Dostępność produktów leczniczych w Polsce 10.01.2025
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Antybiotyki. Obserwujemy wzrost zapotrzebowania na wszystkie analizowane grupy produktów leczniczych w postaciach dla dorosłych pacjentów. Utrzymuje się utrudniona dostępność do antybiotyków z substancją czynną clarithromycinum w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania zaw. doustnej w dawce 250 mg/ml.
Aktualnie obserwujemy niewielki spadek wystawionych opakowań na produkty z substancją czynną oseltamivirum. Zapotrzebowanie na przedmiotowe produkty nadal utrzymuje się jednak na wysokim poziomie, mogą zatem występować utrudnienia w dostępności dla poszczególnych pozycji produktowych. Planowane na styczeń dostawy mogą nie być wystarczające do pokrycia aktualnie wysokiego zapotrzebowania.
Do 10 marca 2025 r. podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie wprowadzania do obrotu produktu z substancją czynną levodopum + carbidopum w dawce 100 mg + 25 mg. Dostępność przedmiotowego produktu będzie w dalszym ciągu utrudniona.
Analiza wybranych produktów sezonowych (zawierających substancje czynne m.in.: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas, paracetamolum) wykazała, że w większości produkty lecznicze są dostępne. W dalszym ciągu obserwujemy utrudnienia w dostępności do aerozoli wziewnych z substancją czynną salbutamolum oraz fluticasoni propionas 125 mcg/dawka inh. w op. po 60 dawek.