W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pokój innowacji

Witamy w Pokoju innowacji. Prezentujemy tu urządzenia telemedyczne, roboty, drony i inne użytkowe produkty. Niektóre z nich wykorzystują druk 3D. Kolejne oparte są na algorytmach AI lub wykorzystują inne innowacyjne rozwiązania. Fotogaleria na dole strony.

COSMOTECH

Projektanci: Arkadiusz Strycharz, Michał Sosnowski

Rok powstania: 2019

Producent: Cosmotech Sp. z o.o.

DM01 wyścigowy wózek inwalidzki

Pierwszy tego typu biegowy wózek inwalidzki z włókna węglowego. Stworzony z myślą o aktywności bez ograniczeń, przeznaczony dla tych, którzy nigdy nie rezygnują i przełamują bariery.

DM01 to prototyp wyścigowego wózka inwalidzkiego do udziału w tzw. Dual-Martahonie, czyli sporcie, w którym wózek inwalidzki z osobą niemogącą aktywnie uczestniczyć w biegu jest pchany przez biegnącego członka zespołu.

Wózek DM01 jest jednym z niewielu występujących na rynku wózków, który jest wykonany z kompozytu węglowego. Jego waga została obniżona przy jednoczesnej poprawie bezpieczeństwa i wygody użycia oraz nadaniu całości unikalnego wyglądu. Dzięki zastosowaniu technologii wydruku 3D, czas wyprodukowania prototypu – od rysunku koncepcyjnego po montaż – zajął zaledwie 3,5 miesiąca. 

Wydajność osiągnięta podczas ćwiczeń jest o około 35% lepsza niż w przypadku poprzedniego wózka, co jest niewątpliwie związane z właściwościami prototypu - obniżonym środkiem ciężkości, stabilizującym przednim kołem oraz lekkością uzyskaną dzięki zastosowaniu włókna węglowego.

Od 2014 startup Cosmotech koncentruje się na zaawansowanych technikach prototypowania komponentów z włókna węglowego. Głównie chodzi o prototypy urządzeń mobilności osobistej i wózki inwalidzkie, które wymagają zarówno ekstremalnej wytrzymałości jak i możliwie najniższej masy.

StethoMe

Twórcy: dr Honorata Hafke-Dys, dr Jędrzej Kociński, Wojciech Radomski, Paweł Elbanowski, Marcin Szajek

Rok powstania: 2015

Podmiot: StethoMe sp. z o.o.

StethoMe – domowy stetoskop, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji

StethoMe to urządzenie medyczne – elektroniczny stetoskop, który wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do kontrolowania układu oddechowego. Żeby zrobić badanie należy umieścić urządzenie w miejscach wskazanych na ekranie telefonu lub tabletu. Dzięki specjalnym algorytmom elektroniczny stetoskop sygnalizuje wystąpienie niestandardowych dźwięków osłuchowych. Nagrania tworzą historię medyczną i mogą zostać wysłane do wybranego lekarza w każdym czasie w celu zdalnej konsultacji.

Pomysł stworzenia urządzenia pochodzi od współzałożycieli StethoMe – dr Honoraty Hafke-Dys i dra Jędrzeja Kocińskiego. Dwójka naukowców, ale także rodziców, którzy walczyli z częstymi infekcjami układu oddechowego własnych dzieci, wpadła na pomysł stworzenia stetoskopu, który może być stosowany w domu. Komercjalizacja badań nad dźwiękami osłuchowymi, nad którymi pracowali naukowcy i stworzenie samego urządzenia było możliwe dzięki współpracy z Wojciechem Radomskim, Pawłem Elbanowskim and Marcinem Szajkiem – inżynierami IT z poznańskiego startupu technologicznego.

Urządzenie wspiera diagnozę schorzeń oddechowych oraz umożliwia precyzyjne monitorowanie chorób przewlekłych, obserwację postępu leczenia i odpowiedzi na podawane leki. Zarówno stetoskop jak i algorytmy sztucznej inteligencji uzyskały certyfikat medyczny 2a, który jest przyznawany urządzeniom medycznym w UE. Certyfikacja algorytmów sztucznej inteligencji do wykrywania nieprawidłowości w dziecięcym układzie oddechowym jest pierwszym tego typu na świecie.

