Dostępność produktów leczniczych w Polsce 7.07.2023
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Na podstawie dostępnych danych na tę chwilę obserwujemy utrudnienia w dostępie do antybiotyków w formie pediatrycznej, w szczególności zawierających fenoksymetylopenicylinę (jeden produkt na rynku, brak odpowiedników), amoksycylinę oraz azytromycynę.
Przyczyna tej sytuacji w znacznej mierze tkwi w trwałych lub czasowych przerwach we wprowadzaniu do obrotu niektórych produktów leczniczych zawierających powyższe substancje – może to powodować czasowe i lokalne trudności z dostępnością.
Lepszą dostępność wykazują produkty lecznicze z amoksycyliną z kwasem klawulanowym – tutaj poziom realizacji recept utrzymuje się na wysokim poziomie, nie identyfikujemy poważniejszych utrudnień dla pacjentów.
Podmioty odpowiedzialne deklarują dostawy w lipcu w przypadku amoksycyliny i azytromycyny oraz w sierpniu w odniesieniu do produktów zawierających fenoksymetylopenicylinę.
W zestawieniu przygotowywanym przez GIF dla lekarzy i aptekarzy w tym tygodniu widoczna jest też utrudniona dostępność do szczepionki 6 w 1 (przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, poliomyelitis, Haemophilus influenzae typu b). Podmiot odpowiedzialny deklaruje ponowne dostawy w III kwartale 2023 r. Na rynku jest jednak dostępny alternatywny produkt leczniczy, który lekarz może zaordynować pacjentowi.
Odnotowujemy problemy z dostępnością do leków przeciwalergicznych zawierających loratadynę wydawanych na receptę. W aptekach są jednak dostępne produkty lecznicze z tą samą substancją bez recepty (OTC). Szeroko dostępne są również produkty lecznicze z desloratadyną z tej samej grupy terapeutycznej, zarówno na receptę jak i OTC.
W zestawieniu z tego tygodnia widoczna jest utrudniona dostępność do leków przeciwepileptycznych z karbamazepiną. W ubiegłym tygodniu jeden z produktów wrócił jednak na rynek.
Utrzymuje się problem z dostępem do niektórych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy.
W przypadku semaglutydu/ liraglutydemu/ dulaglutydemu mamy do czynienia z sytuacją, w której dostawy są realizowane przez podmiot odpowiedzialny, jednak popyt na te leki znacznie przewyższa ich podaż. Dostępne są jednak produkty lecznicze z importu.
Trwają wstrzymania z obrocie niektórych produktów zawierających metforminę, jednak dzięki dostępności szerokiego portfolio leków z tą substancją wstrzymania te nie powinny powodować utrudnień w dostępności.