W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 14.07.2023

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

 

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych produktów leczniczych, w dostępie do których odnotowujemy utrudnienia w dzisiejszym zestawieniu.

 

W dalszym ciągu jest widoczna utrudniona dostępność do antybiotyków w formie zawiesin dla dzieci, w szczególności produktów zawierających fenoksymetylopenicylinę (na polskim rynku jest dostępny jeden produkt leczniczy z tą substancją czynną, nie ma więc możliwości wydania przez farmaceutę odpowiednika), amoksycylinę oraz azytromycynę.

Producenci podtrzymują deklarację dostaw amoksycyliny i azytromycyny w lipcu, a fenoksymetylopenicyliny w sierpniu.

Lepszą dostępność odnotowujemy w przypadku antybiotyków z amoksycyliną i kwasem klawulanowym.

 

W przypadku semaglutydu/ liraglutydemu/ dulaglutydemu wciąż utrzymuje się ponadnormatywne zapotrzebowanie. Leki zawierające dwie pierwsze z wymienionych substancji w dawce 1 mg i 0,25 mg pojawiły się w tym tygodniu w hurtowniach. Podmiot odpowiedzialny planuje dostawy produktu z semaglutydem w dawce 0,5 mg w trzecim tygodniu lipca.

Trwają wstrzymania w obrocie dla niektórych produktów leczniczych z metforminą, jednak dzięki dostępności szerokiego portfolio leków z tą substancją wstrzymania nie powinny powodować utrudnień w dostępności.

 

W zestawieniu znajdują się też leki przeciwmigrenowe zawierające zolmitriptanum, nie mamy informacji o możliwym terminie ich powrotu na rynek.

 

Natomiast produkt stosowany w leczeniu depresji zawierający fluvoxamini maleas pojawił się dziś w hurtowni, więc w kolejnym tygodniu spodziewana jest poprawa dostępności dla pacjentów.

{"register":{"columns":[]}}