Dostępność produktów leczniczych w Polsce 12.01.2024
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
W przypadku monitorowanych antybiotyków obserwujemy utrzymujący się wysoki odsetek realizacji recept – około 90%. Dane, z podziałem na postaci pediatryczne i dla dorosłych, wskazują, że poziom zapasów na rynku pokrywa zapotrzebowanie pacjentów na okres minimum 2 miesięcy (a dla większości substancji są to wartości wyższe). Wskazujemy natomiast na możliwe trudności z dostępnością fenoksymetylopenicyliny w formie tabletek (Ospen 1500, 12 tabletek), dostawy planowane są jeszcze w styczniu.
Utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów leczniczych zawierających:
- levodopum + carbidopum, tabletki, 100 mg + 25 mg z powodu wstrzymania w obrocie przez podmiot odpowiedzialny do 31 stycznia 2024 r., na rynku brak jest dostępnych odpowiedników;
- budesonidum w dawce 200 mcg/dawkę inh. oraz 400 mcg/dawkę inh. Powodem trwających ograniczeń dostępności jest przedłużające się czasowe wstrzymanie w obrocie leku posiadającego największy udział w rynku. Główny Inspektorat Farmaceutyczny pozostaje w kontakcie z podmiotem odpowiedzialnym i oczekuje na szczegółowe informacje dotyczące wznowienia obrotu;
- benzathini phenoxymethylpenicillinum, zawiesina doustna w dawce 750 000 j.m./5 ml o pojemności 150 ml oraz phenoxymethylpenicillinum kalicum, w opakowaniach po 12 tabletek;
- isosorbidi mononitras, tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu 60 mg i 100 mg oraz tabletki powlekane 40 mg. Dostawy powyższych produktów planowane są w lutym, więc w styczniu produkty będą niedostępne. Na rynku dostępne są alternatywy.
- trazodoni hydrochloridum, tabletki, 50 mg, 30 tabl. oraz 100 mg, 30 tabl. Produkt jest niedostępny z powodu wstrzymania w obrocie przez podmiot odpowiedzialny (wstrzymany w obrocie decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego). Na rynku znajdują się alternatywy w dawkach 75 mg, 150 mg, 300 mg.
- tramadoli hydrochloridum + paracetamolum w dawce 37,5 mg + 325 mg oraz 75 mg + 650 mg. Trwają wstrzymania w obrocie 13 produktów leczniczych zawierających powyższe substancje. W styczniu zaplanowane są dostawy leków w obydwu dawkach, które powinny poprawić dostępność tych produktów dla pacjentów.
Podmioty odpowiedzialne na stałe wstrzymały dostawy na rynek leków:
- Prazol, omeprazolum, kapsułki, 20 mg, 14 kaps.
- Esetin, ezetimibum, tabletki, 10 mg, 30 tabl.
W obrocie dostępne są odpowiedniki, zatem stałe wstrzymanie nie będzie miało negatywnego wpływu na leczenie pacjentów.