PIM 2024-2026
27.11.2023
Dołącz do nowych sieci w III edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM3)!
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) zaprasza do trzeciej edycji projektu Partnerska Inicjatywa Miast (PIM3) na lata 2024-2026. Projekt ten już od wielu lat proponuje atrakcyjną formę wsparcia potrzeb rozwojowych miast oraz miejskich obszarów funkcjonalnych. Jego celem jest wzmacnianie kompetencji miast i administracji centralnej w wybranych obszarach tematycznych (tzw. sieciach tematycznych) związanych ze zrównoważonym rozwojem miast oraz tworzenie sieci kontaktów między miastami nastawionymi na współpracę i wymianę wiedzy. Partnerem strategicznym MFiPR przy realizacji PIM3 jest Bank Światowy, gwarantując dostęp do najlepszej wiedzy eksperckiej.
Sieci tematyczne będą działać 2 lata (od kwietnia 2024 r. do marca/kwietnia 2026 r.). Produktami PIM będą:
- Miejskie Inicjatywy Działania (MID) – opracowane przez każdego uczestnika przy wsparciu ekspertów Banku Światowego. Jest to syntetyczny, operacyjny dokument, opisujący wybrane przez miasto wyzwanie i sposób jego rozwiązania. Zawiera propozycje konkretnych działań, harmonogram, opis interesariuszy itp.
- Plan Ulepszeń (PU) – to zbiór rekomendacji dla administracji centralnej w zakresie tematyki danej sieci opracowany przez Zespół Banku Światowego na podstawie prac sieci oraz ze wsparciem jej uczestników.
W obecnej edycji ogłaszamy nabór do trzech nowych sieci tematycznych PIM3:
1) Miasto efektywnie energetycznie – sieć planowania działań;
2) Miasto kompaktowe – sieć planowania działań;
3) Miasto dostępnych mieszkań – sieć transferu rozwiązań.
Dwie pierwsze sieci będą działały na dotychczasowych zasadach realizacji projektu. Natomiast sieć transferu rozwiązań zakłada udział miasta lidera, którego doświadczenia w realizacji polityki mieszkaniowej staną się punktem wyjścia do prac sieci. Miastem tym będą Żory. W przypadku chęci dołączenia do tej sieci zachęcamy najpierw do dokładnego zapoznanie się z opisem doświadczeń Żor, będącym załącznikiem do „Zasad realizacji PIM3”.
Szczegółowe informacje dotyczące działania projektu PIM3 znajdują się poniżej w Materiałach, w dokumencie „Zasady Realizacji trzeciej edycji Partnerskiej Inicjatywy Miast na lata 2024-2026”.
Co można zyskać uczestnicząc w PIM3?
- Zindywidualizowane wsparcie doradcze ekspertów Banku światowego i resortowych;
- Systematyczną i długoterminową wymianę wiedzy i doświadczeń;
- Poszerzenie sieci kontaktów i dołączenie do społeczności praktyków miejskich;
- Wypracowanie pomysłów i rozwiązań na potrzeby lokalne;
- Wpływ na identyfikację wyzwań systemowych oraz kształtowanie rekomendacji dla polityk krajowych.
Do kogo adresowana jest obecna edycja projektu PIM?
Do udziału w projekcie mogą aplikować miasta (miejscowości posiadające status miejski), miejskie obszary funkcjonalne działające w formach dostępnych w polskim prawie, jak i inne jednostki organizacyjne i pomocnicze działające w miastach, którym miasto powierzyło realizację części swojej polityki rozwojowej, czyli:
- miasta na prawach powiatu, gminy miejskie, gminy miejsko-wiejskie;
- miejskie obszary funkcjonalne (związki międzygminne, związki powiatowo gminne, porozumienia międzygminne, stowarzyszenia gmin);
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia utworzona na mocy ustawy z dnia 9 marca 2017 r. o związku metropolitalnym w województwie śląskim (Dz. U. z 2022 r. poz. 2578);
- jednostki organizacyjne gminy lub jej spółki, z zastrzeżeniem, że każdorazowo będzie badane czy danej jednostce/spółce zostały przekazane przez gminę kompetencje dotyczące obszaru tematycznego sieci, do której aplikuje;
- dzielnica miasta stołecznego Warszawy, z zastrzeżeniem, że każdorazowo będzie badane czy zostały jej przekazane kompetencje dotyczące obszaru tematycznego sieci, do której aplikuje.