Obecnie, zespół startupu Stethome pracuje nad rozwojem algorytmów sztucznej inteligencji do wykrywania nieprawidłowości w układzie oddechowym osób dorosłych i algorytmami sztucznej inteligencji do diagnozy chorób sercowo-naczyniowych. Algorytmy umożliwiają wykrycie dźwięków patologicznych z większą niż medyczną dokładnością, co zwiększa efektywność diagnozy.

AioCare

Twórcy: Piotr Bajtala, Lukasz Koltowski

Rok powstania: 2015

Podmiot: Healthup

System AioCare

System zarządzania chorobami układu oddechowego AioCare zmienił paradygmat leczenia chorób płuc. Przyjęty entuzjastycznie w codziennym leczeniu astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc przez pacjentów i lekarzy, jest także stosowany w przemyśle farmaceutycznym w próbach klinicznych i testach przesiewowych przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, a także w coraz bardziej popularnej telemedycynie. AioCare umożliwia analizę danych i pozwala na tworzenie algorytmów w celu zapobiegania zaostrzaniu się chorób.

System AioCare składa się z przenośnego spirometru połączonego do telefonu lekarza i pacjenta przez dedykowaną aplikację na smartfon. To pozwala lekarzowi na prowadzenie pełnych testów spirometrycznych. Dzięki zastosowanym algorytmom wyniki są dostępne natychmiast na telefonie i komputerze. 

AioCare może być używany przez pacjentów w domu do monitorowania parametrów płuc, a lekarze mogą śledzić wyniki i konsultować w razie potrzeby, chroniąc swoich klientów przed niespodziewanymi konsekwencjami zaostrzenia się choroby. AioCare jest urządzeniem medycznym z europejskim certyfikatem klasy IIA zatwierdzonym na próbie 80 pacjentów, które jest już stosowane przez ponad 500 lekarzy w Europie.

SPARTAQS

Bezzałogowe platformy powietrzne, które mogą zastąpić śmigłowce, samoloty i satelity

Rok powstania: 2014

Producent: Spartaqs Sp. z o.o.

Drony to bezzałogowe systemy, które mogą latać, pływać, nurkować, a nawet operować w przestrzeni kosmicznej. Ich powszechne użycie zaczęło się od zadań wojskowych, a dziś każdy może bawić się dronami robiąc filmy lub zdjęcia z powietrza. Ich popularność rośnie bardzo szybko. Mogą być używane nie tylko jako latające kamery, ale także jako czujniki, automatyczni kurierzy a nawet latające taksówki.

Systemy BSP prezentowane na wystawie to dronoidy – profesjonalne systemy bezzałogowe opracowane i wyprodukowane przez polską firmę Spartaqs z Mikołowa na Śląsku.

  1. HSD ARES - Hybrid Sky Drone - dronoidy klasy Ares, jako flagowe produkty firmy Spartaqs, są największymi dostępnym w tej chwili wielowirnikowcami na krajowym rynku. To pierwsza platforma opracowana i zbudowana od podstaw w Polsce, wykonana z myślą o przeprowadzaniu misji w ekstremalnych warunkach, zarówno w zasięgu wzroku (VLOS) jak i  poza zasięgiem wzroku (BVLOS).
  2. Helidron - dron zasilany elektrycznie. Został stworzony przede wszystkim w celu wspierania operacji służb ratownictwa wodnego. Jego celem jest szybkie namierzanie tonących. Ten bezzałogowy statek powietrzny może oznaczać miejsca na wodzie przy pomocy radiolokatorów lub markerów podczerwieni. Może również przenosić ładunki medyczne i sprzęt ratowniczy (tratwy samopompujące). Dzięki pływakom, dronoid może startować i lądować na wodzie. Wyróżnia się odpornością na warunki atmosferyczne i prędkością.

