W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 1.09.2023

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

 

Dostępność antybiotyków pozostaje na stabilnym poziomie, a odsetek realizacji recept na te produkty lecznicze jest wysoki. Ze względu na czasowe przerwy we wprowadzaniu do obrotu przez podmioty odpowiedzialne, w pojedynczych przypadkach mogą pojawiać się chwilowe utrudnienia w dostępności.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał informację o dostawach zawiesin pediatrycznych zawierających cefuroksym.

W ostatnim tygodniu pojawiły się dostawy produktu leczniczego przeciwcukrzycowego zawierającego semaglutyd w dawce 1 mg i 14 mg, jednak dostarczone na rynek ilości nie będą wystarczające do pokrycia wciąż zwiększonego zapotrzebowania pacjentów. W dalszym ciągu  utrzymują się utrudnienia w dostępności produktów leczniczych przeciwcukrzycowych zawierających liraglutyd i dulaglutyd, których dostawy planowane są na wrzesień.

W związku z dostawami produktu leczniczego z metylofenidatem (lek o działaniu stymulującym OUN, stosowany w farmakoterapii ADHD) w dawkach 5 mg, 10 mg oraz 20 mg, w najbliższym czasie spodziewamy się poprawy dostępności tego leku.

Utrzymują się ograniczenia w dostępności produktów leczniczych zawierających w swoim składzie propionian flutykazonu. Przyczyną są przerwy w dostawach od podmiotu odpowiedzialnego, które zostaną wznowione we wrześniu.

W mijającym tygodniu podmioty odpowiedzialne przekazały informację o dostawach istotnych leków z pankreatyną, przeciwbólowych zawierających  tramadol i paracetamol oraz przeciwdepresyjnych z niedostępną od kilku tygodni paroksetyną.

 

 

{"register":{"columns":[]}}