Do kiedy i jak przesyłać wnioski o uczestnictwo w PIM3?
Miasta zainteresowane udziałem w projekcie mogą zgłaszać chęć swojego udziału poprzez wypełnienie i przesłanie do MFiPR, za pośrednictwem ePUAP załączonego poniżej odpowiedniego dla rodzaju sieci formularza zgłoszeniowego, opatrzonego podpisem kwalifikowalnym. W przypadku, gdy upoważnienie do podpisu nie wynika z obowiązujących przepisów prawa, należy załączyć stosowne pełnomocnictwo lub inny dokument delegujący upoważnienie.
Termin nadsyłania wniosków upływa w dniu 28 stycznia 2024 r. Wnioski nadesłane po tym terminie nie będą rozpatrywane.
Szczegółowe informacje dotyczące naboru znajdują się w dokumencie „Regulamin naboru do Sieci tematycznych w ramach projektu Partnerska Inicjatywa Miast 3 (2024-2026 r.)”. Załącznikami do niego są formularze zgłoszeniowe – odrębny dla sieci planowania działań i odrębny dla sieci transferu rozwiązań – oraz opis kryteriów wyboru uczestników.
Uczestnicy zainteresowani przystąpieniem do projektu PIM mogą w trakcie naboru kontaktować się z MFiPR poprzez adres mailowy: pim@mfipr.gov.pl, w celu uzyskania dodatkowych wyjaśnień dotyczących projektu oraz wypełnienia formularza zgłoszeniowego.
Jak zostaną ustanowione składy poszczególnych sieci tematycznych?
Skład każdej z trzech sieci tematycznych zostanie ustanowiony po ocenie nadesłanych zgłoszeń oraz rozmowach przeprowadzonych ze wskazanymi w formularzach przedstawicielami miast (zespołami projektowymi) w sytuacjach wskazanych w regulaminie. Preferencje udziału w sieciach mają miasta do tej pory nie uczestniczące w poprzednich edycjach PIM oraz miasta średnie tracące funkcje społeczno-gospodarcze należące do obszarów strategicznej interwencji zgodnie z Krajową Strategią Rozwoju Regionalnego 2030.
Wykaz miast zakwalifikowanych do PIM3 zostanie upubliczniony na stronach internetowych MFiPR.
Wszyscy Wnioskodawcy zostaną poinformowani o wynikach naboru w drodze korespondencji elektronicznej. Od wyników naboru nie przysługuje odwołanie.
Zapraszamy także do zapoznania się z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania dotyczące PIM3 i naboru.
Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w projekcie PIM3!
Dołącz do projektu, zdobądź wiedzę, podziel się doświadczeniem, nawiąż kontakty i spraw, aby Twoje miasto było atrakcyjniejsze dla mieszkańców!
Kto może zgłosić się do PIM3?
Do udziału w projekcie zapraszamy następujące podmioty:
1) miasta na prawach powiatu,
2) gminy miejskie,
3) gminy miejsko-wiejskie,
4) związki międzygminne,
5) związki powiatowo-gminne,
6) porozumienia międzygminne,
7) stowarzyszenia gmin,
8) Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię (GZM),
a także
9) jednostki organizacyjne gminy lub jej spółki,
10) dzielnice miasta stołecznego Warszawy.
Ważne! W przypadku jednostek organizacyjnych gminy, jej spółek lub dzielnic miasta stołecznego Warszawy zastrzegamy, że każdorazowo będzie badane czy danej jednostce/spółce/dzielnicy zostały przekazane kompetencje dotyczące obszaru tematycznego sieci, do której aplikuje.
