W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 13.12.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

W odniesieniu do ubiegłego tygodnia obserwujemy wzrost zapotrzebowania na większość analizowanych grup produktów leczniczych, największy na leki z grupy makrolidów z azithromycinum (w obu formach). W dalszym ciągu obserwujemy utrudnioną dostępność do produktów leczniczych z substancją czynną clarithromycinum w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci tabletek powlekanych. W grudniu br. spodziewamy się dostaw części ww. produktów leczniczych. Odpowiedniki nie będą w stanie pokryć wysokiego zapotrzebowania na te produkty.

Do czasu realizacji dostaw zadeklarowanych na przełom stycznia i lutego 2025 r. spodziewamy się utrudnień w dostępności do produktu zawierającego natrii valproas proszek i rozpuszczalnik do sporządzania roztworu do wstrzykiwań, 400 mg (400 mg/4 ml), 1 fiol.

Produkt leczniczy zawierający Ferri hydroxidum polymaltosum w postaci syropu, 50 mg Fe3+/5 ml 1 butelka 100 ml oraz w postaci tabletki do rozgryzania i żucia, 100 mg Fe3+, 30 tabl. jest aktualnie objęty czasowym wstrzymaniem wprowadzenia do obrotu. Najbliższych dostaw spodziewamy się dopiero w lutym 2025 r. Prognozujemy utrudnienia w dostępności dla pacjentów.

Analiza wybranych produktów sezonowych (zawierających substancje czynne m.in.: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas, paracetamolum) wykazała, że w większości produkty lecznicze są dostępne. W dalszym ciągu obserwujemy głównie utrudnienia w dostępności aerozolu wziewnego . Najbliższa dostawa została zadeklarowana na styczeń 2025 r. w ilości, która nie pokryje bieżącego zapotrzebowania pacjentów. W obrocie dostępny jest odpowiednik.

{"register":{"columns":[]}}