W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 1.12.2023

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

W bieżącym tygodniu sytuacja z dostępnością większości substancji czynnych w antybiotykach jest stabilna. W odniesieniu do ubiegłego tygodnia odnotowaliśmy wzrost liczby wystawianych recept dla wszystkich substancji. Wzrosty dotyczą wszystkich produktów leczniczych w postaciach pediatrycznych oraz produktów leczniczych zawierających substancję czynną phenoxymethylpenicillinum kalicum w postaci dla dorosłych, jednak w porównaniu do analogicznego okresu w poprzednim roku liczba wystawionych opakowań  jest znacznie niższa.

Pomimo naturalnego wzrostu zapotrzebowania, który jest podyktowany porą roku i trwającym sezonem infekcyjnym pacjenci nie powinni mieć trudności z otrzymaniem leku w aptece. Dane liczbowe dotyczące poziomu stanów magazynowych na wszystkich poziomach dystrybucji pozwalają wnioskować o dostatecznym zabezpieczeniu rynku. W minionym tygodniu odnotowaliśmy dostawy:

  • amoxicillinum + acidum clavulanicum, tabletki powlekane, 875 mg + 125 mg, 14 tabl. (2 x 7)
  • amoxicillinum + acidum clavulanicum, tabletki powlekane, 875 mg + 125 mg, 14 tabl.
  • amoxicillinum + acidum clavulanicum, tabletki powlekane, 875 mg + 125 mg, 14 tabl.
  • cefuroximum, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej, 125 mg/5 ml, 1 butelka 50 ml
  • cefuroximum, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej, 250 mg/5 ml, 1 butelka 50 ml (39,98 g gran.)

W dalszym ciągu mogą występować problemy z dostępnością produktów z  fenoksymetylopenicyliną, szczególnie w formie pediatrycznej, jednak sytuację z dostępnością poprawiają dostawy produktu Polcylin phenoxymetylopenicillinum potassium, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej w dawce 100 mg/ml w butelce o pojemności 60 ml.

Obserwujemy wzrost wystawionych recept na produkty zawierające oseltamivirum. Wzrost ten jednak nie zagraża dostępności, a sytuacja jest stale monitorowana.

Występuje utrudniona dostępność do produktów zawierających:

  • fluticasoni propionas, aerozol inhalacyjny, zawiesina, 50 mcg/dawkę inh., 1 poj. 120 dawek – aktualnie z powodu wstrzymania w obrocie przez podmiot odpowiedzialny produkt jest niedostępny na rynku, a najbliższe dostawy zaplanowane są pod koniec stycznia 2024 r.
  • olanzapinum, 210 mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, 1 fiol. proszku + 1 fiol. rozp. + 1 strzykawka + 3 igły – pogarsza się dostępność produktu i sytuacja ta utrzyma się do lutego 2024 r. do czasu wznowienia dostaw przez podmiot odpowiedzialny.
  • levodopum + carbidopum, tabletki, 100 mg + 25 mg, 100 tabl. – produkt niedostępny na rynku z powodu wstrzymania w obrocie przez podmiot odpowiedzialny. Kolejna dostawa planowana jest na 30 stycznia 2024 r.
  • semaglutidum, roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu, 1 mg, 1 wsztrzykiwacz 3 ml + igły– utrudniona dostępność spowodowana jest zwiększonym zapotrzebowaniem. Najbliższe dostawy zaplanowane są na grudzień.

W dniu 27 listopada 2023 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu produkty lecznicze Oxylaxon, oxycodoni hydrochloridum + naloxoni hydrochloridum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu w dawkach: 5 mg + 2,5 mg, 20 mg + 10 mg oraz 40 mg + 20 mg, w zakresie 4 numerów serii (termin ważności 29.02.2024) oraz decyzję zakazującą wprowadzenie do obrotu na terenie całego kraju ww. produktów w zakresie 17 różnych numerów serii (termin ważności 29.02.2024). Powyższe wycofanie nie wpłynie negatywnie na dostępność przedmiotowego produktu leczniczego.

{"register":{"columns":[]}}