PIM 2021-2023
13.10.2022
W edycji PIM na lata 2021-2023 weźmie udział 30 miast w ramach trzech sieci tematycznych – Sieć Miasto Cyfrowe, Sieć Miasto Zielone oraz Sieć Miasto Inicjatyw PPP. Planujemy również potraktowanie zagadnień smart city oraz rezyliencji miejskiej jako tematów przekrojowych dla wszystkich sieci. Partnerem merytorycznym PIM na lata 2021-2023 jest Bank Światowy.
Partnerska Inicjatywa Miast (PIM) jest odpowiedzią na zapotrzebowanie na wiedzę w zakresie wzmacnianie potencjału rozwojowego i unowocześnianie polskich miast.
Proponuje atrakcyjną formę wsparcia potrzeb rozwojowych miast poprzez promocję i wymianę wiedzy pomiędzy miastami przy udziale ekspertów tematycznych. PIM realizowany jest w grupach tematycznych tzw. sieciach, w skład których wchodzi po dwóch przedstawicieli każdego miasta (zespół projektowy). Udział w pracach sieci, w oparciu o wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy miastami oraz wsparcie eksperta tematycznego, przyczynia się do właściwej identyfikacji lokalnych wyzwań i problemów, wypracowywania kierunków postępowania i rozwiązań adekwatnych do lokalnych potrzeb i możliwości.
Istotą wypracowywanych na lokalne potrzeby rozwiązań jest ich wysoka akceptacja społeczna. W związku z tym uczestniczący przedstawiciele miast otrzymują, w trakcie prac sieci, wsparcie w zakresie aktywizowania szerokiej partycypacji lokalnych interesariuszy. Jednocześnie biorącym udział w projekcie zostanie przekazana wiedza przekrojowa o wielowymiarowości zagadnień miejskich i występujących wzajemnych powiązaniach.
PIM kładzie nacisk na działania „miękkie” integrujące różnych partnerów i rozwijające potencjał endogenny partnerów w nim uczestniczących. Efektem prac sieci są inicjatywy i działania mające odniesienie do potrzeb lokalnych oraz propozycje rozwiązań legislacyjnych, organizacyjnych w zakresie tematycznym sieci dla władz administracji centralnej, przygotowane w oparciu o własne doświadczenia i wspólnie wypracowane wnioski przedstawicieli JST.
Realizacja PIM bazuje między innymi na doświadczeniach zdobytych w trakcie uczestnictwa przedstawicieli Ministerstwa i niektórych polskich miast w programie URBACT oraz realizacji partnerstw Agendy Miejskiej Unii Europejskiej.
Materiały
Broszura podsumowująca PIM2Broszura_podsumowująca_PIM2.pdf 1.25MB