W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 10.11.2023

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

W ostatnim tygodniu zaobserwowano nieznaczne zmniejszenie liczby wystawianych recept dla większości substancji z grupy antybiotyków. Liczba wystawianych recept na produkty lecznicze zawierające antybiotyki w październiku 2023 r. wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu w roku 2022 r. w zakresie leków w formie dla dorosłych, natomiast w przypadku form pediatrycznych odnotowano spadki zapotrzebowania. Poziom realizacji recept utrzymuje się na wysokim poziomie. Trwają problemy z dostępnością produktów leczniczych zawierających fenoksymetylopenicylinę, a dostawy leku w formie pediatrycznej planowane są na drugą połowę listopada.

Jednocześnie apelujemy o rozważne przepisywanie i używanie antybiotyków. Wspólne działania wszystkich uczestników rynku mogą pomóc w zapobieganiu niedoborom na rynku w bieżącym sezonie infekcyjnym.

Odnotowano dużą liczbę zgłoszeń wstrzymań w obrocie w zakresie produktów leczniczych zawierających tramadoli hydrochloridum + paracetamolum, w związku z tym mogą pojawić się utrudnienia w  dostępności do niektórych pozycji lekowych. W obrocie są dostępne odpowiedniki i  zamienniki, co powinno zapewnić kontynuację farmakoterapii dla pacjentów.

Na rynek wrócił produkt leczniczy zawierający pancreatinum, kapsułki dojelitowe, 25 000 j.Ph.Eur. lipazy, 50 kaps., który powinien być już dostępny w aptekach. 

Na początku listopada pojawiły się dostawy produktu leczniczego z substancją olanzapinum, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, 210 mg, 1 fiol. proszku + 1 fiol. rozp. + 1 strzykawka + 3 igły - jednak dostępna ilość leku nie jest wystarczająca do pokrycia zapotrzebowania wszystkich pacjentów.

{"register":{"columns":[]}}