W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Crassula helmsii - grubosz Helmsa

Na zdjęciu wyrastający ponad wodę grubosz helmsa, łodyżki koloru brązowego, a liczne liście igłowe wyrastające z łodygi w kolorze zielonym.

Crassula helmsii fot. Barbara Tokarska-Guzik

 

Nazwa polska: Grubosz Helmsa

Nazwa łacińska: Crassula helmsii (Kirk) Cockayne

Nazwa angielska: Australian swamp stonecrop

 

Kategoria stopnia inwazyjności: mało inwazyjny gatunek obcy

Kategoria stopnia rozprzestrzenienia w Polsce: gatunek występuje w uprawach i hodowlach

 

Informacje o gatunku

Naturalnym rejonem występowania grubosza Helmsa jest Australia (Nowa Południowa Walia, Południowa Australia, Tasmania, Wiktoria, Zachodnia Australia) i Nowa Zelandia. W Polsce gatunek ten występuje wyłącznie w uprawach i hodowlach (m.in. jest dostępny w sklepach akwarystycznych, a także utrzymywany jest w niewielkich ilościach w dwóch ogrodach botanicznych), do tej pory nie został stwierdzony na stanowiskach naturalnych. Grubosz Helmsa posiada wiele cech gatunków inwazyjnych, m.in.: szybkie tempo wzrostu, szeroką amplitudę ekologiczną w stosunku do warunków siedliskowych i klimatycznych, zdolność do rozmnażania wegetatywnego, brak naturalnych wrogów i chorób w obrębie wtórnego zasięgu. W wyniku rozprzestrzenienia się niejednokrotnie tworzy gęste maty, które zmniejszają atrakcyjność zbiorników wodnych oraz mogą być mylone z powierzchnią lądu, stanowiąc zagrożenie dla zwierząt i ludzi. Należy spodziewać się, że po zadomowieniu się roślina ta będzie konkurencyjna w stosunku do gatunków roślin rodzimych, w tym związanych z siedliskami przyrodniczymi Natura 2000: 3130, 3150, 3260 i 3270. Prawdopodobnie ujemnie wpływać będzie również na zmniejszenie miejsc rozrodu niektórych gatunków zwierząt.

Materiały

Karta Informacyjna Gatunku – Crassula helmsii
Crassula-helmsii​_grubosz-helmsa​_KG.pdf 0.51MB
Analiza Stopnia Inwazyjności – Crassula helmsii
Crassula-helmsii​_grubosz-helmsa​_PL.pdf 0.75MB
Analiza Stopnia Inwazyjności EN – Crassula helmsii
Crassula-helmsii​_grubosz-helmsa​_EN.pdf 0.69MB
Drogi przenoszenia gatunku – Crassula helmsii
Crassula-helmsii​_grubosz-helmsa​_DP.pdf 0.53MB
Mapa występowania w krajach Europy - Crassula helmsii
mapa​_wystepowania​_w​_krajach​_europy​_Crassula​_helmsii.jpg 0.33MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}