty w konsulacie.

Jak odbierzesz dokumenty?

Pamiętaj! Po przyjęciu Twojego oświadczenia konsul przygotuje protokół, który musisz podpisać. 

Konsul prześle protokół do kierownika USC, który sporządził Twój akt małżeństwa, aby dołączył wpis o nazwisku (czyli wzmiankę dodatkową). Kiedy ta informacja (wzmianka) zostanie naniesiona, odpis skrócony tego aktu będzie zawierał aktualne nazwisko. Przeczytaj, co zrobić, żeby dostać taki odpis.

Jak możesz się odwołać?

W przypadku odmowy wykonania czynności, konsul wyda postanowienie, na które możesz wnieść w terminie 7 dni zażalenie do Ministra Spraw Zagranicznych. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem konsula, który wydał postanowienie.

Najczęściej zadawane pytania

Nie zdążyłam złożyć oświadczenia w terminie trzech miesięcy od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Czy to oznacza, że teraz muszę już zawsze nosić nazwisko byłego męża?

Nie, zmiana nazwiska na noszone przed zawarciem związku małżeńskiego jest nadal możliwa. Z tą różnicą, że w takim wypadku możesz zmienić nazwisko tylko w trybie administracyjnej zmiany nazwiska, więcej: Administracyjna zmiana imienia i nazwiska.

Ślub brałam w Polsce. Rozwiodłam się za granicą. Czy w takim wypadku mogę również złożyć oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa?

Tak. Pamiętaj, że oświadczenie musisz złożyć w ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu. W praktyce składając przed konsulem oświadczenie o powrocie do nazwiska panieńskiego, składasz jednocześnie również wniosek o wpisanie wyroku rozwodowego do polskiego rejestru stanu cywilnego. 

Jestem dwukrotną rozwódką. Czy teraz, po orzeczeniu drugiego rozwodu, mogę złożyć oświadczenie o powrocie do nazwiska panieńskiego?

Nie, w tym trybie możesz złożyć tylko oświadczenie o powrocie do nazwiska noszonego przed zawarciem ostatniego związku małżeńskiego. Natomiast do nazwiska panieńskiego możesz powrócić w trybie administracyjnej zmiany nazwiska, więcej: Administracyjna zmiana imienia i nazwiska.

{"register":{"columns":[]}}