Dostępność produktów leczniczych w Polsce 13.10.2023
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Aktualnie nie obserwujemy problemów z dostępnością antybiotyków. Z danych posiadanych przez GIF wynika, że zapotrzebowanie na leki z tej grupy we wrześniu było mniejsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Poziom realizacji recept w odniesieniu do monitorowanych substancji czynnych z podziałem na formy pediatryczne i dla dorosłych utrzymuje się w granicach 80-90%. Możliwe są przejściowe utrudnienia w dostępności pojedynczych pozycji produktowych wynikające z tymczasowych przerw w dostawach i dużej dynamiki utrzymującej się na rynku.
Na rynek wróciły hormonalne produkty lecznicze zawierające levothyroxinum natricum w formie roztworu doustnego w dawce 100 mcg stosowane w farmakoterapii niedoczynności tarczycy. Odnotowaliśmy również kolejne dostawy dawek 88 mcg i 75 mcg, natomiast w dalszym ciągu utrzymują się utrudnienia w dostępności do produktów w dawce 25 mcg i 50 mcg.
Przeciwpsychotyczny produkt leczniczy zawierający fluwoksaminę w dawce 100 mg po czasowych niedoborach wrócił na rynek i jest już dostępny w hurtowniach. Dostawy dawki 50 mg przewidziane są na koniec października, więc z początkiem listopada spodziewana jest poprawa dostępności leku.
Podmiot odpowiedzialny zgłosił przedłużenie wstrzymania obrotu aerozolami do nosa zawierającymi kortykosteroid fluticasoni furoas do końca listopada. Aktualnie występują znaczące utrudnienia w dostępności do ww. leku. Jednocześnie informujemy, że nie odnotowujemy niedoborów pozostałych produktów z tej grupy (zawierających fluticasoni propionas i mometasoni furoas).