W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 11.10.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Aktualnie sytuacja produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest stabilna, a większość zgromadzonego zapasu w dalszym ciągu znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. Realizacja recept odbywa się na wysokim poziomie.

Spodziewamy się utrudnionego dostępu do produktu leczniczego zawierający gentamicinum, krople do oczu, roztwór 3 mg/ml, 1 butelka 5 ml. Obecnie trwa czasowe wstrzymanie w obrocie przez podmiot odpowiedzialny, który poinformował, że prawdopodobnie wznowi dostawy na początku 2026 r.

Trwają przejściowe utrudnienia w dostępności płynów infuzyjnych. Niedobory spowodowane są głównie wzrostem zapotrzebowania na te produkty oraz wynikają z dysproporcji w poziomie stanów magazynowych różnych podmiotów leczniczych. Podmioty odpowiedzialne regularnie realizują dostawy. Z informacji otrzymanych od producentów wynika, że priorytetowo realizowane są zamówienia wynikające z umów przetargowych ze szpitalami. Podmioty odpowiedzialne informują jednocześnie, że podejmują wszelkie działania zmierzające do poprawy sytuacji i zwiększenia wolumenu produktów wprowadzanych na rynek. W kolejnych miesiącach sytuacja powinna się stopniowo poprawiać.

W związku z powyższym Ministerstwo Zdrowia wdrożyło stosowne mechanizmy łagodzące i na bieżąco wydawane są zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu produktów leczniczych na podstawie zgłoszeń poszczególnych hurtowni farmaceutycznych. Na stronie Ministerstwa Zdrowia dostępna jest lista hurtowni farmaceutycznych, do których apteki mogą składać zamówienia na dostawy płynów infuzyjnych sprowadzonych z zagranicy. Jednocześnie apelujemy o zrównoważoną dystrybucję w zakresie podstawowych płynów infuzyjnych i racjonalne zarządzanie zapasami. Sytuacja jest przez nas na bieżąco monitorowana, a istotne informacje będziemy przekazywali w dalszej korespondencji.

{"register":{"columns":[]}}