Na potwierdzenie przekazania kompetencji dotyczących danego obszaru tematycznego prosimy o załączenie dokumentu określającego statutowe zadnia podmiotu (spółki/jednostki itp.). Może być to uchwała gminy powołującą do życia dany podmiot, która określa jej przedmiot działania, statut, ew. inne regulacje mówiące o działaniach tego podmiotu.
Do ilu sieci tematycznych może zgłosić się miasto?
Jedno miasto (inny podmiot wymieniony powyżej) może zgłosić się tylko do jednej sieci. W przypadku zgłoszenia się do więcej niż jednej sieci, wniosek/wnioski zostaną odrzucone.
Dopuszczalna jest za to sytuacja, w której miasto będzie aplikować do danej sieci, a związek/porozumienie/stowarzyszenie, do którego miasto należy będzie także aplikować do udziału w innej sieci jako odrębny podmiot.
Podobnie jest w przypadku jednostek organizacyjnych gminy i jej spółek. Możliwa jest sytuacja, w której zarówno miasto aplikuje do udziału w sieci tematycznej, jak i jego jednostka organizacyjna/spółka jako 2 odrębne podmioty w dwóch różnych sieciach temtycznych.
Decydujący powinien być tu podział obowiązków pomiędzy miastem a jednostką/spółką. Jeżeli tematyka sieci znajduje się w kompetencjach i miasta i jednostki/spółki najlepszym rozwiązaniem jest aby złożyć 1 zgłoszenie do sieci wyznaczając do Zespołu Projektowego 1 osobę z miasta oraz 1 z jednostki/spółki mu podległej.
Czy w PIM3 może uczestniczyć więcej niż 2 osoby z miasta?
Projekt przewiduje udział tylko dwóch osób w pracach sieci (w rozumieniu udziału w spotkaniach). Podczas prac w PIM3 ważna jest ciągłość, dlatego zachęcamy, aby skład Miejskiego Zespołu Projektowego nie zmieniał się w trakcie projektu. W uzasadnionych przypadkach na konkretne spotkanie może, za stałą osobę, przyjechać ktoś inny, ale do takich sytuacji będziemy podchodzić indywidualnie.
Ile osób z miasta może brać udział w pracach sieci tematycznej?
Do PIMu zapraszamy 2 osoby z każdego miasta (podmiotu), które stworzą tzw. Miejski Zespół Projektowy. Osoby te muszą zostać podane w Formularzu zgłoszeniowym. To miasto/podmiot zgłaszający decyduje jakie osoby wyznaczyć. W przypadku miasta mogą to być także przedstawiciele jednostek podległych urzędowi miejskiemu, jeżeli zajmują się one częściowo lub w całości zagadnieniami wpisującymi się w tematykę sieci.
Zachęcamy do tworzenia takich Miejskich Zespołów Projektowych, które jak najlepiej odzwierciedlają strukturę organizacyjną i podział obowiązków w danym mieście oraz wpłyną na współpracę pomiędzy miastem a innymi podmiotami (np. poprzez uczestnictwo w sieci 1 osoby z osoby z urzędu miasta/gminy oraz 1 osoby z jednostki podległej/spółki itp.).
Czy wielkość gminy ma znaczenie przy aplikowaniu?
Wielkość gminy nie ma znaczenia przy aplikowaniu. Do PIM3 zapraszamy miasta każdej wielkości. Jedną z najważniejszych zalet pracy w PIM3 jest możliwość poznania doświadczeń miast o różnej wielkości i rożnym stopniu zaawansowania w danych zagadnieniach!
Jak należy wypełnić zgłoszenie?
Zgłoszenie należy wypełnić mieszcząc się w limicie znaków podanym przy każdym pytaniu wliczając w to także spacje i znaki specjalne.
Jaki jest ostateczny termin zakończenia naboru?
Termin przesyłania zgłoszeń do PIM3 został wyznaczony na 28 stycznia 2024 r. Jednak ze względu na to, że 28 stycznia przypada na niedzielę, zgodnie z KPA, wyznaczony termin na przesyłanie formularzy jest przedłużony do poniedziałku 29 stycznia 2024 r.
Zgłoszenia przesłane po tym terminie nie będą brane pod uwagę przy ocenie.
