Polski Pawilon na WUF 10
Polska przygotowała specjalny pawilon promujący Katowice podczas WUF10 w Abu Zabi. Miasto jest organizatorem następnego Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku. Tematem wygranej aplikacji na organizację wydarzenia była transformacja stolicy Górnego Śląska - „Katowice w sercu przemian”.
Pawilon swoją formą oraz układem wnętrza z wyposażeniem nawiązuje do przejrzystej kompozycji dynamicznych przemian Katowic - górniczego miasta w nowoczesną stolicę innowacji i biznesu. Od frontu otwarta u swojej podstawy bryła uwydatnia wejście do dalszej części pawilonu. Przejście prowadzi przez tunel wydrążony niczym w kopalni. Odwiedzający wystawę trafia następnie na trybunę ogród. Może ona służyć jako miejsce dyskusji oraz strefa relaksu.
Katowice w sercu przemian
Trybuny odnoszą się do śląskich hałd. Kryją one w swoim przekroju warstwy historii regionu. Jednocześnie hałdy podlegają procesom oczyszczenia, co pozwala przywrócić ich wartość użytkową. Mogą stanowić bazę dla zieleni i nowych struktur.
Spacer po pawilonie jest pewnego rodzaju procesem oczyszczenia. Katowice występują w roli serca regionu w centrum przemian. Trybuny pomagają odwiedzającym w swobodny i zarazem pełniejszy sposób dyskutować o tych zmianach. Można poczuć się niczym mieszkaniec Górnego Śląska, który spogląda z wierzchołka hałdy na swoje miasto.
Układ pawilonu
Pawilon ma jedną kondygnację. Rozplanowany jest na rzucie kwadratu o boku dziesięciu metrów. Bryła nawiązuje do architektury Górnego Śląska, zarówno tej przemysłowej, modernistycznej, jak i współczesnej.
Na zewnątrz pawilon jest otoczony chodnikami. Wzdłuż nich można obejrzeć historię przemian Górnego Śląska i Katowic. Uczestnicy forum mają możliwość obejrzenia wystawy i zdjęć panoramicznych Katowic. Recepcja, strefa gastronomiczna oraz strefa wystawiennicza znajdują się na froncie pawilonu. Usytuowane są przy głównym przejściu i zapraszają do wnętrza.
W środku pawilonu znajdziemy wystawę innowacyjnych produktów z Polski. Jest to tzw. Pokój Innowacji. Motywem przewodnim jest Polska jako kluczowa lokalizacja dla najnowocześniejszych rozwiązań i technologii. Prezentowane są urządzenia telemedyczne, roboty, drony i inne użytkowe produkty. Niektóre z nich wykorzystują druk 3D. Kolejne oparte są na algorytmach AI lub wykorzystują inne innowacyjne rozwiązania.
Strefa konferencji i relaksu
Serce pawilonu to zielona strefa konferencji. Można w niej posiedzieć na śląskiej hałdzie, odpocząć i zrelaksować się wśród zieleni. Można posłuchać muzyki i poczuć rozpylaną w pawilonie woń lasu. Strefa ta przeznaczona jest na wystąpienia prelegentów, debaty, dyskusje. To tu znajdzie się również charakterystyczny neon serca Katowic.
Polski dizajn
Pawilon jest wyposażony w meble polskich projektantów. Zostały one tak ustawione na powierzchni wystawowej, aby odwiedzający czuli się komfortowo w każdej części pawilonu, również w strefie konferencyjnej.
Krzesło jest potraktowane tutaj jako podstawowy produkt dizajnu. Przedstawia bieg historii polskiego wzornictwa. Wiele z wybranych obiektów stało się symbolem swoich czasów i otrzymało międzynarodowe nagrody i wyróżnienia.
W pawilonie znajdzie się również wystawa małych produktów polskich twórców dizajnu, tzw. Kabinet Polskiego Dizajnu. Znajdziemy tu produkty z dziedziny ceramiki, zabawki, biżuterię oraz inne przedmioty użytkowe, które będą promować polski dizajn.