Dostępność produktów leczniczych w Polsce 11.08.2023
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Dostępność antybiotyków pozostaje na stabilnym poziomie, odsetek realizacji recept na te produkty lecznicze jest wysoki.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymał informacje o utrudnionej dostępności produktów leczniczych przeciwcukrzycowych zawierających liraglutyd z przyczyn leżących po stronie wytwórcy. Najbliższe dostawy przedmiotowego leku zaplanowane są na drugą połowę sierpnia, a kolejne we wrześniu. Więcej informacji jest dostępnych na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Pojawiły się dostawy produktu leczniczego przeciwdepresyjnego zawierającego paroxetinum, tabletki powlekane, 20 mg 30 tabl., jednak ze względu na duże zapotrzebowanie i przerwy w dostawach innych produktów zawierających tę substancję, ograniczona dostępność może się utrzymywać.
Jeszcze w sierpniu podmiot odpowiedzialny deklaruje dostawy kropli do oczu zawierających bromfenacum, 0,9 mg/ml, 1 butelka 5 ml oraz maści do oczu zawierającej gentamicini sulfas + dexamethasoni natrii phosphas.