Dostępność produktów leczniczych w Polsce 11.04.2024
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Odnotowaliśmy informacje o dostawach produktów leczniczych z substancją czynną:
- levodopum + carbidopum, tabletki, 100 mg + 25 mg,
- isosorbidi mononitras, tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu 60 mg oraz tabletki powlekane 20 mg,
- salbutamolum, roztwór do nebulizacji, 1 mg/ml (0,1%);
W związku powyższym, dostępność produktów dla pacjentów powinna ulec poprawie.
Z powodu wstrzymania w obrocie przez podmiot odpowiedzialny produktów leczniczych zawierających pancreatinum, spodziewamy się utrudnień w dostępności. Najbliższe dostawy zaplanowane są na maj 2024 r.
Podmiot odpowiedzialny poinformował o ograniczeniu dostaw w czerwcu 2024 r. produktów leczniczych zawierających semaglutidum w dawce 0,5 mg.
W najbliższym czasie mogą wystąpić utrudnienia w dostępności produktu zawierającego olanzapinum, w postaci proszku i rozpuszczalnika do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu w dawce 405 mg. Produkt został wstrzymany przez podmiot odpowiedzialny do końca kwietnia 2024 r. Najbliższe dostawy zadeklarowano na maj 2024 r.