W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 15.02.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

W przypadku monitorowanych antybiotyków, w odniesieniu do zeszłego tygodnia, odnotowujemy spadek wystawianych opakowań dla większości analizowanych substancji w formach zarówno pediatrycznych jak i dla dorosłych. Utrzymuje się wysoki odsetek realizacji recept – ok. 90%. Odnotowaliśmy dostawę produktu leczniczego zawierającego phenoxymethylpenicillinum kalicum w dawce 1500,  w opakowaniach po 30 tabletek, która  znacznie poprawi dostępność produktów dla dorosłych. W dalszym ciągu występują utrudnienia w dostępności form pediatrycznych. Dostawy, które poprawią dostępność zaplanowane są na marzec. W obrocie dostępny jest produkt polskiego producenta zawierający phenoxymethylpenicillinum potassium, mogący stanowić alternatywę.

Utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów leczniczych zawierających:

  • salbutamolum, roztwór do nebulizacji w dawkach 2 mg/ml oraz 1mg/ml – podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie w obrocie do 17 maja 2024 r. Odnotowaliśmy dostawy produktu w postaci aerozolu wziewnego, zawiesina w dawce 100 mcg/dawkę inh.
  • levodopum + carbidopum, tabletki, 100 mg + 25 mg – podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie w obrocie do 20 marca 2024 r.; na rynku brak jest dostępnych odpowiedników. O  ewentualnej modyfikacji farmakoterapii powinien zadecydować lekarz.
  • zawierających isosorbidi mononitras w dawkach 100 mg, 60 mg, 40 mg, 20 mg, – podmiot odpowiedzialny przedłużył wstrzymanie w obrocie do końca marca/początek kwietnia. W przypadku produktów w dawce 40 mg dostępny jest odpowiednik w postaci kapsułek o przedłużonym uwalnianiu. Prognozujemy również utrudnienia w dostępności do produktów w dawkach 50 mg oraz 75 mg – podmiot zadeklarował najbliższe dostawy na maj/czerwiec 2024 r.
  • methylphenidati hydrochloridum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 18 mg – najbliższa dostawa produktu jest planowana na luty. Aktualnie występują również utrudnienia w dostępności produktu w dawce 36 mg. Dodatkowo obserwujemy niski poziom dostępności produktów w dawce 5 mg oraz dawce 10 mg i 20 mg.
  • ferri proteinatosuccinas, roztwór doustny, 40 mg Fe3+/15 ml – obserwujemy utrudnioną dostępność ze względu na zmniejszenie dostaw przez podmiot odpowiedzialny.

 

Podmioty odpowiedzialne przekazały informacje o stałym wstrzymaniu wprowadzania do obrotu poniższych produktów leczniczych:

-   Moklar, moclobemidum, tabletki powlekane, 150 mg, 30 tabl. – stałe wstrzymanie zaplanowane z dniem 31 marca 2024 r.

-   Nitrazepam GSK, nitrazepamum, tabletki, 5 mg, 20 tabl. – stałe wstrzymanie zaplanowane z dniem 30 czerwca 2024 r.

-   Oxazepam GSK, oxazepamum, tabletki, 10 mg, 20 tabl., GTIN 05909990149018 – stałe wstrzymanie zaplanowane z dniem 30 czerwca 2024 r. – na rynku pozostaje produkt z innym numerem GTIN Oxazepam GSK, oxazepamum, tabletki, 10 mg, 20 tabl., GTIN 05909991462215. Dostępny jest również odpowiednik.

-   Tolzurin, tolterodini tartras, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde, 2 mg, 28 kaps. – stałe wstrzymanie zaplanowane z dniem 30 czerwca 2024 r.

{"register":{"columns":[]}}