W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Raport Banku Światowego podsumowujący Partnerską Inicjatywę Miast 2021-2023

02.08.2023

Za nami druga edycja Partnerskiej Inicjatywy Miast (PIM), flagowego projektu Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, którego celem jest wspieranie zrównoważonego rozwoju miast. Zapraszamy do lektury raportu oraz broszury informacyjnej opracowanych przez partnera strategicznego projektu – Bank Światowy.

wykres kołowy i ołówek

Raport Banku Światowego (BŚ) to kompleksowe podsumowanie projektu, w którym przedstawiono rezultaty pracy i doświadczeń 30 miast oraz ekspertów z innych resortów uczestniczących w sieciach PIM. Raport prezentuje najważniejsze wnioski i rekomendacje dotyczące omawianych w ramach sieci PIM obszarów tematycznych: Miasto Zielone, Miasto Cyfrowe, Miasto Inicjatyw PPP.

Realizacja celów PIM

W raporcie podkreślono, że formuła projektu umiejętnie łączy odgórne i oddolne podejście do programowania rozwoju. Obszary tematyczne w ramach projektu zostały wyznaczone w oparciu o krajowe cele i rekomendacje Krajowej Polityki Miejskiej 2030, natomiast ich szczegółowe określenie pozostawiono miastom, które definiowały je w oparciu o swoje rzeczywiste wyzwania i potrzeby. Takie podejście pozwoliło stworzyć projekt „szyty na miarę” gwarantujący dużą podmiotowość i silne zaangażowanie wszystkich uczestników. Realizacja projektu, współpraca w ramach sieci i wspólnych spotkań sprzyjała stworzeniu sieci kontaktów i umożliwiała przepływ wiedzy i doświadczeń, co było jedynym z głównych celów PIM.

PIM w krajowej polityce miejskiej

Wnioski z raportu potwierdzają istotną rolę projektu PIM w kształtowaniu krajowej polityki miejskiej, jego wartością dodaną jest stworzenie nie tylko rozwiązań na poziomie indywidualnych miejskich działań, ale także wskazanie kierunków potencjalnych systemowych zmian i ulepszeń. W raporcie podkreślono także, że projekt ma szansę stać się instrumentem służącym wsparciu miast i ministerstw w procesach projektowania i wdrażania polityki miejskiej i działa na rzecz zrównoważonego rozwoju miast w Polsce.

 

Zachęcamy do lektury całego raportu Banku Światowego, w którym znajdą Państwo szczegółowe omówienie wniosków i rekomendacji płynących z pracy w każdej sieci. Dodatkowo, zapraszamy do zapoznania się z broszurą, która syntetycznie podsumowuje projekt PIM.

Materiały

Raport końcowy PIM
PIM​_2021-2023​_Raport​_końcowy​_PL.pdf 3.54MB
Broszura PIM
BroszuraPIM.pdf 1.25MB
{"register":{"columns":[]}}