Materiały
ZASADY REALIZACJI TRZECIEJ EDYCJI PARTNERSKIEJ INICJATYWY MIAST W LATACH 2024-2026 (PIM3)1_Zasady_realizacji_PIM3_2024_2026.pdf 0.63MB Załącznik nr 1 - Opis doświadczeń Żor – miasta lidera projektu w sieci Miasto dostępnych mieszkań
2_Załącznik_nr_1_do_Zasad_Żory_doświadczenia.pdf 0.24MB REGULAMIN NABORU DO SIECI TEMATYCZNYCH W RAMACH PROJEKTU PARTNERSKA INICJATYWA MIAST 3 (2024-2026 R.)
Regulamin_naboru_PIM3_FINAL_1.pdf 0.22MB Załącznik 1 - Wzór formularza zgłoszeniowego do Sieci planowania działań (Miasto efektywne energetycznie, Miasto kompaktowe)
4_Załącznik_1_do_Regulaminu_Formularz_zgłoszeniowy_Sieci_planowania_działań.docx 0.03MB Załącznik 2 - Wzór formularza zgłoszeniowego do Sieci transferu rozwiązań (Miasto dostępnych mieszkań)
5_Załącznik_2_do_Regulaminu_Formularz_zgłoszeniowy_Siec_transferu_rozwiązań_mieszkalnictwo.docx 0.03MB Załącznik 3 - Wzór karty oceny formularza zgłoszeniowego z kryteriami formalnymi (dostępowymi) i merytorycznymi
Załącznik_3_kryteria_wyboru_formalne_i_merytoryczne_FIN.pdf 0.18MB PIM3 -ulotka
PIM3_ulotka_.pdf 2.56MB
Wideo
Webinaria Informacyjne PIM 3
Miasto Efektywne Energetycznie
15 grudnia 2023 r. odbył się webinar informacyjny PIM 3 dot. sieci tematycznej Miasto Efektywne Enegetycznie.
W Materiałach poniżej znajdują się prezentacje przedstawiane w trakcie webinaru.
Celem webinaru dot. sieci PIM3 Miasto efektywne energetycznie było przedstawienie zainteresowanym wnioskodawcom potencjalnego zakresu tematycznego, z jakim można zgłosić się do tej sieci. Tematyka efektywności energetycznej jest interdyscyplinarna, dlatego chcieliśmy przybliżyć kilka zagadnień, takich jak: efektywność energetyczna budynków, zarządzanie zużyciem energii czy klastry i spółdzielnie energetyczne. Pokazaliśmy także spektrum możliwości finasowania działań dotyczących efektywności energetycznej. Mamy nadzieję, że udostępnione materiały pomogą przygotować dobre wnioski aplikacyjne do tej sieci PIM3, a później ciekawych i możliwych do wdrożenia Miejskich Inicjatyw Działania.
Materiały
Agenda webinaru 15 grudnia 2023 r.- Miasto Efektywne EnergetycznieAgenda_webinar_PIM3_Miasto_efektywne_energetycznie_15122023_fin.pdf 0.65MB Miasto Efektywne Energetycznie - Joanna Śliz, MFiPR
Webinar_Miasto_EE_Joanna_Sliz_MFiPR.pdf 3.41MB Miasto Efektywne Energetycznie - Tomasz Gałązka, MRiT
Webinar_Miasto_EE_Tomasz_Gałązka_MRiT.pdf 0.67MB Miasto Efektywne Energetycznie - Żaneta Latarowska, MAE
Webinar_Miasto_EE_Zaneta_Latarowska_MAE.pdf 1.46MB Miasto Efektywne Energetycznie - Katarzyna Banasik, MAE
Webinar_Miasto_EE_Katarzyna_Banasik_MAE.pdf 1.65MB Miasto Efektywne Energetycznie - Bartłomiej Tkaczyk, MAE
Webinar_Miasto_EE_Bartłomiej_Tkaczyk_MAE.pdf 1.15MB
Wideo
Miasto Kompaktowe
20 grudnia 2023 r. odbył się webinar informacyjny PIM 3 dot. sieci tematycznej Miasto Kompaktowe.
