W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Aktualizacja cyfrowego standardu dostępności dla Funduszy Europejskich 2014-2020

06.10.2020

Celem zlecenia jest aktualizacja cyfrowego standardu dostępności dla najbardziej powszechnych typów inwestycji finansowanych ze środków pochodzących z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych

Cel zlecenia

Celem zlecenia jest aktualizacja cyfrowego standardu dostępności dla najbardziej powszechnych typów inwestycji finansowanych ze środków pochodzących z europejskich funduszy strukturalnych i inwestycyjnych. Standard będzie stanowił załącznik do  Wytycznych w zakresie równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób z niepełnosprawnościami oraz zasady równości szans kobiet i mężczyzn na lata 2021-2027.  

Wymogi opracowania

Dokument musi być przejrzysty, czytelny oraz zrozumiały, w taki sposób, aby wnioskodawcy/beneficjenci we wszystkich programach operacyjnych EFSiI mieli jasno przedstawione wymagania w zakresie dostępności produktów w projektach.

Dokument musi uwzględniać:

  • Ustawę z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami,
  • Ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych,
  • Dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/882 z 17 kwietnia 2019 r. w sprawie wymogów dostępności produktów i usług (tzw. Europejski akt o dostępności, ang. European Accessibility Act, EAA) oraz w przypadku, gdy zostanie udostępniony w czasie realizacji przedmiotu zamówienia również projektu ustawy o dostępności produktów i usług (transpozycja do polskiego porządku prawnego dyrektywy 2019/882).

Dokument powinien być spójny w formie z poradnikiem – „Jak wdrażać Ustawę o zapewnianiu dostępności?” przygotowanym na zlecenie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej w 2019 r.

W przypadku niespójności między ww. dokumentami Wykonawca zaproponuje odpowiednie rozwiązanie.

Zakres opracowania

Przedmiotem zlecenia jest opracowanie aktualizacji dokumentu dot. standardu cyfrowego stosowanego w realizacji przedsięwzięć finansowanych ze środków UE. Zaktualizowany standard będzie składał się co najmniej z następujących elementów:

        1. Wprowadzenie - Wykonawca przedstawi m.in cele oraz przedmiot opracowania wraz z opisem otoczenia prawnego; słownik podstawowych pojęć, ogólne zasady korzystania ze standardu,
        2. Wymagania dla poszczególnych grup produktów cyfrowych:
  • Serwisy internetowe,
  • Aplikacja mobilne,
  • Aplikacje desktopowe,
  • Dokumenty elektroniczne,
  • Multimedia,
  • Inne produkty, w tym sprzęt informatyczny ogólnego i szczególnego przeznaczenia.

Wymagania dla poszczególnych grup produktów cyfrowych Wykonawca przedstawi w formie tabelarycznej.

Wykonawca zobowiązany jest wskazać do każdego wymagania, co najmniej 1 przykład jego realizacji i/lub dobre praktyki związane z jego realizacją.

Podstawą opracowania dla Wykonawcy będą wymagania wynikające z Web Content Accessibility Guidelines 2.1 (WCAG 2.1), który został wskazany w załączniku do ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Standard będzie prezentował rozwinięcie i uzupełnienie informacji wskazanych w WCAG 2.1 i ww. ustawie, w taki sposób, aby do realizacji poszczególnych wymogów nie było konieczne korzystanie z innych źródeł.

W przypadku braku możliwości oparcia się o WCAG 2.1 przy formułowaniu wymagań dla produktów z poszczególnych grup Wykonawca opracuje odpowiednie zasady postępowania w celu uzyskania dostępności produktów. Zasady muszą uwzględniać regulacje wskazane w części II. Wymogi opracowania.

Produkty opracowania

Zleceniodawca oczekuje następujących produktów:

  • opracowania zaktualizowanego cyfrowego standardu dostępności dla funduszy europejskich w języku polskim. Projekt oraz ostateczna wersja opracowania zostanie dostarczona w wersji elektronicznej (e-mail lub pamięć masowa), strona tytułowa powinna zawierać w nagłówku logo Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa oraz logo Unii Europejskiej;
  • prezentacji efektów opracowania w siedzibie Zamawiającego, termin i miejsce prezentacji zostaną uzgodnione z Wykonawcą.

Finansowanie

Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Przy oznaczaniu projektów i materiałów promocyjnych należy stosować odpowiednie znaki graficzne, zgodnie z Zasadami promocji i oznakowania projektów.

Koszty

W ofercie należy zawrzeć: koszt netto i brutto za realizację zlecenia.

Termin realizacji

Projekt opracowania zostanie przekazany Zamawiającemu w ciągu 20 dni liczonych od daty zawarcia umowy. Zamawiający zgłosi uwagi do projektu opracowania w terminie do 7 dni od jego otrzymania. Wykonawca ma 3 dni robocze na przesłanie skorygowanego dokumentu. Ostateczna wersja opracowania zostanie przekazana Zamawiającemu nie później niż w ciągu 45 dni od daty zawarcia umowy.

Kontakt

Odpowiedzi na pytania związane z szacowaniem kosztów udziela:

Marcin Topiński
Wydział Monitorowania i Projektów Własnych
Departament Rozwoju Cyfrowego
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej
Tel. 22 273 74 89
E-mail: marcin.topinski@mfipr.gov.pl

 

Materiały

skrócony​_SOPZ​_-​_aktualizacja​_standardu
skrócony​_SOPZ​_-​_aktualizacja​_standardu.doc 0.42MB
Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
06.10.2020 12:47 Norbert Guliński
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Norbert Guliński/Marcin Topiński
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Aktualizacja cyfrowego standardu dostępności dla Funduszy Europejskich 2014-2020 1.0 06.10.2020 12:47 Norbert Guliński

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}