MOBOT® AGV

Twórcy: WObit

Rok powstania: 2015

Producent: P. P. H. WObit E.K.J. Ober s.c

MOBOT® AGV to rodzina autonomicznych robotów mobilnych zaprojektowanych do automatyzacji transportu wewnętrznego i logistyki. Roboty optymalizują przepływ pracy, uwalniając zasoby kadrowe, umożliwiając wzrost produktywności i redukcję kosztów.

Samojezdny robot mobilny MOBOT® AGV eRunner MW, najmniejszy z rodziny MOBOT® służy do automatyzacji transportu wewnętrznego. Jego zadaniem jest autonomiczny transport towarów między wyznaczonymi punktami.

Robot ma bardzo kompaktową konstrukcję o wysokości poniżej 30 cm. Idealny do transportu niewielkich ładunków. Jest wyposażony w koła Mecanum umożliwiające ruch dookólny. Robot ma kilka modułów rozszerzeń, przy użyciu których możliwe jest automatyczne przejęcie ładunku, bezpieczne jego przetransportowanie i umieszczenie w miejscu docelowym, Oprócz standardowych rozwiązań, możliwe jest również stworzenie modułu dostosowanego do potrzeb klienta. 

Zalety 

  • czas pracy do 8 h na jednym ładowaniu
  • udźwig do 60 kg
  • komunikacja Wi-Fi
  • koła Mecanum, które umożliwiają ruch w dowolnym kierunku

Zastosowanie

  • automatyczny transport towarów
  • automatyzacja linii produkcyjnych
  • w szpitalach, biurach, laboratoriach, produkcji elektronicznej

MUSICON EDU

Polski projekt, który uczy programowania

Twórcy: Kamil Laszuk, Ida Laszuk, Jakub Kozik

Rok powstania: 2018

Producent: Musicon

Drewniany instrument muzyczny, który działa jak pozytywka. Umożliwia programowanie i komponowanie muzyki. Wprowadza użytkownika w świat matematyki i logiki, stymuluje zmysły, emocje, rozwój społeczny i motoryczny oraz kształtuje naturalną wrażliwość na muzykę. Aktywność wpływa na integrację sensoryczną, stymuluje kreatywność, uczy logicznego myślenia i rozwija kompetencje przyszłości.

Zacznij grać: Wciśnij jeden z guzików, które znajdziesz na Musiconie (jest ich 640). Naciskaj kolejne w celu skomponowania piosenki. Potem przesuń dźwignię, aby uruchomić mechanizm i instrumenty: dzwonki, perkusję, dodo i katarynkę. Słyszysz muzykę?

SKRIWARE

Skriware – edukacyjny ekosystem

Rok powstania: 2017

Producent: Skriware Sp. z o.o.

Skriware to edukacyjny ekosystem, który rozwija kompetencje przyszłości. Skriware jest systemem, który pomaga w rozwoju kompetencji STEAM przez doświadczenie praktyczne i podejście kreatywne do rozwiązywania problemów. Ekosystem zawiera drukarki 3D, drukowane Skriboty i platformę online z materiałami dla nauczycieli i uczniów oraz bibliotekę modeli 3D.

  • Drukarka 3D Skriware 2

Druk 3D oferuje szkołom całkowicie nowe możliwości nauczania. Umożliwia tworzenie pomocy dydaktycznych i realizowanie projektów technicznych i artystycznych. Jak działa drukarka?

Podgrzewana końcówka główki topi specjalny materiał (filament), a następnie, dzięki systemowi silnika układa go w warstwy, co tworzy projektowany przedmiot. A ty, co wydrukujesz?

  • Skriboty – system robotów, który rozwija kreatywność

Modularny system Skribotów umożliwia budowanie robotów wielofunkcyjnych. Dzięki wyobraźni młodych projektantów, Skribot może stać się łazikiem marsjańskim, dźwigiem budowlanym lub instrumentem muzycznym. Dzięki kreatorowi online, użytkownicy mogą samodzielnie zaprojektować własnego Skribota i wydrukować jego element na drukarce 3D.

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}