W Materiałach poniżej znajdują się prezentacje przedstawiane w trakcie webinaru, a także nagranie ze spotkania.
Celem webinaru dot. sieci PIM3 Miasto kompaktowe było przedstawienie zainteresowanym wnioskodawcom potencjalnego zakresu tematycznego, z jakim można zgłosić się do tej sieci. Tematyka miasta kompaktowego jest interdyscyplinarna, dlatego chcieliśmy przybliżyć kilka zagadnień, takich jak: projektowanie przestrzeni publicznych, organizacja usług publicznych i mobilności czy dogęszczanie zabudowy i rewitalizacji. Pokazaliśmy także najnowsze zmiany w systemie planowania przestrzennego i wprowadzone instrumenty, które mogą służyć idei miasta kompaktowego. Mamy nadzieję, że udostępnione materiały pomogą przygotować dobre wnioski aplikacyjne do tej sieci PIM3, a później ciekawych i możliwych do wdrożenia Miejskich Inicjatyw Działania.
Materiały
Agenda webinaru 20 grudnia 2023 r. - Miasto KompaktoweWebinar_MK_20_12_2023_fin.pdf 0.22MB Miasto Kompaktowe - Magdalena Skwarska, MFiPR
Miasto Kompaktowe - Magdalena Skwarska, MFiPR.pdf 3.92MB Miasto Kompaktowe - Robert Buciak, MRiT
Webinar_Miasto_Kompaktowe_Robert_Buciak_MRiT.pptx 4.44MB Miasto Kompaktowe - Łukasz Pancewicz, ekspert urbanista
Webinar_Miasto_Kompaktowe_Łukasz_Pancewicz.pdf 7.46MB
Wideo
Miasto Dostępnych Mieszkań
11 stycznia 2024 r. odbył się webinar informacyjny PIM 3 dot. sieci tematycznej Miasto Dostępnych Mieszkań.
W Materiałach poniżej znajdują się prezentacje przedstawiane w trakcie webinaru.
Celem webinaru dot. sieci PIM3 Miasto dostępnych mieszkań było przedstawienie zainteresowanym wnioskodawcom potencjalnego zakresu tematycznego, z jakim można zgłosić się do tej sieci. Praca w tej sieci przybierze wyjątkową formułę transferu rozwiązań i skupi się na przybliżeniu wiedzy i doświadczeń miasta lidera- Żor. Podczas webinaru wprowadziliśmy do tematyki mieszkalnictwa dostępnego – jego podstawowych funkcji i roli samorządu gminnego, przybliżyliśmy podstawowe instrumenty i instytucje mieszkalnictwa dostępnego w polityce mieszkaniowej państwa oraz omówiliśmy wykorzystanie potencjału towarzystw budownictwa społecznego (TBS/SIM).
Mamy nadzieję, że udostępnione materiały pomogą przygotować dobre wnioski aplikacyjne do tej sieci PIM3, a później ciekawych i możliwych do wdrożenia Miejskich Inicjatyw Działania.
Materiały
Miasto Dostępnych Mieszkań - Patrycja Sadowska, MFiPRWebinar_Miasto_Dostępnych_Mieszkań_Patrycja_Sadowska_MFiPR.pdf 3.58MB Miasto Dostępnych Mieszkań- Alina Muzioł-Węcławowicz, ekspert Banku Światowego
Webinar_Miasto_dostęnych_mieszkań_AMuzioł-Węcławowicz.pdf 0.46MB Miasto Dostępnych Mieszkań- Stanisław Kudroń, MRiT
Webinar_Miasto_Dostęnych_Mieszkań_S_Kudroń.pdf 0.65MB Miasto Dostępnych Mieszkań- Joanna Nasuta, Urząd Miasta Żory
Webina_Miasto_Dostępnych_Mieszkań_J_Nasuta_Żory.pdf 1.13MB Agenda webinaru 11 stycznia 2024 r. - Miasto Dostępnych Mieszkań
Agenda_Webinar_DM_11_01_2024.pdf 0.19MB